صادرات شکلات تبریز به ۳۰ کشور جهان

عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران از صادرات شکلات تبریز به بازارهای جهانی خبر داد و گفت: این صنعت اشتغال ۱۵۰ هزار نفری را به همراه داشته است.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از کسب وکار، عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران از صادرات شکلات تبریز به بازارهای جهانی خبر داد و گفت: این صنعت اشتغال ۱۵۰ هزار نفری را به همراه داشته است.


 محمدعلی صدیقی افزود: امروز با استقرار یک هزار واحد مدرن تولید صنایع غذایی و شیرینی و شکلات در آذربایجان شرقی، بیش از ۲۵ درصد شیرینی و شکلات ایران در این استان تولید و علاوه بر عرضه عمده و خرده در بازارهای مصرف کشور به ۳۰ کشور جهان نیز صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: تولید دستی و سنتی شیرینی در آذربایجان شرقی و تبریز قدمت ۵۰۰ ساله دارد و به دلیل نزدیکی تبریز به اروپا، آسیای میانه و قفقاز و مراودات تجاری تهیه و عرضه انواع شیرینی سنتی آمیخته با فن و هنر و اصول تغذیه در این شهر کهن مورد توجه خاصی قرار گرفته است. صدیقی اظهار کرد: با سرمایه‌گذاری‌های کلان در صنعت شیرینی و شکلات کشور در سال‌های گذشته، این صنعت رشد چشمگیری داشته و وارد بازارهای جهانی شده به‌طوری که محصولات ایرانی در بهترین فروشگاه‌های بزرگ آلمان، امارات، ترکیه، یونان، کشورهای آسیای میانه، هلند، عراق و حتی ایالات متحده آمریکا عرضه می‌شود و امروزه در اروپـا محصولات کیفی صنایع غذایی تبریز مشتریان زیادی دارد. 

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد شکلات کشور از تبریز صادر می‌شود، افزود: هم‌اکنون در صنایع بزرگ شیرینی و شکلات آذربایجان‌شرقی بیش ۱۵۰ هزار نفر بطور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به‌کار هستند و آذربایجان شرقی به دلیل برخورداری از نیروی انسانی کارآفرین، متخصص، فعال و کارآمد پرچمدار اقتصاد صنعتی شکلات ایران از حدود ۷۰ سال پیش تاکنون بوده است

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.