تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ ۲۱:۵۵:۳۱ شناسه خبر : ۱۰۵۹۹۷۱

روایت بیگی از واکنش جبارزاده به دستگیری های شورای شهر:

فساد شورای شهر تبریز به «آینه دق» و مایه ننگ تبدیل شد/کیست که انفعال در اداره استان را انکار کند؟/اگر لاریجانی اصولگراست ما اصولگرا نیستیم!

قضایای اخیر شورای شهر و شهرداری تبریز و همچنین برخی مباحث مطرح شده از سوی مدیران فعلی در خصوص مدیریت سابق استان، تبریزبیدار را برآن داشت تا گفتگویی را با عضو کمیسیون شوراهای مجلس و نماینده مردم تبریز ترتیب دهد.

به گزارش تبریز بیدار ، قضایای اخیر شورای شهر و شهرداری تبریز و همچنین برخی مباحث مطرح شده از سوی مدیران فعلی در خصوص مدیریت سابق استان ما را برآن داشت تا گفتگویی را با عضو کمیسیون شوراهای مجلس و نماینده مردم تبریز انجام دهیم. بیگی مدیریت ضعیف سیاسی استان و همچنین برخوردهای بعضا منفعلانه آنان را از عوامل جدی قضایای اخیر می داند و دلش از افرادی که به دفاع از دستگیرشدگان می پرداختند پر است. اومعتقد است به طور جدی وارد قضایای انتخابات شورای شهر خواهد شد و جریان سیاسی اش نیز لیستی را ارائه خواهند کرد.

متن گفتگوی ما با احمدعلیرضا بیگی در ادامه می آید.به نام خدا. آقای دکتر متشکریم از بابت وقتی که در اختیار تبریزبیدار قرار دادید. به عنوان سوال ابتدایی شما پس از رای قاطع مردم تبریز در انتخابات مجلس و ورود به مجلس در کمیسیون شوراهای مجلس عضویت یافتید. پیش از حضور شما شورای شهر و شهرداری تبریز با فسادی بزرگ در بدنه خود مواجه شد که در نهایت با به زندان افتادن این افراد مواجه شدیم. در برخورد با این دستگیری ها هر گروه و سایت و فردی از یک بعد به این مسئله نگاه کردند، عده ای آن را نشانگر فساد عمیق در شورا و شهرداری، عده ای تمجیدکننده اقدامات قاطع دستگاه های مسئول در امر برخورد با این تخلفات و عده دیگر از نقش مدیریت اجرایی استان در برخورد با این تخلفات سخن به میان آوردند. نگاه شما به عنوان نماینده مردم نسبت به این مسئله چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم. بنده هم عرض سلام و ادب دارم خدمت همه مخاطبین تبریزبیدار. البته باید نسبت به موضوع شوراها نگاهی کلی و حاکمیتی داشته باشیم. فساد در همه جا و هر ارگانی وجود دارد و احتمال بروز آن وجود دارد اما آنچه مهم است نگاه حکومت در برخورد با فساد و اقدامات پیشگیرانه در برابر آن است، مثلا یادتان است که شهرام جزایری از زندان فرار کرد ولی 48 ساعت بعد با چشمانی بسته وی را با هواپیما از عمان به ایران آوردند و جمهوری اسلامی توانست آسیب را به فرصت و قدرت نمایی بزرگ تبدیل کند.

زمانی که فسادی رخ می دهد و برخوردهای قانونی در مقابل آن انجام می شود، اولا نشانگر وجود چشمان بیدار و نیروهای پرتوان ناظر است که به مردم امید برخورد قاطع با هرگونه فسادی را می دهند ولی وقتی این قضیه دچار برخی فعل و انفعالات می شود که نه تنها برخوردها باعث اسباب امیدواری مردم نمی شود، بلکه پس از دستگیری چندماهه متهم، فرد بازداشت شده با ریختن پول به صندلی خود در شورای شهر بازمیگردد.

این نشان می دهد که ما علاوه بر اینکه نتوانسته ایم این آسیب را به فرصت تبدیل کنیم، بلکه این موضوع تبدیل به "آینه دق" و مایه ننگ و عار شده است. عجیب است که فرماندار تبریز در مقام شورای نگهبان مصوبات شورای شهر برای دستگیرشدگان شورا براساس ماده 8 قانون انتخابات شوراها، برای اعضای علی البدل مراسم تحلیف برگزار می کند، ولی با آزادی آن افراد از زندان و بازپرداخت پول های اخذ شده وقیحانه به صندلی های خود باز می گردند.

کسانی که نمایندگان حاکمیت بوده و عملکردشان باید مایه امیدواری، اعتماد و دلگرمی مردم را فراهم کنند، نباید به گونه ای عمل کنند که اقدام آنان مایه یاس و ناامیدی مردم شود. طرف صحبت من اصلا اعضای شورای شهر نیست بلکه نقد جدی بنده به مدیریت سیاسی استان است که مدیریت آذربایجان شرقی از همه جهات از جمله شوراهای شهر به آنان واگذار شده است.

در جلسه معارفه نمایندگان جدید استان در مجلس شورای اسلامی در استانداری، از آقای استاندار پرسیدم که برنامه شما درباره مسئله فساد در شورای شهر تبریز چیست که وی در پاسخ گفت که ما منتظر شما هستیم تا نمایندگان قوه مقننه در شورای حل اختلاف حضور پیدا کنند و چون شما نیستید مسئله بدین صورت باقی مانده است.

 آقای خلیل اللهی دادستان تبریز نیز این سخن را تائید کرد و ما با خودمان گفتیم که لابد حلقه مفقوده در برخورد و تعیین تکلیف، ما نمایندگان هستیم و بر این اساس مصوبه مجلس درباره اعضای ناظر قوه مقننه در شورای حل اختلاف را دریافت کردیم. در جلسه اعضای کمیسیون شوراها با آقای جبارزاده، به یکباره استاندار گفت که مشکل ما که عدم حضور نمایندگان قوه مقننه در شورای حل اختلاف نیست و من میتوانستم با اعضای سابق شورا جلسه تشکیل دهم ولی مشکل اینجاست که به اقناع وجدانی نرسیده ام اینها مقصرند.
بیگی علیرضا

من در آن جلسه دیدم که کلا موضوع 180 درجه تغییر ماهیت پیدا کرد و عینا آقای جبارزاده از این تعبیر استفاده کرد که حداقل 4 دستاورد ارزشمند دوره نمایندگی بنده در مجلس شورای اسلامی "تحمل مخالف و حرکت بر مدار قانون" بود. پس از این سخنان بود که ما تکلیفمان را دانستیم که مدیریت سیاسی استان بنایی برای اقدام درباره شورا ندارد.

گاهی اوقات مطرح می شد که نمایندگان خودمان افرادی را از تهران در این موضوع به تبریز آورده اند تا ما را منفعل نشان دهند، شما که از این بعد به موضوع نگاه نمی کردید؟

من در اولین روز مجلس، سوالی از وزیر کشور مطرح کردم که ضعف نظارت در شوراهای مرند و تبریز باعث بروز چنین اتفاقاتی شده است و علاوه بر من نیز سایر نمایندگان استان نیز با بنده همراه شدند و این سوال به کمیسیون شوراها ارجاع شد و از قضا بنده هم عضو این کمیسیون شدم.

آقای وزیر کشور نیز به کمیسیون آمد و بنا شد کمیسیون شورا با حضور در تبریز بازخورد اقدامات وزارت کشور و مدیریت سیاسی در استان را به عینه مشاهده کند. به واقع آیا انتظار داشتند درباره این فساد سکوت شده و سخنی گفته نشود؟ مگر دستگاه سیاسی استان در این پرونده منفعل نبود؟!  موضوع مهم این است که من به عنوان نماینده طراح سوال از ضعف مدیریت سیاسی استان در این پرونده به هیچ وجه صرف نظر نخواهم کرد.

بخشی از زمینه ها و برخوردهای این فساد در بین مدیریت سیاسی استان، ریاست شورای شهر و شهردار تبریز متوجه می شود، اخیرا شما از استخدام های گسترده در شورای شهر تبریز به شدت انتقاد کرده اید و در کنار آن نیز موضوع نظارت در شورا و خصوصا ریاست شورای شهر مطرح است. نقش دو ضلع شهرداری و شورای شهر را در بروز این فساد در چه حدی ارزیابی می کنید؟

قضاوت درباره این مسئله را باید به خود مردم بسپاریم و انتخابات نزدیک است و قطعا مردم درباره برونداد این موضوع قضاوت خواهند کرد. آنچه درباره این موضوع باید توجه کرد این است که افرادی که در این پرونده منفعل بودند و حتی به نفع این دستگیرشدگان صحبت کردند.

رسانه های ما نیز واکنشی به این نشان ندادند و اگر من اینگونه به نفع این مفاسد صحبت می کردم، حتی حکم ارتداد من را نیز صادر می کردند! در نشست خبری اخیر حامی دستگیرشدگان در تبریز، بهتر بود از وی می پرسیدید که چرا از این دستگیر شدگان حمایت کرد.


البته آقای دکتر حداقل تبریزبیدار موضع مشخصی نسبت به فساد در شورا و شهرداری و حامیان آن داشته است. نگاه تان به شورای شهر آینده چیست؟ آیا نمایندگان تبریز در مجلس وارد مسائل انتخاباتی شورای شهر خواهند شد؟

بله قطعا ما به صورت فعال وارد انتخابات شورای شهر خواهیم شد و نمی توانیم نسبت به جریانات شهری و محلی بی تفاوت باشیم بلکه جریان سیاسی ما در انتخابات آینده لیستی مورد حمایت خود منتشر خواهند کرد.

منظورتان از جریان سیاسی، همان اصولگرایی است؟!

به نظرم نباید دیگر جریانات سیاسی را اینگونه تقسیم بندی کرد. تا حالا پی نبرده ایم که بالاخره صاحب این جریان اصولگرایی کیست و سخنش چیست، اگر آقای لاریجانی اصولگراست نه ما اصولگرا نیستیم.

اخیرا انتقاداتی نیز از عملکرد اقتصادی دوران مدیریتی شما  بسیار مطرح شده است. شما خودتان دستاورد 3 ساله مدیریت اجرایی آذربایجان شرقی را پس از میراث چندساله مدیریتی خود در سمت استانداری چگونه ارزیابی می کنید؟ چه نمره ای می دهید؟

نمره دادن را باید به مردم بسپاریم ولی هیچ کس نمی تواند خیل بیکاران در استان، افت صادرات غیرنفتی، تعطیلی واحدهای تولیدی استان و انفعال در اداره استان را انکار کند و این ها بسیار مشهود است و ممکن است کسانی چشمانشان را ببندند و این مسائل را نبینند.

من از رئیس جمهور پرسیدم که چه شد که رئیس جمهور با کلنگ زنی یکی از پروژه ها در استان، این پروژه ها همچنان روی نقشه مانده است. وعده تکمیل اتوبان تبریز-سهند داده شد ولی به جز تغییر دستگاه اجرایی آن اتفاق خاصی رخ نداده است.

در جریان سفر وزیر اقتصاد به تبریز، وی در واکنش به موضوعات مطروحه ما همچون واگذاری ماشین سازی، سرمایه گذاری خارجی پروژه تبریز-بازرگان اظهار می داشت که اینها در حیطه اختیارات من نیست. به آقای طیب نیا گفتم که ما میزان صادرات غیرنفتی در استان را در اوج تحریم ها از یک میلیارد دلار به 2 میلیارد و دویست میلیون دلار رساندیم، اکنون پس از گذشت 3 سال این عدد به چه میزان تغییر یافته است؟

 این چه وضعیتی است که در گمرک جریان دارد، اقتصاد مقاومتی براساس اقتصاد صادرات محور است و صادر کننده در این سیستم چه احترام و قربی دارد. در تهران از یک صادر کننده درباره چرایی کاهش میزان صادرات پرسیدم که وی مدتی بعد در تماسی به من گفت که به دفتر صادرات گمرک ایران بیا. من نیز با ماشین رفتم و دیدم خیل عظیمی با زبان روزه در برابر آن دفتر صف کشیده اند.

آن صادرکننده به من گفت که پاسخ به سوالت این است که این همه صادرکننده همانند صف در برابر سفارتخانه ها پشت در دفتر صادرات گمرک ایستاده اند. جالب است که عده ای نیز در میان آنان به کار رانت و کارچاق کنی مشغول بودند.

اخیرا دبیر اجرایی یکی از تشکل ها در انتقاد از شما، مدعی شده است که 120 کارخانه در زمان استانداری شما تعطیل شده است؟ این سخن را قبول دارید؟

 در سال 84، یک کیلو فولاد تولیدی در استان نداشتیم اما در سال 91، شش میلیون تن ظرفیت تولیدی فولاد ما است. چه شد که صادرات ما از یک میلیارد دلار به 2.2 میلیارد دلار افزایش یافت و سرمایه گذاری خارجی در دوران تحریم با چمدان پول می آوردند ولی اکنون پس از 3 سال چند سرمایه گذار به استان ما آمده است؟

در کل کشور حجم صادرات نفتی در کل کشور 4 میلیارد دلار بود که در کوران تحریم در سال 91 به 57 میلیارد دلار افزایش یافت و این آمار گمرکات که قابل انکار نیست. ما چه تعداد تجمعات کارگری در زمان بنده داشتیم که این همه بر ادعای وجود آن مانور داده می شود، آرشیو مطبوعات و روزنامه ها را ببینید، تجمع کارگری آن زمان نبود ولی الان ببینید چقدر است؟

تعدادجمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی را با زمان فعلی مقایسه کنید و این قابل کتمان نیست. همانطور که میگویند سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس انجام شده است باید خود را در اشتغال، افزایش افراد تحت پوشش تامین اجتماعی نشان دهد. وقتی در آمارگیری سال 90 برای اولین بار نرخ مهاجرت در استان مثبت می شود و بر جمعیت ورودی استان افزوده می شود، این آمار معنی دار است و انشالله ببینید آمارگیری سال 95 چه چیزی را نشان خواهد داد.

منتقدان شما معتقدند که با سوارشدن بر اتوبوس و یا انجام ورزش های صبحگاهی در پارکهای تبریز به دنبال عوام فریبی هستید. نظرتان در این باره چیست؟

خب احمد علیرضا بیگی با این اقدامات و سایر فعالیت های خود از مردم جواب گرفته است و اگر هنر دارند آن ها نیز انجام دهند، مگر آرای مردم را نمی خواهند. بنده نماینده مردم هستم و به عنوان فردی معمولی 2 سال در دانشگاه تدریس می کردم و این مردم بودند بنده را از کلاس درس به وسط میدان آوردند و دفاع از حقوق مردم را به ما سپردند.

ما اجازه نمی دهیم به حقوق مردم اجحاف شود، وقتی ما در حضور وزیر کار از حقوق مردم آذربایجان درباره افزایش میزان سرمایه گذاری شستا در آذربایجان شرقی مطالبه می کنیم، آقای ربیعی می گوید که آقای رئیس جمهور به ما گفته است که بر مبنای نرخ بیکاری اولویت ها را تعیین کنید. اولویت با استان فارس با نرخ بیکاری 30 درصد است نه استان شما با بیکاری 6 درصد!. تاوان ارائه آمار بیکاری 6 درصدی استان توسط مسئولین را مردم ما می دهند و از تسهیلات محروم می مانند.

بنده باید حق مردم را مطالبه کنم چراکه با این رای قاطع که پاسخ دندان شکنی به برخی سخنان است، نماینده حقوق مردم هستم.

اخیرا درباره بخشودگی وام زلزله زدگان نیز تصمیمی اتخاذ شده است.توضیحاتی ارائه می کنید؟

بله در جلسه هفته گذشته انجمن صنفی کشاورزی جمع بندی مباحث این شد که امکان بازپرداخت وام دریافتی زلزله زدگان سال 91 در شهرستان های اهر، ورزقان و هریس با این شرایط اقتصادی وجود ندارد و بالاخره هدف ما نیز این است که میزان بهره مندی گروه های ضعیف افزایش یابد و این می تواند فرصتی برای پشتیبانی افراد آسیب دیده از زلزله پیش آمده و بازپرداخت اقساط آنان همانند زلزله بم مشمول بخشودگی شود.

نمایندگان ما در کمیسیون های مختلف مختلف بالاتفاق همه قبول کردیم که در جریان تدوین برنامه پنج ساله ششم، دولت را مجاب کنیم که مساعدت لازم را برای بخشودگی وام کشاورزان و روستیان زلزله زده مساعدت لازم را انجام دهند.

درباره تبریز 2018، نیز این موضوع فرصتی برای بازنمایی هویت تاریخی و فرهنگی تبریز در عرصه بین المللی است ولی دیده می شود که کارهای ویترینی و روتینی انجام می شود که ارتباطی با هویت تاریخی و فرهنگی تبریز ندارد. نظرتان درباره بایسته های تبریز 2018 چیست؟

ببینید هویت تبریز وجود دارد و بایستی این هویت را با افزایش دسترسی به این هویت و گسترش این امکانات افزایش داد. ما باید زیرساخت های خود را ارتقا دهیم و فرودگاه ها، قطارها و آزادراه هایمان را به معنای واقعی دسترسی به جهان ایجاد کنیم.

باید دید برنامه ما برای ارتقای آن چیست، آیا فرودگاه تبریز که ما زمانی پروازههای آن را از روزی 3 پرواز به هر نیم ساعت پرواز و با 8 مقصد بین المللی در اوج تحریم انجام دادیم، ظرفیت 2018 را دارد و ما باید زیرساخت ها را تقویت کنیم.

بسیار متشکریم از بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

خواهش میکنم. شما هم خسته نباشد.


نظرات

علی
IR

تبریز سهند ودو کمال وتراموا همه در حد وعده ماندند