حجت الاسلام برگی در گفتگو با تبریزبیدار:

پیام اجتماع اربعین دعوت به انسانیت و آزادگی است

خطیب تبریزی با بیان اینکه اجتماع اربعین بزرگترین ظرفیت برای معرفی اسلام حقیقی و انسانیت است گفت: حرکت امام حسین باید به هر بهانه ای زنده بماند .

به گزارش تبریز بیدار، اجتماع عظیم اربعین این روزها در صدر اخبار رسانه هاست و همه ی دلها روانه ی کربلا ست، امروز عاشقان حسین در گرد حرم دور  هم جمع شده اند تا همه به بلندای تاریخ بگویند لبیک یا حسین، کلنا عباسک یا زینب ؛ اما چرایی این حرکت عظیم را خطیب  مشهور تبریزی، حجت الاسلام والمسلمین برگی در گفتگو با تبریزبیدار روشن کرده است.

برگی در ابتدا اظهار داشت: در طول تاریخ ما برای هیچ یک از ائمه اربعین نگرفته ایم و اربعین خاصه سید الشهداست چرا که خواست خدای متعال بر این است که یاد حسین زنده بماند. حرکتامام حسین(ع) زمینه ساز حکومت عدل الهی و بر ضد دستگاه های جور و ظلم است و ائمه معصومین به خواست خدای متعال هر مناسبتی را بهانه قرار می دادند تا یاد امام حسین و حرکتش زنده نگه داشته شود؛ فلذا می بینیم در هر زیارتی از قبور ائمه و امام زادگان، مناسبت ها و لیالی مبارک زیارت امام حسین سفارش شده است.  یاران خاص و اسرای کربلا هم  با حضور در اولین اربعین امام حسین ادامه دار بودن حرکت امام حسین را نشان دادند.

خطیب مشهور تبریزی بیان داشت: دستگاه های فاسد و ظالم در طول تاریخ با وحشت از جریان امام حسین، حضور بر بارگاه امام حسین را به عنوان زنگ خطر احساس می کردند  و به شدت مانع می شدند از طرفی آنها برای جلوگیری از استقبال مردم برای پیوستن به جریان حق، با ساختن انواع اسلام قلابی سعی کردند جریان اصیل اسلام را  به نحوی منحرف کنند. اما پیام اربعین تاکید بر اسلاماصیل و انسانیت است . روزگاری صدام با ممانعت از حضور مردم در اجتماع اربعین این کار را می کرد و امروز گروهک تروریستی سلفی با تهدید سعی در تخطئه این جریان را دارد. در زمانه ای که عده ای با  ترسیم چهره خشونت بار از اسلام می خواهند خواسته یا ناخواسته جریان حق را از بین ببرند. پیام اجتماع اربعین دعوت به انسانیت و آزادگی است چرا که پیام قیام امام حسین، آزادگی و نفی از طاغوت هاست، فردریک جیمز نویسنده انگلیسی می گوید : حسین(ع) جمله ای گفته که ما را تا ابد مدیون خود کرده است: لااقل دین ندارید ولی آزاد مرد باشید.

حجت الاسلام برگی گفت: اجتماع اربعین بزرگترین ظرفیت برای شیعه است که جریان اصیل اسلام و انسانیت را معرفی کند؛ اربعین امروز به شیعه اختصاص ندارد و فقط این شیعیان نیستند که در این اجتماع شرکت می کنند دوستی دارم از ارومیه که اهل سنت است و هرساله در این اجتماع حضور می یابد. حرکت امام حسین به اندازه ای در تاریخ تاثیر گذار بوده که آنتوان بارا نویسنده سوری مسیحی می نویسد: اگر امام حسین از مسیحیان بود در تمام شهریمان بر فراز خانه هایمان تا همیشه یک علم به نام او می فراشتیم و در تمامی عبادتگاهیمان یک منبر به نام او میساختیم و از این راه او را تبلیغ و همه ی مردم جهان را مسیحی می کردیم.

وی در ادامه به تاریخچه روایی اربعین پرداخت و گفت: در اولین اربعین حضرت اباعبدالله الحسین جابر بن عبدالله انصاری و عطیه بر سر مزار شهدای کربلا حاضر می شوند. شهید بزرگوار آیت الله قاضی طباطبایی هم در کتابشان می نوسیند اسرای دشت نینوا پس از رهایی از شام در اولین اربعین امام حسین و دیگر شهدای کربلا حاضر بوده اند و این حضور در واقع آغازگر اجتماع اربعین است که نشان می دهد حرکت امام حسین جاری و ادامه دار است.

برگی در پایان با اشاره به کتاب شهید قاضی گفت: نباید فراموش کرد شهید قاضی طباطبایی مجتهد مسلم و عالمی شجاع  و متخصص در تاریخ نگاری ائمه بود؛ شجاعت ایشان در مباحث علمی  تا جایی بود  که  ایشان اگر انحرافی می دیدند بدون هیچ اغماضی حتی در مورد خودشان  تذکر می دادند.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.