رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی

فرهنگ آپارتمان‌نشینی در تبریز رعایت نمی‌شود

رییس کل دادگستری آذربایجان شرقی گفت: دستگاه‌های اجرایی به همراه دستگاه قضایی، به درک مهمی از ضرورت پیشگیری از وقوع جرم رسیده‌اند که زمینه‌ساز ارتقای زیست شهری و تامین امنیت مدنی خواهد بود.

به گزارش تبریز بیدار، حجت‌الاسلام مظفری در همایش ملی شهرسازی، امنیت و پیشگیری از وقوع جرم در فضاهای شهری با بیان این مطلب اظهار داشت: هر چه گستره حضور مردم در اجتماع بیشتر باشد، طبعاً عوامل بروز ناهنجاری هم افزایش می‌یابد که وقوع جرم هم یکی از آن‌ها است.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اعظم(ص) خاطرنشان کرد: انسان فطرتاً بر مبنای پاکی، به دنیا می‌آید اما امر  وراثت و محیط در آلودگی او در آلودگی او تاثیرگذار است.

مظفری اضافه کرد: بر این اساس، اسلام عزیز، تربیت دینی و اخلاق‌مدارانه را به والدین توصیه می‌کند. این امر از بدو مراحل ازدواج، روزهای تولد کودک و حتی بعد از آن، در خدمت پیشگیری اخلاق مدارانه است.

رییس کل دادگستری استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: محیط، موضوعی است که شاکله اجتماعی را تشکیل می‌دهد و در متون دینی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مظفری افزود: توجه به پرونده شخصیت افراد یک امر ضروری است و جامعه‌شناسان و عالمان فقه بر آن تاکید دارند، به همین منظور، همایش شهرسازی و امنیت، با نگاهی نو در پی تاثیرگذاری و تاثیرپذیری محیط  در طبع و فطرت انسان‌ها است.

وی با اشاره به این‌که حاشیه‌نشینی در شهرهای بزرگ، در حال تحمیل برخی ناهنجاری‌ها است، اظهار داشت: بر اساس قانون اساسی، بحث پیشگیری از وقوع جرم و مبارزه با فساد، از تکالیف مهم قوای قضائیه و مجریه شمرده شده است.

رییس کل دادگستری استان آذربایجان‌شرقی متذکر شد: بحث پیشگیری در حال رسیدن به جایگاه حقیقی خود است. در کنار مباحث محیطی، بحث امنیت، هم از حیث شرعی و  هم از نقطه‌نظر قانونی، مورد توجه است.

مظفری تمشیت امور جامعه را از وظایف مهم حاکمیت خواند و گفت: مداخله تمشیت‌گونه حتی در مسایل خصوصی افراد مثل روابط تجاری و اجتماعی، از وظایف حاکمیت است. از این رو،  بسترهای لازم برای روان‌سازی حقوق مردم باید فراهم باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این‌که هنوز فرهنگ آپارتمان‌نشینی و ساخت واحدهای آپارتمانی هنوز مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: خوشبختانه آیین‌نامه قانون‌ آپارتمان‌نشینی، تکمیل شده و به این ترتیب، اولین شناسنامه فنی، در شهر تبریز اجرا می‌شود.

رییس کل دادگستری استان آذربایجان‌شرقی ضرورت پیشگیری از وقوع جرم در زمینه خرید و فروش و روابط مالی افراد را یادآور شد و افزود: بیش از ۸۰ درصد پرونده های حقوقی و جزایی سیستم قضایی، نشان می‌دهد جامعه به یک مریضی واگیر دچار شده است، بر این اساس، آسیب های روابط تجاری باید مورد پیشگیری واقع شود.

وی یادآور شد: طبق قانون باید همه معاملات مربوط به اموال منقول و غیرمنقول در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود اما در عمل متاسفانه این قانون اثرگذاری خود را از دست داده است.

مظفری اظهار داشت: اسلام به مالکیت خصوصی افراد احترام قایل است اما در عین حال، نظم‌بخشی به اموال خصوصی را هم ضروری می‌داند.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.