گزارش تبریزبیدار از جلسه شورای شهر تبریز؛

مدبر: هبه ها گزینشی مطرح می شود / روایت خاماچی از سفرهای خارجی و کبوتران حرم / خواهر خوانده ای که خود خبر ندارد

جلسه شورای شهر تبریز امروز هم طبق روال هفته های گذشته با حضور همه اعضا و شهردار تبریز در عمارت شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار، جلسه شورای شهر تبریز امروز هم  طبق روال هفته های گذشته با حضور همه اعضا و شهردار تبریز در عمارت شهرداری شروع شد.

در ادامه جلسه دبیری هفته بسیج را تبریک گفته و افزود: بسیج بیشتر از آن که سازمان باشد تفکری است از اخلاص که می تواند مشکلات بسیاری از شهر شود.


سخنران پیش از دستور نیز بهروز خاماچی بود که وی در ابتدای سخنان خود از رحیمی برای احداث گرما خانه برای اسکان بی خانمان ها تشکر و قدردانی کرد.

وی با توجه به اهمیت توریسم افزود: سرمایه گذارای را بایدبه سمت احداث هتل آپارتمان ببریم تا میهمانان در خیابان ها نمانند و چهره بدی از شهرمان نمایان نشود.

خاماچی در ادامه  با بیان گوشه ای از  مشکلات  ترافیک تبریز گفت: چرا نظارتی بر ورود کامیون ها در روز به شهر نمی گیرد؟ چرا ما نباید طرح زوج و فرد را اجرا نکنیم تا بخشی از ترافیک موجود شهر کاهش یابد؟

خاماچی گفت: الان یکی از بزرگترین مشکلات٬ مشکل بیکاری است و برای حل این مسئله بهتر است کارمندان با سابقه خود را بازنشسته کرده و به جای آن ها نیروی جوان استخدام کنیم. تا بازدهی کارها بیش از پیش گردد.

وی در انتهای سخنان خود از عملکرد شرکت اتوبوسرانی تشکر کرد.

در ادامه ی جلسه اعضا به بررسی لایحه های شهرداری پرداختند.

مدبر نیز به گزینشی بودن لوایح مطرح شده انتقاد کرد که دبیری پاسخ داد: ما نمیخواهیم لایحه هبه ها را تاحد ممکن در جمع مطرح کنیم و این هبه ها، عمومی است.


تصویب لایحه کسر مدت رکود از مدت سپری شدن مهلت پروانه به علت جاری شدن احکام قضایی لایحه اول بود که احتشام حاجی پور و اسماعیل چمنی مخالف سرسخت آن بودند اما در زمان رای گیری به آن رای مثبت دادند.

پرداخت غرامت به یکی از شهروندان که ملک وی توسط شهرداری تملک شده بود لایحه دیگر کمیسیون برنامه و بوجه بود که به شرط اجرای ماده ۴۵ و پرداخت غرامت بعد از انتقال سند به نام شهرداری به تصویب رسید.

لایحه آخر فروش زمین ۵۷ متری کنار مسجد انگجی با کاربری آموزشی به قیمت متری ۲ میلیون تومان بود که حاشیه‌های زیادی را در پی داشت.

احتشام حاجی پور در مخالفت با این لایحه، ابراز کرد: بنده از بهره‌برداری صحیح این ملک مطمئن نیستم واز طرفی دیگر قیمت این ملک متری ۲ میلیون نیست.

در این میان ایرج شهین باهر نسبت به هدر رفت وقت جلسه به علت اظهارنظرهای تکراری اعضا اعتراض کرد و خواستار رای گیری سریع شد.

در نهایت اعضاء با فروش زمین به هیئت امناء مسجد انگجی به منظور وقوع کارهای فرهنگی در ملک مورد نظر موافقت کردند.

در ادامه شهرام دبیری از اظهار نظرهای متوالی چمنی انتقاد کرد و گفت: به نام پیشنهاد ثبت نام اما سخنرانی می‌کنید. عضوی دیگر موافق ثبت نام اما مخالف حرف می‌زند.


اعضای شورا  خواهرخواندگی تبریز با شهر آلماتی مورد بررسی قرار دادند که درسخوان نیز در توضیح گفت قزاقستان قسمتی از تاریخ فرهنگی ایران می باشد و علاوه بر آن زبان ما نیز یکسان است امید دارم تصویب کنید.


چمنی هم اظهار داشت:  بهتر است سعی کنیم بحث خواهرخواندگی نیز عملیاتی باشد و صرف تصویب نباشد.


در ادامه  بررسی این طرح بهروز خاماچی با کنایه گفت:  با تصویب این خواهر خواندگی فقط برای”  کبوتران حرمه جزماخ یری چیخاجاغ ” .( خواهر خواندگی برای عده ای سفر خارجی به همراه دارد)


 چمنی باخنده پاسخ داد:  اولین کبوتر حرم خود شمایید.


بابایی‌اقدم با انتقاد از عدم پیگیری قرارداد خواهرخواندگی، اعلام کرد: مسئولین شهر وین خود نمی‌دانستند با تبریز خواهرخوانده هستند، باید گزارش دهند که فایده این خواهرخواندگی‌ها چیست و چهارچوب مشخصی تعیین شود.


در نهایت خواهرخواندگی تبریز و آلماتی به تصویب اعضا رسید.


گفتنی است در جلسه امروز شورا یکی از جانبازان به اعضاء اعترض کرد و گفت: تنها جرم من جنگیدن با شاه و رژیم بعث است اما شما اعضاء جرم‌های زیادی دارید، از ۲۱ نفر یک نفر مرد پیدا نمی‌شود کار و مشکلات من را حل کند؟
در ادامه استوتچی گفت چند مدتی بود که سوالی از شهرداری  پرسیده شد که جوابی نگرفتیم درحالی که بایدخود شخص شهردار باید توضیح بدهد که دبیری گفت نه قائم مقام وی نیز می تواند انجام دهد که مشاور حقوقی شورا توضیح دادکه شهردار باید خود پاسخگو باشد.


سپس استوتچی سوالت خود را که از این قرار بود پرسید:  شهرداری مجوزات قانونی لازم مبنی بر فروش حق شهرداری در لاله پارک را به شورا تقدیم کند. و سوال دوم شهردار با کدام استناد قانونی اخطاریه ای به سکنه ضلع جنوب شرقی میدان ساعت در خصوص مراجعه به شهرداری مبنی بر تملک ملکشان توسط شهرداری ارسال گردیده است؟


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.