گفتگوی تفصیلی تبریزبیدار با مدیرعامل مکس نت؛

مردم از کیفیت اینترنت ناراضی هستند نه قیمت آن/اینترنت ملی شبیه جوک است

درباره اینترنت ملی باید بگویم که بیشتر شبیه جوک است چراکه این چنین تعریفی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد شبکه های داخل کشور را نمی توان اینترنت نامید این کار بی معنی می باشد همان طور که می بیند چند سالی هست حرف آن زده می شود ولی راه به جایی نبرده اند.

سرویس اقتصادی تبریزبیدار/


مرسوم است که هرجا سخن از اینترنت ایرانی به میان می آید ناخودآگاه اذهان به سمت کندی سرعت و قطعی مکرر و فیلترینگ های گاه و بی گاه هدایت می شود. از میان شرکت های خصوصی اینترنت استان، مکس نت به دلیل جایگاه ویژه ای که در بین مشتریان اینترنت در شمالغرب برخوردار است دلیل انتخاب ما برای گفتگو  با مدیرعاملش بوده است.

آنچه در زیر می خوانید گفتگوی  تفصیلی تبریزبیدار با رسولی مدیرعامل شرکت مکس نت می باشد.

با عرض سلام خدمت حضرتعالی. سوالی که در ذهن بسیاری از مردم وجود دارد این می باشد که دلیل تاسیس شرکت های خصوصی در عرصه اینترنت چیست و آیا این شرکت ها توانایی رقابت با شرکت های دولتی را دارند؟

به نام خدا بنده هم سلام عرض می کنم خدمت شما و بینندگان محترمتان. ببینید شما وقتی می توانید با یک حربه ی راحت حریف را از میدان به در کنید حتما از این حربه استفاده خواهید کرد و در اینجا نیز شرکت های خصوصی بامخابرات رقابت های نزدیکی دارند که متاسفانه مخابرات با برخی کارها حریف را از میدان به در می کند. البته گاهی سازمان تنظیم به کمک ما آمده و یک سری  ازعملکردهای آن ها  را محدود  کرده است.

در دنیای تجارت این محدودیت ها موقتی می باشد همان طور که شرکت مخابرات سال ها بعد از شرکت های اینترنتی وارد بازار اینترنت پرسرعت شد  ولی در حال حاضر با اختلاف  5 و یا ۶ برابر بیشتر از مجموع شرکت ها پورت دارد، هر چند از لحاظ عملکرد ریالی ضعیف می باشد ولی از عملکرد یوزر جلوتر از ما قرار دارد و حتی در برخی از استان ها به رقابت ناسالم روی آوردند که مزید برعلت شد.

Image title

 باور من این است هر شرکت دولتی می تواند سرمایه گذار خوبی باشد ولی نمی تواند خدمت گزار خوبی باشد،  از آن جایی که کار ما خدمت رسانی است  و در خدمت رسانی عملکرد بعد از فروش مهم است نمونه ی این کار را زمانی شما می بینید که از طریق مخابرات اقدام به خرید اینترنت می کنید  در این حالت در صورت بروز مشکل  شما روند طولانی را برای حل کردن این مشکل در پیش دارید. این روند در شرکت های دولتی و نیمه دولتی به همین صورت است. چرا که هم کارمند انگیزه ی لازم برای پاسخ دهی  را ندارد و هم مدیر صرفا برایش بالا بردن آمار مهم است. مجموعه ی این عوامل دست به دست هم می دهند تا خدمت رسانی حتما در سیاست های  شرکت های خصوصی و با مدیریت خصوصی  صورت بگیرد تا مردم راحت تر بتوانند با آن ها طرف حساب باشند.

میزان ترافیک قابل عرضه ی شما در تبریز چقدر است؟ 
در مجموع ۱۱ stm1 اینترنت و۶ stm1 ارتباطات بین استانی و در سه استان هم نزدیک به۳ G ارتباطات بین مراکزی داریم

در باره ی حریم شخصی افراد و ساز کار های امنیتی که اجرا می کنید برای حفاظت از اطلاعات خصوصی مردم و اینکه دسترسی به اطلاعات  تا کجا امکان پذیر است توضیحاتی می فرمایید؟

طبق قوانین هر گونه نفوذ به حریم افراد و هر گونه شهود ممنوع می باشد ما در شرکت های خدمات رسانی مثل شبیه یک خیابان عمل می کنیم فقط اجازه ی تردد می دهیم که افراد وارد مسیرهای بین المللی شوند. اطلاعاتی که ما از مشترکین  نگه می داریم اطلاعاتی هست که طبق قانون به ما اجازه داده شده از قبیل شماره ملی، نام و نام خانوادگی و شماره ی تلفن و ما خود را موظف به حفظ همین اطلاعات هم می دانیم مگر زمانی که مراجع قانونی از ما بخواهند. در شرکت های خصوصی حفظ اطلاعات مهم می باشد چرا که هدف ما برای اینکه سر پا بمانیم مشتری مداری است یعنی در تمام حالات باید رضایت مشتری را جلب کنیم. این در حالی است که شرکت های دولتی خیلی سر این مسائل حساس نیستند.

البته بعضی قسمت های حریم شخصی هست که ما نمی توانیم حفاظت کنیم  نمونه ی این کار زمانی هست که فرد  وارد شبکه ها و سایت های اجتماعی می شود  و اطلاعات خودش را در اختیار آن ها قرار می دهد  در این حالت ما نمی توانیم کاری انجام بدیم  چرا که آن فرد خودش اطلاعات  و حریم خصوصی خود را  در اختیار آن شرکت ها قرار داده است و حالا این شرکت است که باید حافظ این اطلاعات باشد. تمامی شرکت ها مثل فیسبوک  ادعا می کنند که ما اطلاعات را حفظ می کنیم  ولی  ما نه می توانیم تایید کنیم و نه تکذیب .

از نظر هزینه اگر اینترنت  ایران را با شرق آسیا مقایسه کنیم بعضی مردم می گویند: این هزینه ها قابل مقایسه نیست چرا که در مقابل ارائه ی امکانات محدود هزینه ی زیادی گرفته می شود. نظر شما  درباره ی هزینه  زیاد اینترنت در ایران و نیز وضعیت استان به لحاظ رقابت بین شرکتهای اینترنتی چیست؟

در مورد هزینه ی اینترنت  ما باید ببینم کجا را با کجا مقایسه می کنیم ؟کدام سرویس را با کدام سرویس می سنجیم؟ نارضایتی مردم بر می گردد به سیاست های محدود کننده ای که در اینترنت صورت می گیرد چرا که از نظر سرعت و تکنولوژی به جرات می توان گفت حتی از اروپا هم بالاتر هستیم. این قضیه شبیه این می ماند که ما در داخل کشور اتوبان های عریض خلق می کنیم ولی زمانی که فرد بخواهد با خارج از کشور در ارتباط باشد با یک خیابان بسیار کم عرض روبرو  می شود، در داخل کشور تردد با سرعت صورت می گیرد ولی زمانی که از آن خارج می شود شبیه زمانی که اتوبان های زیادی وصل به یک خیابان باریک می شود  ترافیک ایجاد شده  و موجبات نارضایتی را فراهم می آورد. 

یکی از اقدامات صورت گرفته در این دولت  این بود که سایت های ایرانی خارج از کشور را به داخل کشور  منتقل کرد و این کار باعث شد که محدودیت های گمرگی خروج از کشور در آن ها  از بین برود، سایتی مثل آپارت که فیلم ها را با سرعت و کیفیت بالا نشان می دهد بابت  این است که در داخل کشور عملکرد خوب است  ولی در خروج از کشور دچار محدودیت و مشکل هستیم. پس اصلی ترین دلیل نارضایتی مردم از اینترنت کیفیت اینترنت است نه قیمت اینترنت. 

یا مثلا افرادی که سرعت بالایی برای مراجعه با برخی سایت ها می خواهند و از فیلتر شکن و vpn استفاده می کنند در آن صورت سرعت از دست ما خارج می شود  وارد شرکتی که vpn ارائه داده می شود و بسته به سرعتی که آن شرکت دارد سرعت خواهد داشت. و این نیز از یک طرف نارضایتی  مردم را به دنبال خواهد داشت.

اما در مورد قیمت ها نیز باید بگویم که ما دو نوع اینترنت داریم محدود  و نامحدود در این حالت اگر قیمت ها را با ترکیه مقایسه کنیم قیمت اینترنت های محدود که بر اساس گیگ محاسبه می شود، اینترنت ما یک چهارم اینترنت ترکیه  و یک دوم اینترنت اروپا قیمت دارد ولی اگر با اینترنت نا محدود مقایسه  کنیم  در آن صورت قیمت اینترنت ما بالا است. نزدیک به دو برابر قیمت اینترنت نامحدود ما بالاتر از ترکیه واروپا است. حداقل ماهانه ی آن ها بالاست برای مثال mG 40  را به صورت نامحدود با قیمت ۹۰ هزار تومان ارائه  می دهند در حالی که اگر ما بخواهیم mG 40 را به صورت نامحدود ارائه دهیم قیمتی که شرکت زیر ساخت  به ما می دهد رقم نجومی می باشد.

در سرویس های محدود قیمت پایین تر از ترکیه و اروپا و در نامحدود بالاتر است از لحظ کیفیت هم در نامحدود کیفیت بالاتر است  ولی در محدود ها کیفیت چندان قابل قبول نیست و پیش بینی من این است که در شش ماه آینده در وادی اینترنت قیمت ها  20 در صد افزایش خواهد یافت.

کاهش سرعت در بحث فیلتر شکن در همه ی کشور ها می باشد؟ یا فقط کشور ماست؟

وقتی شما بخواهید از یک فیلتر شکن استفاده کنید در این صورت بسته به اینکه سرور مقابل چقدر پهنای باند به شما بدهد عملکرد شما به همان میزان خواهد بود و در این مسئله سرعت و کیفیت از دست ما خارج می شود.

نظر شما در باره ی اینترنت ملی که بحث آن از زمان دولت قبل بود و الان نیز زمزمه هایی از آن به گوش می رسد وهم چنین قضیه فیبر نوری و تاثیری که بر سرعت اینترنت خواهد  داشت چیست؟

 

در بحث فیبر نوری باید بگویم مشکل ما سرعت اینترنت نیست بلکه کیفیت اینترنت است.  شرکت های چند ملیتی برای اینکه سرعت خود را افزایش بدهند در هر کشوری برای خودشان پایگاه زده اند  و اطلاعات را سینک شده ارائه می دهند این در حالی است که این شرکت ها نمی توانند در ایران  چنین کاری بکنند.


در ۳ یا ۴ سال آینده احتمال دارد فیبر نوری را به خانه ها بدهند و این بحث شبیه این است که شما عرض کوچه خود را پهن بکنید ولی خیابان شهر به همان صورت باقی می ماند که تغییری در کیفیت ایجاد نخواهد کرد مگر اینکه در خواست ها در داخل کشور زیاد شود .تا موقعی که محتوا خارج از کشور است یا محرومیت هایی که اعمال می شود و شرکت های چند ملیتی نمی توانند در اینجا سرمایه گذاری کنند ما با مشکل مواجه خواهیم بود.

Image title

اما درباره اینترنت ملی باید بگویم که بیشتر شبیه جوک است چراکه این چنین تعریفی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد شبکه های داخل کشور را نمی توان اینترنت نامید این کار بی معنی می باشد  همان طور که می بیند چند سالی هست حرف آن زده می شود ولی راه به جایی نبرده اند.

اخیرا آقای  وزیر دستور داد که شرکت های اینترنتی  می توانند اینترنت همراه ارائه بدهند، ابعاد ماجرا از چه قرار بود؟

این قضیه ارتباطی به دستور وزیر ندارد بلکه تغییراتی هست که در مجوز ها صورت گرفته  و انحصار مخابرات را تا حدی از بین برد هر چند شرکت های کوچک متحمل ضرر شدند ولی از لحاظ تکنیکال باید انجام می گرفت چرا که در کشور نزدیک ۱۲۰۰ شرکت اینترنت ارائه می کردند که حالت لجام گسیخته داشت.
 
مجوز ها را به دو دسته طبقه بندی کردند یه مجوز FCP داریم شرکت هایی که اجازه ی ارتباطات سیار دارند.  قبلا فقط مخابرات بود که الان به ۷ شرکت دادند و احتمالا به ۷ شرکت دیگر نیز داده خواهد شد و مجوز بعدی Servco است همان شرکت های FCPدر ارائه ی خدمات هستند ولی حق اجازه ی تاسیس شبکه ندارند باید شبکه را از شرکت های  FCPاجاره نمایند و اقدام به ارائه ی سرویس کنند. پیش بینی من این است که نزدیک دو سال آینده همان روند قبلی ادامه پیدا کند.

تغییر دولت ها را در پیشبرد برنامه ها چطور می بینید؟

نه تنها تغییر دولت که تغییرات در مدیران نیز می تواند در برنامه ها تاثیر گذار باشد،  مدیریت ها در کشور ما بیشتر سلیقه ای است و یکی از علت هایی که سرمایه گذاران کمتر تمایل به سرمایه گذاری در کشور ما دارند همین عدم ثبات است.

سرویس شبانه ی مکس نت رایگان بود که الان مدتی هست که پولی شده، علت خاصی داشت؟

گاهی اوقات قوانین سازمان تنظیم از بابت مسائل رقابتی و همچنین تحمیل بازار باعث برخی اقدامات از سوی شرکت ها می شود. چرا که ما همانطور که موظفیم که قیمت ها را  غیرواقعی بالا نبریم اجازه نداریم قیمت ها را پایین بیاوریم. علت دوم این بود که  اینترنت رایگان هجوم شبکه را به حدی زیاد می کرد که ما نمی توانستیم پهنای باند را زیاد کنیم چرا که ازلحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نبود و از طرفی افرادی که از سرویس رایگان استفاده نمی کردند از سرعت پایین گلایه داشتند و همه ی این عوامل باعث شد تا ما یک سیاست انقباضی در سرویس های رایگان خود در پیش بگیریم تا مشترکی به حق مشترک دیگر نفوذ نکند.

کسانی که مشتری شما هستند معتقدند که مکس نت عملکرد بهتری از بقیه شرکت های اینرتنتی داشته است. شما به این حرف اعتقاد دارید که مکس نت قوی ترین شرکت بومی در آذربایجان است؟

ما از سال ۸۴ به این حرف اعتقاد داریم البته پشتوانه ی این اعتقاد مدیریت شرکت نیست بلکه پرسنل شرکت می باشد،  مکس نت با تلاش پرسنل خود مکس نت شده است ما با همین دیدگاه در هنگام تاسیس در سال ۸۴ باور داشتیم مکس نت قوی ترن شرکت خصوصی در سه استان است چطور که در آمار هم نشان داده می شود.بعد از شرکت مخابرات بالاترین استفاده کنندگان در هر سه استان از مکس نت می باشد. 

با این روال بنا دارید در سایر استان نیز اقدام به فعالیت بکنید؟

ما طبق مجوز CFKاجازه ی تاسیس شرکت در سایر استان ها را داریم اول باید منتظر بمانیم تا قوانین ثابت شود چرا که ما قبلا در ۲ استان قزوین و همدان نیز شرکت داشتیم و به علت تغییر قوانین مجبور به خروج شدیم و آرزوی ما این است که گسترش پیدا کنیم ولی فعلا موانع خیلی زیاد است.

در طی یکی دو سال آینده اقدام متفاوتی برای مشتریان در دست دارید؟

گردش اطلاعات در ایران واقعا محدود می باشد و نظر دادن درباره ی دو سال آینده سخت است و حداکثر پیش بینی ما ۶ ماهه آینده و افزایش قیمت در این ۶ ماه آینده است.

 با وجود مشکل دوری از پایتخت با نمایندگان مجلس برای حل این مسائل جلساتی داشتید ؟

نمایندگان مجلس آنقدر سر گرم مسائل سیاسی هستند که این مسائل جز اولویت های آن ها نیست. ما از نمایندگان به خاطر این مشکلات کمک چندانی ندیدیم بابت اینکه اطلاعات کمی دارند و دوم اینکه جز اولویت های کاری آنها در این زمینه نیست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.