کارشناسان:

اشتباه ترکیه در ایجاد تنش با روسیه ۲۰ میلیارد دلار آب می خورد

کارشاسان و احزاب سیاسی ترکیه معتدند که اشتباه ترکیه در قبال روسیه و سرنگون کردن جنگنده سوخوی ۲۴ ۲۰ میلیارد دلار زیان به اقتصاد آنکشور وارد خواهد کرد.

به گزارش تبریزبیدار به نقل از العالم، حزب “جمهوری خواه خلق” ترکیه اعلام کرد که زیان وارد شده به اقتصاد ترکیه ناشی از مجازات های اقتصادی مسکو حدود ۲۰ میلیارد دلار معادل ۳ درصد تولید ناخالص ملی است.

“عثمان بوادک” نماینده حزب مخالف جمهوری خواه خلق به روزنامه “حریت” گفت: درآمد ترکیه از صادرات کالا به بازارهای روسیه حدود ۶ میلیارد دلار، از گردشگری حدود ۷ میلیارد دلار و تجارت چمدانی حدود ۶ میلیارد دلار است.

این نماینده حزب اپوزیسیون ترکیه افزود: تفریحگاه “آنتالیا” که معروفترین تفریحگاه کشور محسوب می شود بیشترین زیان را دیده، همچنین حدود ۴۰ هزار روس در “آنتالیا” و حدود ۲۰۰ هزار ترک در روسیه ساکنند که به همین علت، بحران میان ترکیه و روسیه باید در سریع ترین زمان حل شود.   
حزب جمهوری خواه خلق ترکیه قدیمی ترین حزب سیاسی این کشور محسوب می شود.

دولت روسیه اول دسامبر ۲۰۱۵ محدودیت هایی در زمینه واردات محصولات کشاورزی و مواد غذایی از ترکیه اعمال و پروازهای چارتر با ترکیه را ممنوع کرد.

همچنین قرار است از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی از اتباع ترکیه برای سفر به روسیه هزینه ویزا اخذ، و به کار گیری کارگر ترک در روسیه ممنوع شود.  

دولت روسیه اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه را به دلیل اقدام آنکارا در هدف قرار دادن جنگنده سوخو- ۲۴ و خودداری از عذرخواهی از مسکو، اعلام کرد و قرار است از اول سال ۲۰۱۶ میلادی، اجرایی شود.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.