داد شیعیان جمهوری آذربایجان را چه کسانی می شنوند؟!

قشون کشی نیروهای امنیتی رژیم باکو در نارداران / تشدید فشارها علیه مسلمانان در شهرهای مختلف جمهوری آذربایجان

پس از چند روز از سیاهه نمایی رسانه های دولتی جمهوری آذربایجان علیه شیعیان، صدها نفر از نیروهای قشون وزارت کشور در یک اقدام بی سابقه، از صبح امروز سه شنبه با یورش به منطقه نارداران به سرکوب شیعیان و تخریب نمادهای شیعی پرداختند.

به گزارش تبریز بیدار،  جمهوری آذربایجان، نیروهای «قشون داخلی» به همراه شمار زیادی از ماموران وزارت امنیت ملی و نیروهای پلیس و ماموران دادستانی جمهوری آذربایجان درپی یک هفته محاصره منطقه  نارداران و قطع آب، برق و گاز آن، وارد این منطقه شدند.

منطقه نارداران که در حدود ۳۰ کیلومتری شمال شرق باکو قرار دارد، بخاطر حرم امامزاده بی بی رحیمه، خواهر گرانقدر امام رضا(ع) و حضرت معصومه (س) از شهرت مذهبی در جمهوری آذربایجان برخوردار است و از مهمترین مراکز تشیع در این کشور محسوب می شود.

درپی حمله خشونت آمیز نیروهای ویژه  به مجلس عزاداری اربعین در نارداران در روز پنج شنبه گذشته، پنج تن از شیعیان شهید و  بیش از ده نفر نیز زخمی و بازداشت شدند.

پلیس هدف از این حمله را بازداشت حجت الاسلام طالع باقرزاده، رهبر اتحاد مسلمانان جمهوری آذربایجان اعلام کرده بود، روحانی مبارزی که سخنرانی های افشاء گرانه وی درباره وهابی ها و تکفیریها و صهیونیستها بشدت خشم مقامات دولتی را برانگیخته است.

وزارت کشور جمهوری آذربایجان بدون ارایه مستنداتی و با متهم ساختن جنبش اتحاد مسلمانان به اقدامات افراطی مدعی شده است که در جریان مقاومت اعضای سازمان جنبش اتحاد مسلمانان» جمهوری آذربایجان در برابر نیروهای ویژه در پنج شنبه گذشته ، دو نیروی پلیس نیز کشته شده اند.


اما، منابع ناردارانی تاکید دارند که دو نیروی پلیس توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند تا با کشته سازی و مظلوم نمایی ، مرحله جدیدی از وحشیگری و سرکوب علیه شیعیان مظلوم نارداران، آغاز گردد.

در چنین شرایطی قشون کشی وزارت کشور جمهوری آذربایجان علیه نارداران و جمع آوری پرچم های اربعین حسینی ، ارعاب و آزار و اذیت شیعیان نارداران، ابعاد جدیدی از توطئه باکو برای شیعه ستیزی در این کشور را نشان می دهد .

طی شش روز اخیر و در اعتراض به حمله قشون ویژه به مجلس عزاداری اربعین و نیز درخواست برقراری مجدد برق و گاز و سایر خدمات عمومی به نارداران، اهالی این منطقه در میدان امام حسین (ع) نارداران تجمع کرده و خواستار تحویل اجساد افرادی شده بودند که در حمله روز ۲۶ نوامبر به مجلس عزاداری ناردارانی ها شهید  شده بودند.

درپی موافقت نهادهای ذیربط با تحویل اجساد کشته شدگان ناردارانی ، شورای ریش سفیدان نارداران در روز دوشنبه اعلام کرد ناردارانی ها تجمع اعتراض آمیز خود را پایان داده اند و خواستار پایان داده شدن به محاصره این منطقه و برقراری خدمات عمومی و جریان گاز و برق و آب هستند.

هنوز چند ساعت از تصمیم ناردارانی ها به پایان تحصن در میدان امام حسین (ع) نارداران نگذشته بود که رسانه های باکو از شروع عملیات نیروهای «قشون داخلی » وزارت کشور جمهوری آذربایجان  در نارداران از صبح روز سه شنبه، یک روز مانده به اربعین خبر دادند.

رسانه های باکو تاکید کردند این عملیات ویژه تحت نظارت شخص الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان انجام شده است.

گفته می شود شمار نیروهای اعزامی به نارداران هزاران نفر می باشد و کاربران شبکه های اجتماعی ، تصاویر منتشر شده از حرکت زرهپوش های «قشون داخلی» به سمت نارداران را که ابتدا در سایت های اینترنتی وابسته به دولت جمهوری آذربایجان منتشر شد،  به حرکت تانک های ارتش سرخ به سمت باکو در ژانویه سال ۱۹۹۰ تشبیه کرده اند.

همزمان با این با حمله قشون وزارت کشور به نارداران، رسانه های دولتی جمهوری آذربایجان بمنظور جلوگیری از همدردی مردم جمهوری آذربایجان با اهالی نارداران، با انتشار اخبار دروغ مبنی بر وجود سلاح های غیر قانونی در این منطقه، شیعیان نارداران را به اقدامات تروریستی متهم و هجمه تبلیغاتی گسترده ای علیه ایران و و حوزه های عملیه براه انداختند که با واکنش سفارت کشورمان درباکو مواجه شده است.

در ارتباط با عملیات ویژه نیروهای قشون وزارت کشور  جمهوری آذربایجان در نارداران، خبرگزاری ترند گزارش داد: وزارتخانه های امنیت ملی و کشور جمهوری آذربایجان و دادستانی کل این کشور، روز سه شنبه در یک بیانیه مشترک از اعزام زرهپوش ها و  نیروهای قشون داخلی و نیروهای پلیس و ماموران امنیتی به نارداران برای آنچه که مقابله با تجمعات غیر قانونی خوانده اند، خبر دادند.

این خبرگزاری همچنین به نقل از وزارت کشور جمهوری آذربایجان از دستگیری چهار عضو «جنبش اتحاد مسلمانان» این کشور در شهر گنجه خبر داد.

حملات پلیس و وزارت امنیت جمهوری آذربایجان به حجت الاسلام طالع باقرزاده و جنبش اتحاد مسلمانان طی ماه های اخیر در پی آن تشدید شد که وی و چند روحانی دیگر در سفر حضرت آیت الله نوری همدانی مد ظله العالی به باکو به دیدار آن مرجع عالیقدر رفته و به نشانه احترام به مرجعیت بر دست ایشان بوسه زدند.

 در پی این اقدام، شبکه های تلویزیونی باکو تبلیغات شدیدی را علیه جنبش اتحاد مسلمانان و مرجعیت شیعه به راه انداختند که در پی آن اداره پلیس یاسامال باکو نیز حجت الاسلام طالع باقرزاده را احضار و ضمن ضرب و شتم فیزیکی وی در هنگام نماز در باره فعالیت هایش هشدار داد و تهدید به حبس مجدد وی کرد

 همزمان با این تحولات مبارز قربانلی  رییس کمیته امور دینی دولت آذربایجان بدون اشاره به فعالیت های آزادانه  وهابی ها و تکفیریها در این کشور، تهدید کرد که با گروه های دینی که این کمیته به آنها مجوز رسمی نداده است برخورد شدیدی خواهد شد، وی همچنین بر ممنوع المنبر بودن طلاب دینی تحصیل کرده در خارج از جمهوری آذربایجان تاکید کرد.


در پی این تهدید، گروههای شیعی آماج حملات قرار گرفته و همچنین همزمان در باکو حجت الاسلام حاج  ذوالفقار میکاییلزاده یکی دیگر از روحانیون مبارز جمهوری آذربایجان و حافظ قرآن کریم نیز دستگیر شد.

در شهر لنکران نیز پلیس این شهر با محاصره مسجدی که حجت الاسلام الهام آقایوف در آنجا سخنرانی مراسم اربعین داشت، عملیات ویژه ای را برای دستگیری وی انجام داده است. 

این عملیاتها علیه شیعیان در جمهوری آذربایجان در پی ادعای بهبود مناسبات باکو و تهران توسط برخی از محافل خوشبین و همچنین  پی سفر اخیر مدیر اتاق ایران در وزارت خارجه آمریکا به باکو و توصیه هایش به مقامات جمهوری آذربایجان در مورد نحوه ارتباط با ایران در دوره پساتحریم شروع شده است.

وزارت کشور جمهوری آذربایجان در شرایطی در بیانیه خود شیعیان نارداران را افراطیون خوانده است که طی هفته های اخیر و بدنبال برکناری الدار محموداف وزیر امنیت ملی آذربایجان ابعاد تکاندهنده ای از همکاری این وزارتخانه با وهابی ها و تکفیریها توسط برخی از مطبوعات باکو منتشر شد.

دور اول سرکوب شیعیان در جمهوری آدربایجان در سال ۲۰۱۰ و همزمان با اعتراض ها به ممنوعیت حجاب و بازداشت رییس حزب اسلام و دهها فعال اسلامی آغازشده بود .

جمهوری آذربایجان بیش از نه میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۸۵ درصد آنها را شیعیان تشکیل می دهند.

منبع: فاکت خبر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.