برای شرکت در نشست کشورهای صادر کننده گاز؛

علی اف به تهران می آید

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان در سومین نشست کشورهای صادرکننده گاز که مهمترین رویداد بین المللی پس از نشست اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به شمار می رود، شرکت خواهد کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از آران، رونمایی از دو سند راهبردی مجمع کشورهای صادرکننده گاز از جمله مدل جهانی گاز و راهبرد بلندمدت مجمع کشورهای صادرکننده گاز از برنامه های این اجلاس به شمار می آیند. 


اعضای این مجمع ۶۷ درصد از ذخایر جهانی گاز را در اختیار دارند؛ با آن وجود که گاهی جی یی سی اف به اشتباه quotation mark اوپک گازی نامیده می شود، این مجمع همانند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به دنبال تاثیر و نفوذ روی قیمتها به وسیله تنظیم و تعدیل تولید نیست. 


کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۶۷ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.


الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات، ۱۲ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند. 


هلند، نروژ، عراق و عمان و پرو به عنوان عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند.


الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان به همراه قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان در هفدهمین نشست کشورهای صادرکننده گاز که مهمترین رویداد بین المللی پس از نشست اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به شمار می رود، شرکت خواهند کرد.   


با توجه به حضور روسای ‌جمهور ترکمنستان و آذربایجان به عنوان میهمان در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز گمانه زنی ها مبنی بر احتمال افزایش اعضای این مجمع در نشست تهران قوت گرفت. 


آذربایجان هم اکنون عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیست و همانند قربانقلی بردی‌محمداف، رئیس‌جمهوری ترکمنستان به عنوان میهمان در این اجلاس حضور پیدا خواهد کرد. 
گفتنی است که سومین اجلاس سران کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، دوم آذرماه در سالن اجلاس سران در تهران برگزار خواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.