داوود اوغلو:

روسیه دوست و همسایه است!

نخست‌وزیر ترکیه ضمن دوست و همسایه خواندن روسیه پس از ساقط کردن جنگنده این کشور، بر باز گذاشتن کانالهای ارتباطی با مسکو تاکید کرد.

به گزارش تبریز بیدار، به نقل از فارس، «احمد داوود اوغلو» نخست‌وزیر ترکیه در حالی که روسیه را «کشور دوست و همسایه» خواند، تاکید کرد که کشورش کانالهای ارتباطی با روسیه را باز نگه خواهد داشت.

نخست‌وزیر ترکیه افزود: ما از زمان نخستین نقض حریم هوایی کشورمان از سوی جنگنده‌های روسیه، بارها به روسیه به طور شفاف اصول درگیری را گوشزد کرده بودیم. ما تمام تلاش خود را وقف حفظ حاکمیتمان می‌کنیم و به دنبال چیزی جز دفاع از سرزمین خود نیستیم.
ترکمانها برادران ما در سوریه هستند که هدف بمباران قرار می‌گیرند و ما این مسئله را پیگیری می‌کنیم.

وی اظهار داشت که آنکارا به تلاش برای برقراری صلح در سوریه ادامه خواهد داد.

به نوشته پایگاه خبری «TRT» ترکیه، نخست‌وزیر این کشور گفت که کشورش در کنار ترکمن‌ها که این‌‌روزها شاهد بمباران‌های وحشیانه‌ و جنایتکارانه غیرقابل قبولی هستند، باقی خواهد ماند. ترکمانها برادران ما در سوریه هستند که هدف بمباران قرار می‌گیرند و ما این مسئله را پیگیری می‌کنیم.

وی که در جمع اعضای فراکسیون پارلمانی حزب عدالت و توسعه سخنرانی می‌کرد گفت: ما به سازمانهای تروریستی اجازه نخواهیم داد که ساکنان مناطق جنوب شرق ترکیه را به کوچ اجباری وادار کنند و به همین دلیل با قدرت در مقابل آنها خواهیم ایستاد. در همین راستا نیز من دستوراتی را به نیروهای امنیتی کشور مبنی بر پاکسازی ترکیه از تروریست‌ها داده‌ام.

روز گذشته جنگنده‌های ترکیه یک فروند جنگنده سوخو۲۴ روسیه را در داخل خاک سوریه در نزدیکی مرز با ترکیه ساقط کردند. یکی از دو سرنشین این جنگنده کشته شد اما سرنشین دوم این هواپیمای نظامی روسیه امروز پس از عملیاتی ۱۲ ساعته نجات یافت و به پایگاه الحمیمیم منتقل شد.

ترکیه با تایید این خبر مدعی است که جنگنده مذکور حریم هوایی این کشور را نقض کرده بود و آنکارا در دفاع از خود، این جنگنده را هدف قرار داده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.