تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : علم و فناوری , یکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ ۱۱:۱۴:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۵۷۳۸۱

همکاری های علمی دانشگاه های تبریز و وان ترکیه توسعه می یابد

زمینه های توسعه همکاری های مشترک علمی میان دانشگاه های تبریز وان ترکیه در حوزه فعالیت های موسسه تحقیقاتی آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز بررسی و بر ضرورت توسعه آن تاکید شد.

به گزارش تبریزبیدار، قائم مقام این مرکز دانشگاهی در این نشست گفت: تاریخ دانشگاه در تبریز به حدود 700 سال پیش بر می گردد؛ زمانی که دانشگاه ربع رشیدی به عنوان دانشگاهی جامع در اکثر زمینه های علمی فعال بود و اساتید و دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل و تدریس به آنجا می آمدند. 

حمیدرضا قاسم زاده اضافه کرد: دانشگاه تبریز نیز در امتداد همان دانشگاه هست و با 21 دانشکده، بیش از 24 هزار دانشجو، بیش از 750 هیات علمی، 10 مرکز تحقیقاتی و بیش از 200 آزمایشگاه مجهز، یکی از قدیمی ترین و جامع ترین دانشگاه های ایران است.

وی با استقبال از همکاری میان دانشگاه های منطقه قفقاز و همسایه همچون وان ترکیه اظهار کرد: انتظار می رود علاوه بر دوره های دانش افزایی زبان فارسی، گروه های دانشجویی منظم به دانشگاه های مقابل اعزام شوند و نشست های تحقیقی مشترک نیز بین کشورهای آذربایجان، ترکیه، گرجستان و ایران برگزار شود.

معاون رئیس دانشگاه 'یوزینجی ایل' شهر وان ترکیه نیز در این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری چنین نشست هایی گفت: دانشگاه وان ترکیه در سال 1982 میلادی تاسیس شد و هم اکنون دارای 15 دانشکده هست و رشته‌های متعددی از قبیل علوم و فنون، طب، دامپزشکی و دندانپزشکی در آن تحصیل می شود.

پروفسور مراد دمیرل افزود: دانشگاه وان بر اساس تفاهم نامه های قبلی از گسترش همکاری های مشترک با دانشگاه تبریز استقبال می کند. 

وی خاطر نشان کرد: در بخش کشاورزی این همکاری ها می تواند بیشتر باشد و کارآموزهای ترم شش دانشکده کشاورزی که حالت کاربردی دارد، می توانند طرح های مشترکی با دانشجویان این دانشگاه انجام دهند.

هیاتی متشکل از معاون و روسای دانشکده دانشگاه وان جهت بررسی گسترش راه های همکاری به تبریز سفر کرده است.

دانشگاه تبریز با هفت دهه قدمت بعد از دانشگاه تهران، دومین مرکز دانشگاهی کشور محسوب می شود.