نجفی خبر داد:

۵۰ درصد مردم تبریز ساکنان بافت فرسوده و حاشیه‌نشین هستند

شهردار تبریز با بیان اینکه سومین شهر بزرگ جمعیتی کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر متأسفانه ۲۵ درصد شهر حاشیه نشین است و ۲۵ درصد دیگر نیز ساکنان بافت فرسوده است که شهر را بسیار آسیب پذیر کرده است.

به گزارش تبریز بیداربه نقل از تسنیم، صادق نجفی در همایش ملی نگاهی نو به شهرسازی، امنیت و پیشگیری از جرم در فضاهای شهری، با تاکید بر اینکه پیشگیری از وقع جرائم باید در اولویت تمامی اقدامات شهری و اجرایی و… قرار گیرد، اظهار داشت: اهداف شهرداری تبریز بر اساس تأمین آسایش، نشاط و امنیت تبریزی‌ها با پیشگیری از وقوع جرم برنامه ریزی شده است.

وی با بیان اینکه تلاش کردیم در کلان‌شهرها که ۵۰ درصد مردم کشور در این ۸ کلان‌شهر زندگی می‌کنند، با مدیریت واحد شهری اداره شود، افزود: این موضوع را در تبریز با وجود فراهم نشدن مدیریت واحد شهری، با مدیریت هماهنگ شهری ایجاد کردیم که این امر ابتدا بین شهرداری و شورای شهر و سپس با سایر دستگاه‌ها ایجاد شد.

شهردار تبریز، ادامه داد: اکنون یک مدیریت هماهنگ شهری را در تبریز شاهدیم که در موضوع مسائل امنیت شهری و ایجاد فضای مناسب شهری، فضای امنی را برای زندگی سالم مردم ایجاد کرده است.

نجفی با بیان اینکه تبریز بعد از تهران و مشهد، با دو میلیون جمعیت که ۵۰ درصد استان را تشکیل می‌دهد، سومین شهر بزرگ جمعیتی کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر متأسفانه ۲۵ درصد شهر حاشیه نشین است و ۲۵ درصد دیگر نیز ساکنان بافت فرسوده است که بسیار آسیب پذیر می‌باشد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه‌های عمرانی، فرهنگی و اجتماعی در تبریز صورت گرفته است، گفت: در حال حاضر ۴۱۲ پروژه در تبریز دردست اجرا داریم که روزانه در تبریز ۱۵۰۰ کارگر در مترو و ۳۴۰۰ نفر کارگر روزمزد در سایر پروژه‌ها مشغول فعالیت هستند.

شهردار تبریز، با تاکید بر اینکه دنبال ایجاد شهری با نشاط برای مردم هستیم، ابراز داشت: در سال گذشته شعار «تبریز، شهر سالم، شهروند سالم» را  مطرح کردیم که برای امسال نیز شعار «تبریز، شهر آباد و شهروند آگاه» را انتخاب کردیم تا مشارکت مردم در اداره شهر افزایش یابد که با این اقدام، باعث شده که ۷۰ درصد مردم با شهرداری همکاری داشته باشد و بیش از ۸۰ درصد مردم برابر اعلام نظرسنجی، از شهرداری در مورد مسائل شهرداری رضایت دارند و این، افتخاری برای مدیران شهرداری است.

نجفی با اشاره به اینکه تبریز شهری بدون گدا، معتاد متظاهر و متجاهر و افراد کارتن خواب است، تصریح کرد: برای اسکان و درمان معتادان تاکنون بیش از ۶ میلیارد تومان هزینه شده است که موجب پیشگیری و جلوگیری از مسائل منتج از این جرائم شد و اکنون برای ۱۶۰۰ نفر از آنها فضا فراهم کردیم و این امر باعث شد تا خیابان‌های تبریز عاری از این افراد باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه شهرداری تبریز، هم امکانات و هم توان توسعه را علی‌رغم بسیاری از مشکلات دارد، اظهار داشت: ساخت و سازها در تبریز به شدت کاهش داشته ولی با این وجود درآمد شهرداری ۱۲ درصد افزایش یافته که در مجموع، حوزه نقدینگی شاهد کاهش و حوزه غیر نقدی شاهد افزایش است.

شهردار تبریز، همراه کردن مردم در حوزه پیشگیری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: انتخاب تبریز به عنوان شهر سالم برای زندگی، حاصل همراهی مردم است که باید بر اساس هویت فرهنگی، پیشینه تاریخی و شأن مردم شهری سالم و توسعه یافته بسازیم که اقدامات اساسی خوبی صورت گرفته است.

نجفی در پایان با تاکید بر اینکه مقالات این همایش را بررسی می‌کنیم تا موضوعات قابل اجرا را برای استفاده در چشم انداز تبریز به کار گیریم، تصریح کرد: سال آینده برای بهسازی فضای شهری نهضت فضای سبز در بودجه ۹۵ در نظر گرفته شده است، ضمن اینکه با یک هزار میلیارد تومان اعتبار، مترو را نیز تا پایان سال ۹۶ برای کاهش بسیاری از آسیب‌های ناشی از این بخش، تلاش می‌کنیم به اتمام برسانیم که در کنار آن بسیاری از پروژه‌ها را نیز اجرا می‌کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.