فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی مطرح کرد

بیش از ۱ هزار تن مواد مخدر در آذربایجان شرقی کشف شد

فرمانده انتظامی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه کشفیات در ۷ ماه در شهرستان‌های مختلف استان رشد چشمگیری نسبت به سال گذشته داشته است، گفت: از ابتدای سال تا پایان مهر ماه، ۱ هزار و ۱۷۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، سردار محسن حسن خانی، در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، با تاکید بر اینکه بحث مواد مخدر در حوزه اعتیاد باید از حالت امنیتی و انتظامی خارج شده و به یک موضوع اجتماعی تبدیل شود، اظهار داشت: باید در این زمینه مردم را با مسائل مرتبط آشنا کنیم و با ارائه راهکار خواستار همکاری مردم با نهادهای مبارزه با مواد مخدر باشیم.

وی با اشاره به اینکه کشفیات در ۷ ماه در شهرستان‌های مختلف استان رشد چشمگیری نسبت به سال گذشته داشته است، افزود: از ابتدای سال تا پایان مهر ماه، ۱ هزار و ۱۷۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده است.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی از دستگیری ۴ هزار و ۹۱ عامل تهیه و توزیع مواد مخدر و جمع آوری خرده فروشان، خبر داد و گفت: برای این افراد، ۳ هزار و ۱۱۶ فقره پرونده تشکیل و به محاکم قضایی تحویل شده که این موضوع نشان از ثمربخشی دستگیری‌ها است.

سردار حسن‌خانی عملیات پاکسازی و دستگیری ۲ هزار و ۸۲۷ نفر از معتادان خیابانی را یادآور شد و افزود: این دستگیری‌ها نیز در کاهش جرائم تأثیر گذار بوده و شاهد کاهش سرقت خرد معتادان در استان بوده‌ایم.

وی افزود: ۱۸ باند تهیه و توزیع مواد مخدر نیز از ابتدای سال تا پایان مهر ماه منهدم شده است.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی، خواستار تحقق حداکثر ظرفیت اردوگاه معتادان ماده ۱۶ شد و خاطر نشان کرد: احداث این اردوگاه در تبریز، یک اقدام جهادی بود که با تلاش استاندار به ثمر نشست و این در حالی است که در خیلی از استان‌ها هنوز اردوگاه ماده ۱۶ راه اندازی نشده است.

سردار حسن خانی ادامه داد: این اردوگاه مکانی آبرومندانه است که بحث زندان زدایی با افتتاح آن محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از معتادین استان نداریم، تصریح کرد: آمار کمک می‌کند با تجزیه و تحلیل درست تصمیمات بهتری اتخاذ شود که باید با تعریف پروژه‌های تحقیقاتی، کار علمی در این موضوع صورت گیرد.

فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی، با تاکید بر اینکه باید بحث پیشگیری از مصرف مواد مخدر را جدی بگیریم، اظهار داشت: اگر بتوانیم از افزایش جمعیتی که به سمت اعتیاد می‌روند، جلوگیری کنیم، هنر بزرگی کرده‌ایم و در این زمینه نیز مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه برای فرهنگ سازی کار ویژه ای می‌توانند انجام دهند.

سردار حسن‌خانی، افزود: در استان، برای مقابله و مبارزه با مواد مخدر، توجه ویژه صورت می‌گیرد ولی پیشگیری از آن باید با تهیه طرح استانی و مشخص شدن وظایف و تکالیف هر سازمان بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی در پایان، با اشاره به لزوم تجهیز نیروهای نظامی و سایر بخش‌های مقابله با مصرف مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد، تصریح کرد: باید از محل مصادره و مزایده اموال قاچاقچیان مواد مخدر، تمامی بخش‌ها برای پیشگیری و مقابله با این بلای خانمان سوز تقویت و تجهیز شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.