زیتون نوشت؛

ارتباط سرنگونی جنگنده روسی و دیدار پوتین با رهبر انقلاب

به نظر هدف قرار گرفتن جنگنده روسی روز گذشته در مرز ترکیه به دست نیروهای این کشور بی ارتباط با دیدار تاریخی رهبر انقلاب و پوتین نمی تواند باشد.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از زیتون، یک روز پس از اینکه پوتین، رئیس جمهور روسیه در ایران حضور پیدا کرد و با رهبر انقلاب دیداری تاریخی انجام داد، خبرهدف قرار گرفتن سوخوی روسی در آسمان ترکیه توسط نیروهای ترکیه ای تعجب همه را برانگیخت.

پوتین که برای شرکت در نشست سران کشورهای صادر کننده ی گاز در تهران حضور پیدا کرده بود، دیدار متفاوتی را با رهبر انقلاب اسلامی انجام داد. رئیس جمهور روسیه بلافاصله بعد از حضور در ایران بدون انجام مراسم تشریفات استقبال به دیدار رهبر انقلاب اسلامی رفت. دیداری که بیش از ۲ ساعت به طول انجامید و بازتاب گسترده ای در شبکه های بین المللی به خصوص در روسیه و آمریکا داشت.

این دیدارخبر اول بسیاری از خبرگزاری های بزرگ جهان شد، تا اندازه ای که حتی یکی از شبکه های آمریکایی از عنوان” پوتیی هیچگاه این چنین شادمان نبود” استفاده کرد و شبکه اماراتی هم با عنوان سفر تاریخی از آن یاد کرد. این دیدار دو روز خبر اول شبکه های روسی بود.

آنچه که مسلم است در سالهای گذشته برنامه ریزی غرب و سیاست شبکه های وابسته به آنها در راستای جلوگیری از نشر گسترده اخبار مهم رهبری بوده است، موضوعی که در زمان منتشر شدن نامه تاریخی مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپایی و امریکایی هم به وضوح دیده شد. 

دیدار رهبر انقلاب و پوتین بازتاب گسترده ای در شبکه های جهانی و شبکه های روسی پیدا کرد و بر خلاف سیاست ها و خاسته غربی ها انجام پذیرفت. به نظر نباید سقوط جنگنده روسی به دست ترکیه ای ها را بی رابطه به این موضوع دانست.

اردوغان در سالهای گذشته نشان داده است که به خوبی نقشه های طراحی شده غرب به خصوص آمریکا را در منطقه پیاده می کند. ترکیه ای ها پس از سرنگون کردن سوخوی روسی با یک فرار رو به جلو روسیه را تهدید به برخورد بیشتر و محکم تر کرده است.

باید به این نکته توجه کرد که این اقدام ترکیه هم می تواند جهت خبری شبکه های جهان و روسی را از سمت دیدار تاریخی پوتین و رهبری به جهت دیگری بکشاند. از طرفی می تواند ابهت روسیه را که امروز در جهان به عنوان یک قدرت برتر منطقه ای شناخته شده است را بشکند.

بی شک روسها بی توجه از کنار این موضوع مهم عبور نخواهند کرد. اکنون روس‌ها به عنوان یک قدرت بین‌المللی، در موقعیت یک انتخاب سخت قرار گرفته‌اند: یک راه این است که در برابر اقدام آنکارا سکوت کرده و آن را در مجامع سیاسی و عرصه‌های غیرمستقیم پاسخ بگویند. در این صورت اولا ابهت خود در میادین نبرد را به بازی گرفته‌اند و ثانیا هیچ تضمینی وجود نخواهد داشت که اتفاقاتی از این دست بار دیگر برای آنها رخ ندهد.

راه دیگر آن است که پاسخی درخور برای ترکیه در نظر بگیرند. در این صورت اگرچه پرستیژ خود را احیا می‌کنند اما ممکن است بحران بین روسیه و غرب وارد مراحل جدیدی شده و هزینه‌های بیشتری متوجه روسیه شود.

بر این اساس، روس‌ها مجبور به یک انتخاب راهبردی بین دو هزینه هستند. پاسخ ندادن هزینه‌ای از جنس پرستیژ دارد که برای یک قدرت بزرگ بین‌المللی قطعا جبران‌ناپذیر خواهد بود و پاسخ دادن هم هزینه‌هایی دارد که ممکن است درگیری در جنگی بزرگ‌تر و یا پذیرش تحریم‌های بیشتر، یکی از آنها باشد.

روزهای آینده باید منتظر اتفاقات مهم و چالش بر انگیز در منطقه بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.