با صدور بیانیه ای اعلام شد؛

واکنش آیت‌ الله مکارم شیرازی به فاجعه نارداران

آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای حوادث دردناک اخیر در جمهوری آذربایجان را محکوم کرد و اظهارداشت: دولتمردان آذربایجان به احساسات دینى مردم خود احترام بگذارند.

به گزارش تبریز بیدار، آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای حوادث دردناک اخیر در جمهوری آذربایجان را محکوم کرد و اظهارداشت: دولتمردان آذربایجان به احساسات دینى مردم خود احترام بگذارند.

 متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

در روزهاى اخیر اخبار نگران‌کننده‌اى از وقوع درگیرى میان عده‌اى از مردم و نیروهاى انتظامى در کشور مسلمان و همجوار ما یعنى جمهورى آذربایجان به گوش مى‌رسد که طى آن تعدادى از شیعیان کشته شده و عده‌اى مجروح و جمعى دستگیر شده‌اند.

 

من همواره در دیدار‌ها و همچنین پیام‌هاى خود به مقامات دینى و دولتى آذربایجان تأکید کرده‌ام که ثبات و امنیت و رفاه کشورهاى اسلامى به ویژه همسایگان، آرزوى ما است و ما به سهم خود از هیچ کوششى در این مسیر فروگذار نمى‌کنیم.

 

لذا ما بر اساس وظیفه شرعى خود،‌گاه به دولتمردان کشور اسلامى آذربایجان تذکر مى‌دهیم تا به عواطف و احساسات دینى مردم خود بیشتر احترام بگذارند و حقوق دینى آنان را رعایت کنند چرا که اعمال محدودیت در امور دینى (چون حجاب، نماز و عزادارى ایام محرم) مى‌تواند سبب افزایش اعتراضات مردمى و‌گاه درگیرى و بى‌ثباتى شود.

 

از سوى دیگر از مردم متدین و وطن دوست آذربایجان مى‌خواهیم درخواست‌هاى منطقى و دینى خود را حتى المقدور از راه‌هاى قانونى و مدنى دنبال کرده و بهانه به دست دشمنان خود ندهند.

 

امروزه که کشورهاى منطقه از سوى گروه‌هاى تکفیرى و صهیونیسم جهانى در خطر مضاعف است باید همه نیرو‌ها صرف مقابله با این تهدیدات شود. مگر نشنیدیم که اخیرا نامزد ریاست جمهورى آمریکا چه اظهارات خطرناکى علیه مسلمانان به زبان رانده و همه آنان را بدون استثناء خطرى براى آمریکا قلمداد کرده است؟ و شعارهاى قرون وسطا مى‌دهد.

 

آیا وقت آن نرسیده که بیدار شویم و تهدیدهاى واقعى را بشناسیم و متحد باشیم و نیروى خود را صرف آن کنیم؟ مجدداً براى مردم عزیز جمهورى آذربایجان آرزوى توفیق و سعادت دنیوى و اخروى مى‌کنم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.