تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ ۱۰:۱۴:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۵۱۹۸۶

واکنش شیبانی به شعر عجیب یغما گلرویی:

هرکس دهانش بوی شراب داد ، آزادیخواه است!

رضا شیبانی نوشت: علاقه ی سمپاتیک یغما گلرویی به شراب و شامپاین و پاریس چه ریشه ای دارد خدا می داند. اما این کشش به گواهی دل نوشته های عوام پسند یغما ، صرفا کششی میخانه ای است و نه یک پیوستگی معرفت شناختی.

به گزارش تبریز بیدار،  یغما گلرویی، شاعر و نویسنده ارومیه ای است که 40 سالگی خود را تجربه می کند. وی به دنبال اقدام تروریستی گروهک داعش در شهر پاریس شعر نویی به شرح زیر سرود که واکنش شاعر تبریزی، رضا شیبانی؛ به این سروده را در پی داشت. 


«سه گانه ی کشتار پاریس»

یک

به کنسرت رفته بودند
برای شادی
برای آنکه به گلوله باور نداشتند
اما با آن کشته شدند.

نت ها گلوله خوردند،
سازها گلوله خوردند،
انسان ها گلوله خوردند...
اما موسیقی 
سرانجام پیروز می شود.

دو

جلیقه ی که به تن داری
حریف سرمای پاییزی پاریس نمی شود!
با تپانچه ی زیر کمربندت
نمی توانی بترسانی
مردمی را
که شعف و شراب و شعر را می شناسند.

ماشه را بچکان!
منفجر شو!
ما همچنان 
زندگی را فریاد می زنیم
با دهان هایی که بوی شراب می دهند.

سه

اشک هایت را پاک کن!
شهردختر زخمی خون آلود!
با موهای سوخته هم زیبایی!

هیتلر و داعش نمی توانند 
زیبایی تو را 
به زانو درآورند. 


 ‏یغماگلرویی


رضا شیبانی نوشت در صفحه اجتماعی خود نوشت: علاقه ی سمپاتیک  یغما گلرویی به شراب و شامپاین و پاریس چه ریشه ای دارد خدا می داند. اما این کشش به گواهی دل نوشته های عوام پسند  یغما ،  صرفا کششی میخانه ای است و نه یک پیوستگی معرفت شناختی.


امثال یغما که شناختشان از فرانسه  در شامپاین و ایفل و چند قطعه موزیک  و چند عکس یادگاری در پرلاشز خلاصه می شود قاعدتا این توهم را پیدا می کنند که هرکس دهانش بوی شراب داد ، آزادیخواه است.


یغما اگر کمی لامارتین خوانده بود ، می توانست بفهمد سنت شراب فرانسوی نه سنتی  آزادیخواهانه ،  که فضیحتی جنایتکارانه است که یادآور فتوحات و آدمکشی های فرانسوی است.
شراب ،  نوستالژی فرانسوی  فاتحان و یغماگران  دیروز ممالک مشرق زمین بر سفره های بزم پس از کشتار است.همین است که فرانسه این خروس مغرور منقار شکسته ی کوچک شده ، آن را سنتی به یاد برتری جویی های گذشته  می داند و حاضر به حذف آن از سفره های دیپلماتیک نیست.


این وسط ماییم و ابرروشنفکر ! هایی مثل یغما گلرویی که دلخوشی شان شال گردن بزرگ تر از جثه بستن است  و  عکس یادگاری گرفتن با شامپاین فرانسوی  و با دهان شراب آلود دم از آزادی زدن.
یغما گلرویی عاجز از فهم این نکته است که شراب فرانسوی بوی میراژ و اگزوست می دهد.بوی خون یک میلیون الجزایری؛ بوی سه قرن استعمار دهشتناک آفریقا؛ بوی خون آلوده به اچ آی وی ؛ 
و صد البته بوی گند روشنفکر ژیگول و کج فهم وطنی که عمری است جان می کند تا نعش خود را به  یکی از تابوت های پرلاشز بیفکند.
انا لله و انا الیه راجعون

نظرات

امیر علی
IR

آفرین....آفرین....آفرین...

رضا
IR

درمورد آقای گلرویی شاید حق با ایشان باشد و امیدوارم فرانسه تاوان خون های ریخته شده در الجزایر و آفریقا و ... را بدهد ولی به قول معروف " خالف تعرف !!! " آقای شیبانی هم همینطور ادامه بدهند معروف می شوند انشالله.