احمد داود اوغلو:

آمادگی ترکیه برای نبرد زمینی با داعش

داود اوغلو اعلام کرد کشورش به شرط وجود یک استراتژی منسجم حاضر است در عملیات زمینی علیه داعش در شمال سوریه با نیرو های ائتلاف همکاری کند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تودی زمان، نخست وزیر ترکیه احمد داود اوغلو اعلام کرد کشورش آمادگی دارد، به عنوان بخشی از آنچه وی یک استراتژی یکپارچه از ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده نامید، در یک عملیات زمینی علیه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) مشارکت داشته باشد.

داود اوغلو دوشنبه شب در مصاحبه با خبرنگار CNN، گفت: «ارسال نیروی زمینی امری است که باید دربارۀ آن با نیرو های ائتلاف گفتگو کنیم. ما به یک استراتژی یکپارچه نیاز داریم که شامل حملات هوایی و حملۀ نیرو های زمینی باشد. اما ترکیه به تنهایی نمی تواند بار این مسئولیت را به دوش بکشد. اگر ائتلافی وجود داشته باشد و یک استراتژی یکپارچۀ دقیق طراحی شود، ترکیه آماده است به تمام معنا مشارکت کند.»


داود اوغلو در ادامه گفت با توجه به شرایط موجود تنها با انجام عملیات زمینی علیه داعش، زمینه برای ظهور یک گروه تروریستی دیگر در سوریه فراهم خواهد شد. وی افزود: «ما باید بحران سوریه را به شیوه ای جامع تر و اساسی تر حل کنیم.»


داود اوغلو ضمن یادآوری این نکته که ترکیه به عنوان بخشی از ائتلاف اقدام به انجام حملات هوایی علیه مواضع داعش کرده است، افزود : «اما این کافی نیست.»


ترکیه در ماه جولای متعهد شد که در نبرد با داعش نقش فعال تری داشته باشد و همزمان حملات خود را به شبه نظامیان حزب کارگران کردستان (PKK) نیز آغاز کرد.


از آن زمان تا کنون ترکیه در درجۀ اول روی حمله به دشمن دیرین خود PKK متمرکز است، اگر چه پایگاه های هواییش برای حمله به مواضع داعش در شمال سوریه مورد استفادۀ جت های جنگندۀ نیرو های ائتلاف قرار می گیرند.


حکومت ترکیه برای اعلام منطقۀ پرواز ممنوع یا منطقۀ حائل در شمال سوریه تلاش می کند، تا بدین وسیله خود را از درگیری های سوریه و سرایت آنها به داخل ترکیه در امان بدارد. اما این درخواست مورد استقبال ایالات متحده و کشور های متحد اروپایی قرار نگرفت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.