آیین بزرگداشت روزجهانی شمس تبریزی در تبریز

نکوداشت شمس در زادگاه

نخستین آیین بزرگداشت روزجهانی شمس تبریزی در زادگاه اش تبریز برگزار می شود.

به گزارش تبریز بیدار،  امجد از فعالان صنعتی و از علاقمندان به شمس تبریزی به عنوان دبیر  این آیین در این ارتباط گفت :هشتم آذر ۱۳۹۴ برگرفته از بامداد روز شنبه بیست و شش جمادی الاخر سنته اثنی و اربعین سال ۶۴۲ مصادف است با دیدار تاریخی شمس تبریزی و مولانا جلال الدین بلخی. نام گذاری این روز بنام روز جهانی شمس تبریزی موجب شور و اشتیاق زاید الوصف در بین علاقه مندان گردید . برگزاری مراسمی در موطن و زادگاه شمس تبریزی همواره مورد درخواست و اقبال می باشد . خود غریبی در جهان چون شمس نیست و سکوت نزدیک به ۸ قرن بر شخصیت بی بدیل شمس تبریزی سایه افکنده است . گاهی افرادی که از راه و رسم آن بزرگوار دور بوده اند بنام او دکان ها آراسته و علم ها افراشتند و جایی دیگرحتی برخی از اهل علم و ادب وجود او را انکار نمودند. برخی او را در زمره قلندران بی سر و پا دانسته و وی را اهل دلی بیسواد و پیری مرموز خواندند. لذا بهترین معرف شمس تبریزی مولانا و آثار او می باشد که می گوید همه آثار من صدای شمس تبریزی است. شمس تبریزی می گوید : مرا با عوام کاری نیست من انگشت بر رگ خواص می گذارم . او صیادی است که به شکار سیمرغ رفت و شکاری قابل در تور انداخت که جهانیان از آثارش انگشت حیرت  بر دندان می گزند. لذامراسمی با حضور علاقمندان به ادب ، عرفان و فرهنگ هشتم آذر در مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹ بهمن تبریز برگزار خواهد شد.

 ناصر امجد در ادامه درباره نحوه برگزاری این مراسم و حامیان آن گفت: این برنامه با همکاری بنیاد فرهنگ، ادب و هنر آذربایجان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، صنایع پالایشی تکین پترولیوم آذربایجان،فرمانداری تبریز، تولیت بارگاه شمس تبریزی ، هفته نامه رزق  و علاقمندان شمس تبریزی توسط بخش خصوصی و تشکل های فرهنگی و ادبی و مردمی در این روز برگزار خواهد شد.

وی در پایان گفت: تبریز را با نام شمس تبریزی می توان یکبار دیگر به جهان معرفی کرد و افتخاری بزرگ تر از دیگر افتخارات بر صفحات زرین  میراث فرهنگی تبریز افزود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.