آمانو:

نمی‌توانم صلح آمیز بودن همه فعالیت های هسته ای ایران را تضمین کنم

مدیرکل آژانس بین‌المللی ایران علیرغم آنکه به طور مداوم از همکاری ایران با آژانس سخن به میان می‌آورد، روز پنجشنبه اعلام کرد که نمی‌توانند تضمین کنند که تمام برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز باشد.

به گزارش تبریز بیدار،  خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را طبق برجام کاهش داده است اما «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه (امروز) در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که نمی‌تواند تضمین کند تمامی آنچه که ایران انجام می‌دهد، صلح‌آمیز باشد.

وی می‌گوید «در جایگاهی نیستم که بتوانم اطمینان موثقی درباره نبود مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران بدهم و بنابراین نمی‌توانم نتیجه‌‌گیری کنم که تمامی مواد هسته‌ای ایران، فعالیت‌های صلح‌آمیز است».

آمانو ادامه داد که تهران به زودی توافقی را به تصویب درمی‌‌آورد که به آژانس قدرت بازرسی بیشتری از تأسیسات و برنامه هسته‌ای ایران را می‌دهد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی چنین اظهاراتی را مطرح کرده است که ایران اعلام کرده که به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست و به تعهدات خود طبق برجام متعهد است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش کرد که آمانو روز پنجشنبه اعلام کرده است که احتمالاً هفته آینده گزارش نهایی درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران در گذشته یا همان (پی ام دی) را منتشر می‌کند.

وی در اینباره گفت: «هفته‌ آینده احتمالاً ارزیابی نهایی درباره تمامی موضوعات برجسته گذشته و کنونی را ارائه می‌دهم.

طبق گزارش سال ۲۰۱۱ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این گزارش شامل آزمایشات مواد انفجاری با قدرت بالا در پارچین چگونگی قرار دادن مواد اتمی درون کلاهک یک موشک می‌شود.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه (امروز) در «وین» آغاز به کار کرده است و آخرین وضعیت برنامه هسته‌ای ایران را در دستور کار خود قرار داده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.