نگاهی به نامه اخیر رهبر معظم انقلاب به جوانان غربی؛

نامه ای برای گشایش بن بست ها

در دورانی که بسیاری از مدعیان “گفتگوی تمدن ها”ره به جایی نبردند و با عقب نشینی از موضع انقلابی به تساهل و تسامحی تن دادند که در نهایت منجربه آتش کشیده شدن ۲ کشور همسایه ایران شد، نامه معظم له نشانگر دعوتی الهی و عزت مدارانه به اسلام بدون عدول از ارزش هاست.

سرویس سیاسی تبریزبیدار؛ 

فرانسه گویی همچنان در آتش تروریسمی خودساخته در میان بنیادگرایان جیره خوار خود در  جهان سلفی می سوزد. کمتر از یکسال نمی گذرد که با حمله تعدادی از تروریست های وابسته به داعش به تحریریه نشریه موهن شارلی ایبدو،  پروپاگاندایی رسانه ای از سوی مدعیان حقوق بشر و آزادی بیان بر علیه اسلام گرایی و اسلام در قالب شعار موهنانه “من شارلی هستم” رخ داد.


دو هفته از وقوع این جریان می گذشت که انتشار نامه ای از سوی رهبر معظم انقلاب خطاب به جوانان اروپایی و غربی، هجمه گسترده رسانه های غربی علیه اسلام را به کما فرو برد. این نامه حکیمانه در آن مقطع از چند جهت نشانگر  طرح و بسط گفتمانی جدید از سوی رهبر انقلاب برای شکستن جو ضد اسلامی از سوی دولت های غربی بود. رهبر انقلاب در ابتدای این نامه با تشریح علت مخاطب قرار دادن جوانان غربی به جای دولت مردان آنان، اینگونه نگاشتند که”در این نوشته به سیاستمداران و دولتمردان شما خطاب نمیکنم، چون معتقدم که آنان آگاهانه راه سیاست را از مسیر صداقت و درستی جدا کرده‌اند”.


ایشان در آن نامه تاریخی خطاب به جوانان غربی،  از “لزوم شناخت بی واسطه و مستقیم از اسلام” سخن به میان آوردند و این جوانان به عدم محصور بودن در مرزهای ساختگی و ذهنی فرا خواندند. پس از واکنش ها و فراوان در رسانه ها و عموم جوانان غربی، حضرت آیت الله خامنه ای دیروز به مناسبت انجام عملیاتی تروریستی آن هم در سطحی وسیع تر و بزرگ تر از عملیات پیشین، نامه ای دیگر به جوانان غربی نگاشتند.

رهبر معظم انقلاب در این نامه ضمن ابراز تاسف از وقوع حمله تروریستی دیگری در پاریس، به ریشه های بروز و ظهور جریانات تروریستی در جهان پرداخته و خاطرنشان کردند“ناامنی و اضطرابی که در حوادث اخیر تجربه کردید، با رنجی که مردم عراق، یمن، سوریه و افغانستان طیّ سال‌های متمادی تحمّل کرده‌اند دو تفاوت عمده دارد؛ نخست اینکه دنیای اسلام در ابعادی به‌مراتب وسیع‌تر، در حجمی انبوه‌تر و به‌مدّت بسیار طولانی‌تر قربانی وحشت‌افکنی و خشونت بوده است و دوم اینکه متأسّفانه این خشونت‌ها همواره از طرف برخی از قدرت‌های بزرگ به‌شیوه‌های گوناگون و به‌شکل مؤثّر حمایت شده است.”


رهبر انقلاب در نامه اخیر خود صریح تر و شفاف تر از گذشته به ریشه های پیدایش جریانات تروریستی پرداختند. اما آنچه در این میان حائز اهمیت است گفتمانی است که رهبر معظم انقلاب با نگاشتن این نامه ها سعی در بسط آن دارند. ایشان با مخاطب قرار دادن جوانان و مردم غرب، مشروعیت کشورهای غربی را ساقط کرده و مرزهای ساختگی دولت- ملت را در نوردیدند.


در دورانی که با اضمحلال بلوک شرق و استیلای بلوک غرب، رویارویی تمدن ها جایگزین مدارا و ارتباط تمدن ها شده است، ۲ نامه رهبر گرانقدر انقلاب، گفتمانی بسیار تاثیر گذار را برای گشایش این بن بست ساختگی در جهان مطرح کرده است.


از سوی دیگر در دورانی که بسیاری از مدعیان “گفتگوی تمدن ها”ره به جایی نبردند و با عقب نشینی از موضع انقلابی به تساهل و تسامحی تن دادند که در نهایت منجربه آتش کشسده شدن ۲ کشور همسایه ایران شد، نامه معظم له نشانگر دعوتی الهی و عزت مدارانه به اسلام بدون عدول از ارزش هاست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.