درخواست HDP برای ابطال انتخابات ۱ نوامبر ترکیه

HDP با اشاره به شرایط نا برابری که در انتخابات پارلمانی ۱ نوامبر رقم خورد و حملاتی که به این حزب شد، از هیأت عالی انتخابات ترکیه درخواست کرد نتایج انتخابات ۱ نوامبر را ابطال کند.

به گزارش تبریز بیدار  به نقل از تودی زمان، حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) از هیأت عالی انتخابات ترکیه (YSK) درخواست کرد نتایج انتخابات ۱ نوامبر را باطل اعلام کند.

HDP در انتخابات ۱ نوامبر، نسبت به انتخابات پیشین که ۷ ژوئن برگزار شد، آرای کمتری به دست آورد. اگر چه این حزب در انتخابات ۷ ژوئن ۱۳ درصد را آرا را از آن خود کرد، اما متعاقب از سر گیری درگیری های میان نیرو های امنیتی ترکیه و حزب کارگران کردستان (PKK)، آرای این حزب در انتخابات ۱ نوامبر به ۱۰ درصد کاهش یافت.


پس از اعلام نتایج غیر رسمی انتخابات، رؤسای مشترک HDP گفتند که شرایط غیر عادلانۀ انتخابات و سیاست عامدانۀ قطب بندی رئیس جمهور رجب طیب اردوغان عامل اصلی کاهش حمایت از این حزب بودند.


HDP برنامه های انتخاباتی خود را پس از دو حملۀ مرگبار به تجمع طرفداران کرد ها در ماه جولای متوقف کرد. صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک HDP روز ۱ نوامبر به روزنامه نگاران گفت: «یک انتخابات عادلانه و برابر نداشتیم… ما نتوانستیم کمپن انتخاباتی راه بیندازیم. ما سعی کردیم در مقابل حملاتی که می شد از مردم محافظت کنیم.»


به گزارش روزنامۀ حریت، HDP روز ۱۵ نوامبر درخواست خود را تسلیم YSK کرده و نمایندۀ این حزب از آدانا، مرال دانش بشتاش، ۱۶ نوامبر یک روز پیش از آنکه اعضای پارلمان جدید سوگند یاد کنند، خبر این درخواست را اعلام کرد.


در درخواستی که HDP تقدیم YSK کرده آمده است: «شکی نیست که هر انتخابات سراسری، انتخابات محلی و انتخابات میان دوره ای باید با رقابت میان احزاب سیاسی و نامزد های مستقل برگزار شود. اما در  بیست و ششمین دورۀ انتخابات نمایندگان قوۀ مقننه که روز ۱ نوامبر ۲۰۱۵ برگزار شد، مجموعه اقداماتی صورت گرفت که علیه این اصل بود. کمپینی علیه حزب ما به راه انداخته شد، آن هم به دست رئیس جمهور و حکومت موقت که قانوناً هیچ یک جزء طرف های رقیب در انتخابات نیستند؛ اموال و امکانات عمومی به صورتی نا محدود برای این هدف به کار گرفته شدند؛ نهاد های مطبوعاتی تحت چنان فشار و نظم پادگانی قرار گرفتند که تنها در دوران کودتا مشاهده شده بود؛ رأی دهندگان ترسیده بودند، تهدید شده بودند و مانع از رأی دادنشان شده بودند؛ و در نتیجۀ صد ها حمله ای که به ساختمان های حزب ما شد، ما در موقعیتی قرار گرفتیم که نتوانستیم برنامه های انتخاباتی خود را برگزار کنیم.»


YSK روز ۱۲ نوامبر نتایج رسمی انتخابات ۱ نوامبر را اعلام کرد. حزب عدالت و توسعه (AKP)، حزب جمهوری خواه خلق (CHP)، HDP و حزب حرکت ملی (MHP) به ترتیب صاحب ۳۱۷، ۱۳۴، ۵۹ و ۴۰ کرسی پارلمان ترکیه شدند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.