رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد

۵۳۰ هزار نفر حاشیه‌نشین در آذربایجان‌شرقی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز جمعیت حاشیه‌نشین استان آذربایجان‌شرقی را حدود ۵۳۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: مجتمع‌های سلامت برای تحت پوشش قرار دادن این قشر راه‌ندازی می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، محمدحسین صومی صبح امروز در نشست با معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: حدود ۵۳۰ هزار نفر از جمعیت استان حاشیه‌نشین هستند که از این تعداد ۴۳۰ هزار نفر در تبریز سکونت دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ارائه خدمات سلامت نیز مانند سایر خدمات به حاشیه‌نشینان مورد غفلت واقع شده از راه‌اندازی مجتمع‌های سلامت برای تحت پوشش قرار دادن این قشر خبر داد.

وی با اشاره به بازدید معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از مجتمع سلامت شهید چمران تبریز افزود: این مجتمع می‌تواند ۷۲ هزار نفر را تحت پوشش خدمات سلامت قرار دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خاطرنشان کرد: تبریز را از لحاظ نقاط حاشیه‌نشینی به ۲۰ نقطه تقسیم‌بندی کردیم و تاکنون در ۶ بخش دولتی و ۴ بخش خصوصی مجتمع‌های سلامت را ایجاد کرده‌ایم که هر مجتمع ۶۰ تا ۹۰ هزار جمعیت را تحت پوشش دارد.

صومی اذعان داشت: با تشکیل پرونده‌های سلامت خدمات سطح یک و ۲ را برای حاشیه‌نشینان انجام می‌دهیم؛ ضمن اینکه در بحث سلامت تغذیه‌ای و روانشناسی این قشر نیز ورود یافته و با نهادهایی مثل کمیته امداد، بهزیستی، شهرداری و سازمان ورزش و جوانان برای ارائه خدمات بهینه به حاشیه‌نشینان قراردادهایی منعقد کرده‌ایم.

این مسئول با بیان اینکه غیر از ارائه خدمات سلامت پس از شناسایی افراد آسیب‌پذیر دنبال حل مشکلاتشان هستیم، ادامه داد: آموزش همسانان و همسالان در کنار مجتمع‌های سلامت اتفاق می‌افتد که در این زمینه اقشار مختلف مثل دانش‌آموزان، سربازان و دانشجویان در یک فضای صمیمی و هم دلی به بیان تجربه‌ها و تبادل افکار با هم‌سانان خود می‌پردازند.

وی اعلام کرد: برای ارائه خدمات سلامت سطح یک و ۲ برای حاشیه‌نشینان به ازای هر نفر سالانه ۴۲ هزار تومان هزینه صرف می‌کنیم و در این زمینه با ۴۵۳ نفر از پزشکان آموزش دیده بخش خصوصی قرارداد همکاری بسته‌ایم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.