دستگاه های متولی بهانه گیری نکنند؛

انتقاد شدید سعیدی از وضعیت ساماندهی کودکان کار و خیابانی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر ضرورت هرچه سریعتر ساماندهی کودکان کار و خیابانی تاکید کرد وگفت: برای تعیین تکلیف وضعیت کودکان کار و خیابانی باید وظایف این بخش به متولی واحدی سپرده شود.

به گزارش تبریز بیدار، محمد اسماعیل سعیدی در گفت وگو با خانه ملت، بر ضرورت برخورد قاطع نیروی انتظامی و قوه قضائیه با باندهای زیرزمینی قاچاق کودکان در کشور‌ تاکید کرد و افزود: متاسفانه سودجویان و باندهای سازمان یافته با خرید و فروش و اجاره کودکان، از آنها به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف شوم و سودجویانه خود در زمینه تکدی گری و فروش مواد مخدر استفاده می‌کنند که عدم برخورد قاطع و جدی با چنین تخلفاتی زمینه رونق و گسترش آن را در کشور به سهولت فراهم می سازد.

 

انتقاد از وضعیت ساماندهی کودکان کار و خیابانی

نماینده مردم تبریز، آذرشهر واسکو در مجلس شورای اسلامی،‌ از وضعیت ساماندهی کودکان کار و خیابانی در کشور انتقاد وتصریح کرد: درحالی دستگاه‌های متولی نبود امکانات لازم را بهانه عدم ساماندهی کودکان کار و خیابانی قرار داده‌اند که باندهای سازمان یافته از غفلت و بی‌تدبیری آنها سوءاستفاده کرده و از کودکان معصوم بیگاری می‌کشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابانی نباید فقط به جمع‌آوری بسنده کرد، افزود: متاسفانه تاکنون اقدامات عملی مناسبی در خصوص ساماندهی کودکان کار وخیابانی در کشور صورت نگرفته، البته سعی در جمع آوری کودکان از سطح خیابان‌های کلانشهرها تحت عنوان ساماندهی کودکان خیابانی از جمله مهم ترین اقدامات مسئولان ذی ربط بوده است.

 

ضرورت ساماندهی سریعتر کودکان کار وخیابانی

سعیدی بر ضرورت هر چه سریعتر ساماندهی کودکان کار و خیابانی تاکید کرد و ادامه داد: ساماندهی کودکان کار و خیابانی باید به نحوی صورت گیرد که این کودکان دگربار به عنوان کودک کار به کار گماشته نشوند؛‌ یعنی هدف اصلی از جمع آوری کودکان باید ساماندهی دائم و جلوگیری از برگشت مجدد آنان به وضعیت سابق باشد.

وی با تاکید براینکه دستگاه‌های متولی کودکان کار و خیابانی نباید کمبود امکانات را بهانه‌ای برای بی‌تدبیری خود کنند،‌ گفت: متاسفانه دستگاه‌های متولی در زمینه ساماندهی کودکان مذکور در این زمینه فقط شعار می دهند و از نبود امکانات لازم برای ساماندهی گلایه می کنند؛‌ زمانی که دستگاه های ذی ربط  از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کنند چه کسی باید در قبال کودکان مذکور مسئول و پاسخگو باشد؟

 

تعیین متولی واحد برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی ضروری است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر واسکو در مجلس نهم، بر ضرورت تعیین متولی واحد برای ساماندهی کودکان کار و خیابانی تاکید و تصریح کرد: از آنجایی که ناهماهنگی‌های بسیاری در میان متولیان کودکان کار و خیابانی مشاهده می‌شود لذا ساماندهی به درستی صورت نمی‌گیرد درحالی که  با تعیین متولی واحد می‌توان از موازی کاری دستگاه‌ها جلوگیری و ناهماهنگی‌ها را از بین برد.

 

انتقاد از نقش کمرنگ شهروندان در ساماندهی کودکان کار و خیابانی

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، از نقش کمرنگ شهروندان در ساماندهی کودکان کار و خیابانی انتقاد کرد و افزود: در راستای ساماندهی کودکان کار و خیابانی لازم است شهروندان همکاری لازم را با دستگاه‌های ذی ربط داشته باشند زیرا رفع مشکلات شهری بدون مشارکت شهروندان امری محال است؛ البته بهتر است دستگاه ها وظیفه شهروندان را در این خصوص تعیین کرده و به آنها گوشزد نمایند.

سعیدی با بیان اینکه بر اساس قانون،‌ مدیریت ساماندهی و جمع آوری کودکان خیابانی بر عهده سازمان بهزیستی است، گفت: برای سهولت در ساماندهی کودکان کار و خیابانی،‌ لازم است همه دستگاه‌ها با سازمان بهزیستی همکاری لازم را داشته باشند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر واسکو در مجلس نهم، با اشاره به هشدار اخیر معاون وزارت بهداشت مبنی بر اینکه خطر ایدز در کودکان کار و خیابان ۴۰ برابر جامعه بوده و اینکه وزارت بهداشت امکاناتی برای کنترل ایدز در کودکان کار ندارد، تصریح کرد: وقتی که والدین معتاد و متکدی، کودک خود را به باندهای مخوف در جهت اهداف شوم اجاره می دهند طبیعی است که این کودکان مورد سوء استفاده قرار گیرند و آمار ایدز در میان آنها افزایش یابد.

 

ضرورت ارائه امکانات بهداشتی و درمانی مناسب به کودکان کار مبتلا به ایدز

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت ارائه امکانات بهداشتی و درمانی مناسب از سوی وزارت بهداشت به  کودکان کار مبتلا به ایدز تاکید کرد و خواستار رسیدگی جدی به وضعیت آنها شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.