عقب‌ نشینی معنا دار اردوغان در برابر پوتین

در پی سرنگونی یک فروند جنگنده روس به دست ترکیه و تهدید ولادیمیر پوتین به انتقام، آنکارا در حالی تلاش برای جلوگیری از شدت مواضع است که به نظر می رسد پوتین با هدف قرار دادن گروه تروریستی ترکمان‌ها در صدد انتقام برآید.

به گزارش تبریز بیدار،  به نقل از روزنامه الیوم السابع، در پی سرنگونی یک فروند جنگنده روس به دست ترکیه و تهدید ولادیمیر پوتین به انتقام، آنکارا در تلاش برای جلوگیری از شدت مواضع است آن هم در شرایطی که چه بسا پوتین با هدف قرار دادن تروریست های ترکمان از رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه انتقام بگیرد.

ادعای اردوغان در توجیه سرنگونی جنگنده روس

در این میان اردوغان تلاش کرد به منظور تثبیت موضع در شورای امنیت آن را در جریان سرنگون کردن جنگنده سوخوی ۲۴ روسیه قرار دهد.

در این راستا وی مدعی شد که این جنگنده حریم هوایی ترکیه را نقض کرد در نتیجه بر اساس قوانین جنگ و درگیری با آن برخورد شد.

عقب گرد اردوغان

اردوغان همچنین برگزاری نشست فوق العاده ناتو را خواستار شده و پس از شدت موضع پوتین مبنی بر استقرار سامانه دفاعی در خاک سوریه  تاکید کرد که کشورش در نظر دارد از هرگونه «تشدید موضع» با مسکو خودداری کند.

وی گفت که « ما به هیچ وجه پس از این حادثه در صدد تشدید مواضع نیستیم و فقط از ملت و حق مردم خود دفاع می‌کنیم.»

به نظر می‌رسد که این اظهارات به مثابه عقب گرد ترکیه در برابر شدت برخورد روسیه باشد.

تصمیم روسیه برای تشکیل ستاد مشترک علیه داعش حتی با عضویت ترکیه

در این میان و با وجود شدت تنش بین آنکارا و مسکو « الکساندر اورلوف» سفیر روسیه در پاریس اعلام کرد که کشورش آماده است هیئتی از ستاد مشترک علیه داعش تشکیل دهد که فرانسه ، آمریکا و حتی ترکیه نیز در آن حضور داشته باشند.

وی افزود: ما آماده برنامه ریزی مشترک برای حمله به مواضع داعش و تشکیل هیئت مشترک با حضور فرانسه و آمریکا برای تحقق این هدف هستیم و هر کشوری که مایل باشد می‌تواند عضو  این ائتلاف شود.

این دیپلمات روس ادامه داد: اگر ترک‌ها نیز مایل باشند ما از آنان استقبال می‌کنیم.

ارتش سوریه خلبان روس را نجات داد

سفیر روسیه در پاریس همچنین اظهارداشت: خلبان دوم جنگنده سوخوی که روز گذشته به دست نیروهای ترک سرنگون شد، اکنون در سوریه است؛ زیرا او توانست فرار کند و بر اساس آخرین اطلاعات رسیده در این رابطه، نیروهای ارتش سوریه او را پیدا کردند و به پایگاه هوایی روسیه منتقل خواهند کرد.

این در حالی است که خلبان اول این جنگنده روز گذشته جان خود را از دست داد.

استقرار سامانه دفاعی اس-۴۰۰ در پایگاه حمیمیم سوریه

در این میان بلافاصله پس از سرنگون شدن جنگنده روس به دست ترکیه، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که کشورش در صدد استقرار سامانه دفاعی اس-۴۰۰ در پایگاه هوایی «حمیمم» در سوریه است.

نسل جدید این سامانه دفاعی به منظور تکمیل تدابیر ستاد ارتش روسیه در این پایگاه مستقر خواهد شد و همچنین رزمناو موسکفا از ناوگان روسیه از این پس به کار گرفته خواهد شد.

اردوغان پشت ناتو پنهان شده است

نکته قابل ملاحظه اینکه اردوغان کار خود را کرد و اکنون دست به دامن ناتو شده است.

در این ارتباط «نشأت دیهی» کارشناس مسائل ترکیه رویارویی ترکیه و روسیه را حتمی دانست و گفت: به نظر می رسد که اوضاع از کنترل خارج شده است و دیگر عاقلان در دنیای سیاست جایی ندارند.

وی افزود: اردوغان کار خود را انجام داده و اکنون پشت ناتو پنهان و دست به دامن آن شده است و در حالی که ترک ها جشن می گیرند پوتین احساس می کند که ضربه بی رحمانه ای خورده است.

به گفته دیهی در این شرایط فشارهای افکار عمومی و خدشه دار شدن شرافت ملی روسیه انتقام را ضروری می سازد.

وی تصریح کرد: واکنش آمریکا و اروپا در چارچوب حمایت از ترکیه جا داشت و اکنون منتظر واکنش چین و ایران هستیم.

واکنش اولیه روسیه در خاک سوریه علیه ترکمان‌ها

این کارشناس ترک اظهار داشت: به عقیده من واکنش اصولی و اولیه روسیه در خاک سوریه و به ویژه کوه‌های ترکمان نمود خواهد یافت و پوتین با هدف قرار دادن ترکمان‌ها از اردوغان انتقام خواهد گرفت و به این ترتیب روند امور به سمت شدت یافتن پیش می‌رود بدون اینکه عاقلی در صحنه باشد.

وی ادامه داد: سوال این است؛ چرا جنگ جهانی اول و دوم شعله ور شد؟ بدون اینکه در صدد ایجاد ترس و وحشت باشیم باید گفت که در برابر بستر بی نظیری برای شعله ور شدن جنگ جهانی سوم قرار داریم.

منبع: تسنیم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.