موزه قاجارتبریز بی‌در و دیوار شد

اگر خبر سرقت از موزه قاجار تبریز را شنیدید تعجب نکنید چون این موزه مدت‌هاست بی‌در و پیکر شده و سارقان تاریخ دیواری کوتاه‌تر از این موزه در تبریز پیدا نمی‌کنند که به اهداف شوم خود برسند.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مهر، از محله قدیمی ششگلآن‌که به‌طرف مقبره الشعرا این نماد باارزش و البته فرسوده تبریز می‌روید خانه امیرنظام گروسی با آن ستون‌های قدکشیده نظرتان را به خود جلب می‌کند. نزدیک‌تر که بروید قطعا تعجب خواهید کرد؛ نه از اینکه این خانه موزه شده است، بلکه به این خاطر که موزه دیوار ندارد و فقط با حفاظ سیمی آن را از محوطه کنار خیابان جدا کرده اند.

موزه قاجار در محل خانه امیرنظام گروسی قرارگرفته و یکی از بزرگ‌ترین و دیدنی‌ترین موزه‌های تبریز به شمار می رود که در ایام مختلف سال پذیرای علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ این کشور است. این موزه در دوطبقه با زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع ساخته‌شده و ساختمان مشتمل بر دو حیاط اندرونی و بیرونی است که باغچه‌ها و حوض‌ها، زیبایی آن را دوچندان کرده است ولی صد افسوس که این موزه آن‌طور که باید و شاید محافظت نمی‌شود و ممکن است سارقان به آن‌که آثاری به قدمت هویت آذربایجان دارد و گنجینه‌ای ناب است، دستبرد بزنند.

چند روزی است که شهرداری منطقه ۱۰ تبریز دیوار موزه قاجار را برای احداث پارکینگ طبقاتی تخریب کرده و اکنون این موزه بدون حفاظ بوده و هرلحظه احتمال دست برد سارقان از این موزه می‌رود.

حالا این قطب گردشگری تبریز درگیر و دار اختلافات میراث فرهنگی با شهرداری تبریز قرار گرفته و وضعیت خوبی ندارد، دیوار روبه‌رویی این موزه مدت‌ها پیش تخریب‌شده و با تخریب مدرسه شیخ عطار و فیوضات این موزه مستعد هرگونه دزدی و دست برد از سوی سارقان است.

شهرداری تبریز توجهی به امنیت موزه قاجار نمی‌کند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی در این خصوص به خبرنگار مهر می‌گوید: شهرداری تبریز توجهی به امنیت موزه نمی‌کند و فقط به فکر پروژه‌های عمرانی شهر است درحالی‌که این موزه گنجینه آذربایجان است و آثار باارزش زیادی را در خود جای‌داده است.

فرزین حق‌پرست با اشاره به احداث پارکینگ طبقاتی در مجاور این موزه می‌افزاید: با احداث پارکینگ مخالف هستیم، کار کردن لودر و ماشین‌آلات سنگین در کنار این موزه که ممکن است در دل خود و زیرزمین آثار گران‌بها و باارزشی داشته باشد، اشتباه است و باید اصولی خاک‌برداری انجام شود.

وی با بیان اینکه تأمین امنیت موزه قاجار در اثر چند تخریب همچون مدرسه فیوضات توسط شهرداری منطقه ۱۰ تبریز مشکل شده است، ادامه می‌دهد: باید به امنیت این موزه که آثار باارزشی از تاریخ آذربایجان در خود جای‌داده است، بیشتر از این‌ها توجه شود.

حق‌پرست همچنین به جزئیات تخریب دیوار این موزه اشاره می‌کند و می‌گوید: این کار شبانه اتفاق افتاد و به هشدارهای ما هم توجهی نشد و حتی بین چند مأمور شهرداری و یگان حفاظتی موزه هم درگیری اتفاق افتاد ولی بالاخره این دیوار تخریب شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی به مسئولیت این اداره کل در حفظ و تأمین امنیت موزه‌های استان اشاره کرد و گفت: باید جلوی تخریب غیراصولی محوطه موزه قاجار و محله ششگلآن‌که یکی از محلات قدیمی تبریز است و در دوره قاجار عمارت‌های بسیار زیبایی در این محله احداث‌شده است را گرفته شود.

حق‌پرست سپس به تاریخچه این موزه هم اشاره می‌کند و می‌گوید: خانه امیرنظام در سال ۱۳۷۰از سوی سازمان میراث فرهنگی خریداری‌شده و با توجه به آسیب‌های جدی که به بنا رسیده بود با حفظ ویژگی‌های معماری بنا و شاخص‌های سنتی موردبازسازی قرارگرفته و در سال ۱۳۸۵ پس از اتمام عملیات ساختمانی به‌عنوان موزه قاجار مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

وی در خصوص دلیل انتخاب این بنا به‌عنوان موزه قاجار نیز می‌گوید: دلیل انتخاب این بنا به‌عنوان موزه قاجار اهمیت دارالسلطنه تبریز در دوره قاجار بوده است.

عملیات عمرانی در کنار آثار تاریخی تبریز باید با هماهنگی میراث فرهنگی انجام شود

رئیس شورای اسلامی شهر تبریز نیز در این خصوص و اختلاف‌هایی که بین شهرداری تبریز و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی وجود دارد به خبرنگار مهر می‌گوید: عملیات عمرانی در کنار آثار تاریخی تبریز باید با هماهنگی میراث فرهنگی انجام شود.

شهرام دبیری با تأکید بر ضرورت حفظ امنیت موزه‌ها می‌افزاید: باید تمام امکانات لازم برای حفظ امنیت این موزه به کار گرفته شود و شورای شهر تبریز نیز در این خصوص می‌تواند پیگیر باشد.

وی سپس ادامه می‌دهد: برای این موضوع نامه‌ای به شورای شهر نرسیده است که اگر مشکل حل نشود باید اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی به ما نامه بزنند و ما مشکل را حل‌ و فصل کنیم.

اقدامات عمرانی در کنار موزه قاجار کاملاً قانونی است

البته در این‌طرف قضیه هم شهردار منطقه ۱۰ تبریز قرار دارد که حمایت سختی از این روند دارد و با تأکید بر قانونی بودن اقدامات شهرداری می‌گوید: اقدامات عمرانی در کنار موزه قاجار کاملاً قانونی است.

باقر خوشنواز در گفتگو با خبرنگار مهر به تخریب مدرسه فیوضات و شیخ عطار اشاره می‌کند و می‌افزاید: ما این دو مدرسه را بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با آموزش‌وپرورش داشتیم تملک کرده و تخریب کردیم تا بوستانی را درآن قسمت احداث کنیم.

وی سپس با تأکید بر اینکه مسئولان استانی در جریان تمام اقدامات شهرداری منطقه ۱۰ تبریز هستند، ادامه می‌دهد: ورودی فعلی موزه کم‌عرض و یک متری است که با آزادسازی این محوطه و تخریب مدارس می‌توان درآن قسمت بوستان و پیاده‌رو ۱۲ متری احداث کرد.

خوشنواز هم در خصوص جزئیات اختلاف بین مأموران شهرداری تبریز و یگان حفاظتی موزه قاجار می‌گوید: مدیران میراث فرهنگی چند نگهبان خود را در جلوی مدرسه فیوضات مأمور کرده بودند تا جلوی تخریب این مدرسه را بگیرند که کار آن‌ها غیرقانونی بوده و برای همین درگیری فیزیکی بین مأموران ما و نگهبانان میراث فرهنگی پیش آمد.

با همه این اوصاف از مسئولان اداره کل میراث فرهنگی و نیز مدیران شهرداری تبریز انتظار می‌رود تا با سعه‌صدر و با تعامل این مشکل را برطرف کنند و مأموران هر دو نهاد به‌جای درگیری فیزیکی با یکدیگر، با کمک هم امنیت این موزه را تأمین کنند تا دیوارهای کوتاه این بنا فصتی برای سارقان تاریخ استان تلقی نشود.

                  

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.