تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۷:۱۵:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۵۸۵۱۰

استفاده از سازهای محلی دربافت‌های سمفونیک چالش بزرگی است

سمفونی «اِرمیا» تلاشی برای احیای دریاچه ارومیه

برگزار کنندگان پروژه‌ی موسیقایی «اِرمیا» معتقند که این رخداد هنری بار دیگر نظر مسئولان را به سوی احیای دریاچه ارومیه جلب می‌کند.

به گزارش تبریز بیدار، به نقل از تسنیم، نشست خبری ارکستر سمفونیک تهران برای برگزاری پروژه‌ی «اِرمیا» - سمفونی وحدت و هم زیستی اقوام ایرانی، ظهر امروز دوشنبه 21 تیر 1395 در لابی تالار وحدت برگزار شد.


در این نشست علی اکبر صفی‌پور مدیر عامل بنیاد رودکی، محمد سعید شریفیان آهنگساز و مدیر هنری ارکستر، ایوان الیو رهبر مهمان ار کشور بلغارستان، حجت الاسلام کریمی مدیرکل ارشاد استان آذربایجان غربی و حسن عمیدی مدیر روابط عمومی بنیاد رودکی حضور داشتند.


در ابتدای این نشست حجت الاسلام کریمی گفت: آذربایجان غربی با سه کشور خارجی هم مرز است و از اقوام مختلفی تشکیل شده که با فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف در کنار هم با صلح و صفا زندگی می‌کنند. انگیزه ما برای اجرایی کردن پروژه «اِرمیا» نشان دادن بخشی از این زیبایی‌ها و تنوع قومی در استان است.


«اِرمیا» نظر مسئولان را بار دیگر به احیای دریاچه ارومیه جلب می‌کند

در بخش دیگری از این نشست علی اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی به بیان توضیحاتی درباره پروژه‌ی «اِرمیا» پرداخت و گفت: پوستری که برای این برنامه طراحی شده دو وجه دارد که یکی به سمفونی وحدت و هم‌زیستی اقوام ایرانی می پردازد و دیگری نشان دهنده‌ی احیای دوباره دریاچه ارومیه است. ما از این رخداد موسیقایی بهره می‌بریم تا نظر مسئولان را بار دیگر به احیای این دریاچه جلب کنیم.


استفاده از سازهای محلی دربافت‌های سمفونیک چالش بزرگی است

محمدسعید شریفیان آهنگساز و مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران در پروژه‌ی «اِرمیا» در آغاز صحبت‌هایش گفت: یادم هست که روند برگزاری نشست‌های مطبوعاتی برای کنسرت‌های موسیقی از سال 1382 آغاز شد. در آن زمان ما می‌خواستیم سمفونی «خسوف» را اجرا کنیم و به این منظور نشستی با حضور خبرنگاران تشکیل دادیم. امروز هم خوشحالم که در این سال‌ها روندِ برگزاری نشست‌های خبری در حوزه موسیقی همچنان ادامه دارد.


وی با اشاره به استفاده از ساز‌های محلی در نوشتنِ سمفونی «اِرمیا» گفت: استفاده از سازهای محلی دربافت‌های سمفونیک چالش بزرگی است. سازهای محلی در مقایسه با سازهای کلاسیک محدودیت‌های بسیاری دارند اما تا این ساز‌ها در کنار سازهای سمفونیک قرار نگیرند و اجراهایی اینچنینی نداشته باشند، همچنان مهجور می‌مانند.


وی ادامه داد: ‌برای مثال سازی مانند «دودوک» وقتی در اثری از زیگرمن با نام «گلادیاتور» صدایش به گوش رسید بسیار شناخته شد. روزگاری کسی فکر نمی‌کرد سازی مانند «دودوک» در کنسرواتوارها تدریس شود.


تنها برای این اجرا مدیر هنری هستم

این آهنگساز درباره مدیریت هنری‌اش در ارکستر سمفونیک تهران گفت: سِمت مدیر هنری در ارکستر تنها برای اجرای اثر «اِرمیا» است. من بر روی کارم حساس هستم و وسواس دارم و از همان اول هم گفتم در اجرای این اثر باید مدیر هنری ارکستر باشم.


حضور سازهای محلی در کنار سازهای سمفونیک برایم جالب است

ایوان الیو رهبر ارکستر اهل کشور بلغارستان است که البته در کشور رومانی زندگی می‌کند. الیو در آغاز صحبت‌هایش با اشاره به آشنایی‌اش با سازهای محلی گفت: همه‌ی سازهای محلی که در نوشتنِ سمفونی «اِرمیا» استفاده شده‌اند را می‌شناسم و از قبل با این سازها آشنایی داشته‌ام. تقریبا سازهایی شبیه به همه این ساز‌ها در آکادمی بلغارستان تدریس می‌شوند.


وی ادامه داد: نخستین باری که نُت‌های سمفونی «اِرمیا» را دیدیم برایم جالب بود که سازهای محلی چگونه در کنار سازهای سمفونیک قرار گرفته‌اند.


این رهبر ارکستر درباره سمفونی «اِرمیا» گفت: کل اثر در 4 قسمت و به صورت سمفونیک نوشته شده و شامل عناصر و ساختارهای موسیقی مناطق مختلف دریاچه ارومیه است. انواع و اقسام تکنیک‌های آهنگسازی مدرن را هم در دل خود دارد.


سمفونی «اِرمیا» شنبه 26 تیر 1395 ساعت 18:00 در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود