تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۴:۰۷:۴۹ شناسه خبر : ۱۰۵۸۵۰۶

رئیس پلیس فتا آذربایجان‌شرقی:

انتشار تصاوير غير اخلاقی در فضای مجازی جرم است

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی گفت: برخی کاربران با تغییر چهره‌ی خود در فضای مجازی و جلب اعتماد افراد، اطلاعات و تصاویر خصوصی آنان را اخذ و در فضای مجازی انتشار می‌دهند که این عمل جرم بوده و محکومیت قضایی در پی خواهد داشت.

به گزارش تبریز بیدار، سرهنگ "محسن محمودی" اظهار کرد: برابر ماده ی 14 قانون جرائم رایانه‌ای، هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد ارسال یا انتشار یا تجارت تولید یا ذخیره یا نگهداری کند، به حبس از 91 روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 

این مقام انتظامی افزود: در تبصره سه این ماده بیان می‌دارد چنانچه مرتکب اعمال مذکور در این ماده را حرفه خود قرار داده باشد یا بطور سازمان یافته مرتکب شود مفسد فی الارض شناخته نشود به حداکثر هر دو مجازات مقرر در این ماده محکوم خواهد شد.

 

وی در ادامه تصریح کرد: کلیه‌ی شهروندان باید در این خصوص اطلاع داشته باشند گرچه، اطمینان داریم اکثر کاربران فضای مجازی در کشور ما افراد مومن و متعهدی هستند ولی برخی افراد ناباب و غیر متعهد اقدام به چنین اعمال زشت و قبیح می‌کنند که با این عمل هم فضای سایبر را آلوده می کنند و هم موجبات بی آبروریزی خود را فراهم می کنند.

 

محمودی بیان کرد: از کلیه شهروندان تقاضا داریم تصاویر، فیلم، متن‌ها را در فضای مجازی بارگذاری و در معرض دید همگان قرار ندهند و هرگز به افرادی که ناشناس هستند یا اطمینان ندارند هیچگونه اطلاعات خصوصی خود را نفرستند. برخی کاربران غیر متعهد با تغییر چهره‌ی خود در فضای مجازی اقدام به جلب اعتماد افراد کرده و سپس اقدام به اخذ اطلاعات ، تصاویر و غیره خصوصی از آنان کرده و این اطلاعات به دست آمده را انتشار می‌دهند که این عمل خود جرم بوده و محکومیت قضایی در پی خواهد داشت.

 

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی در پایان چند راهکار را بشرح زیر مطرح کرد:

 

1-  هرگز در فضای مجازی بویژه شبکه های اجتماعی به افرادی که با شما اقدام به ایجاد ارتباط می کنند اعتماد نکنید.

 

2ـ اطلاعات خصوصی خود را در فضای مجازی انتشار یا منتقل نکنید.

 

3- حتماً دانسته‌های خود را در خصوص مسائل حقوقی کیفری فضای مجازی افزایش دهید تا از آنها در انجام جرائم سایبری سوء استفاده نشود.