حق پرست خبر داد:

بازسازی بازار تاریخی تبریز / کندوان در مسیر ثبت جهانی

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه کندوان به عنوان روستای هدف گردشگری به سمت ثبت جهانی می‌رود، گفت: تامین اعتبار برای تملک ۳۰۰ خانه تاریخی تبریز و بازسازی زیرساخت‌های بازار تاریخی تبریز ضروری است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، فرزین حق‌پرست صبح امروز در نشست با معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: در حال حاضر ما از محل بودجه‌های اضطراری به روستائیان برای حفظ بافت روستایی کمک می‌کنیم.

انتخاب ۵۲ روستا به عنوان روستای هدف گردشگری


وی افزود: برای تمرکززدایی و توجه به روستاهای هدف گردشگری تعداد ۵۲ روستا را انتخاب کردیم که از لحاظ بافت روستایی، تاریخی و جغرافیایی حائز اهمیت هستند و نیاز داریم برای استحکام بخشی و نگهداری بافت‌ها تعاملات لازم را میان روستائیان، بنیاد مسکن، میراث فرهنگی و … ایجاد کنیم.

حق‌پرست یادآور شد: با تامین اعتبار مورد نیاز حفظ روستاها می‌توانیم برای معکوس شدن روند حاشیه‌نشینی و تبدیل اقتصاد روستایی به اقتصاد گردشگری و صنایع دستی اقدام کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: یک هزار و ۱۶۰ اثر در سطح استان ثبت ملی شده و دو اثر ثبت جهانی داریم که بازار تبریز یکی از آنها است که ۲۷ هکتار مساحت داشته و به تنهایی ۱۶۰ اثر را ثبت ملی کرده است.

زیرساخت‌های بازار تاریخی تبریز نیاز به بازسازی دارد


وی با بیان اینکه بازار تبریز نمونه مستند شهرسازی اسلامی و تنها بازار آجری سرپوشیده جهان است که هنوز پابرجا است، گفت: حفظ بازار بسیار هزینه بر است چرا که زیرساخت‌های بازار نیاز به بازسازی داشته و آبستن خطرات بسیاری است و خود بنا هم نیاز به توجهات زیادی دارد.

این مسئول مجموعه کلیساهای سنت استپانوس، چوپان، قره‌کلیسا و ننه‌مریم را که بین دو استان آذربایجان‌شرقی و غربی مشترک هستند، دیگر اثر مهم ثبت ملی شده استان عنوان کرد.

کندوان به عنوان روستای هدف گردشگری به سمت ثبت جهانی می‌رود


حق پرست اذعان داشت: کندوان به عنوان روستای هدف گردشگری به سمت ثبت جهانی می‌رود که نیاز به اعتبار ویژه برای اجرایی کردن طرح جامع خود دارد تا زندگی در این روستای بی‌نظیر همچنان ادامه داشته باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی در پایان بر لزوم تامین اعتبار برای تملک ۳۰۰ خانه تاریخی تبریز، آموزش و ترویج صنایع دستی، راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع دستی و ساماندهی موزه فرش تاکید کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.