خرده روایت هایی از آنچه که در دو روز گذشته بررئیس شورای شهر گذشت؛

باد سرد محکومیت پاییزی بر گونه های یک رئیس!!

در دو روز گذشته با انتشار یک گفتگوی کوتاه از یکی از مقامات محلی دولت در تبریز، بار دیگر شورای پرحاشیه چهارم شهر تبریز به صدر اخبار استان و کشور بدل شد.

سرویس شهری تبریزبیدار:

در دو روز گذشته با انتشار یک گفتگوی کوتاه از یکی از مقامات محلی دولت در تبریز، بار دیگر شورای پرحاشیه چهارم شهر تبریز به صدر اخبار استان و کشور بدل شد. باد سرد پاییزی حاشیه های شورای شهر تبریز در بهار امسال چنان قامت نحیف شورا و شهرداری تبریز را لرزاند که کرسی ریاست این دو نهاد مهم شهری نیز لرزان تر از پیش شد.

بخشی از جناح اقلیت شورا، خوب یا بد، با پرسش از شهردار درصدد آغاز پروسه استیضاح وی برآمدند و در آستانه انتخابات هیئت رئیسه تصمیم گرفتند تا دبیری را از ریاست شورا به پایین کشند. هرچند این دو استراتژی بنابر دلایلی به سرانجام نرسید و ابتر ماند ولی زمزمه سست شدن پایه ریاست دبیری بر شورا را پس از یک سال “تعامل” قوی تر ساخت.

اما گفتگوی دو روز پیش فرماندار تبریز درباره محکومیت رئیس شورای شهر این شهر، بار دیگر کلمه “دبیری” را به صدر اخبار رساند. تبریزبیدار به اصطلاح در ۳ فصل، به بررسی دو روزی که بر شهرام دبیری گذشت، می پردازد.

فصل اول: احراز یک تخلف!

ظهر روز پنج شنبه بود که خبرگزاری ایرنا در استان(خبرگزاری رسمی دولت) در گفتگویی با فرماندار تبریز خبر از تایید محکومیت رئیس شورای شهر تبریز در رابطه با دو پرونده مسافرت‌های خارجی و هزینه‌کرد بودجه شهرداری در زمینه اهدا به اشخاص حقیقی و حقوقی داد و اظهار داشت “با بررسی مستندات، تخلف شهرام دبیری رئیس شورای شهر تبریز در هیات حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراهای اسلامی استان بررسی و محرز تشخیص داده شد و رای به اخطار کتبی به وی و درج در پرونده و اعلان عمومی صادر شده است.”

۳ ساعت پس از انتشار این خبر و بازنشر گسترده آن از سوی رسانه های استانی، شهرام دبیری در گفتگو با دو تارنمای محلی، این اخطار کتبی هیئت حل اختلاف را یک “محکومیت اداری” نام نهاد و مدعی شد “من کوچکترین تخلفی نکرده ام” و علت عدم دفاع از خود را به موضوع مسافرت و تصمیم هیئت حل اختلاف در این بازه زمانی دانست.

دبیری در پایان اذعان می دارد که “با طرح این موضوع بار دیگر پرونده سفرهای خارجی اعضای شورای اسلامی شهر تبریز کلید خورد و تمام اعضا در این خصوص باید پاسخگو باشند.”

پس از سخنان دبیری، علیرضا بیگی در گفتگویی با اعلام رأی صادره در هیئت حل اختلاف و براساس نظر سازمان بازرسی استان، گفت: اعضای هیئت با اکثریت آرا برای این تخلف اداری، رئیس شورای شهر تبریز را به تذکر کتبی، درج در پرونده و اعلام عمومی رأی صادره محکوم کردند.

تایید این خبر توسط بیگی که با آغاز موج رسانه ای تازه از سوی یکی از سایت های نزدیک به دبیری همراه شده بود، باعت گردید پس از ساعاتی از انتشار خبر اصلی، خبرگزاری رسمی دولت در استان،  بخش مربوط به “بررسی و احراز” تخلف دبیری را از بخش خبری خود پاک کرد و باعث شد تا فاز دوم عملیات تخریب منتشرکنندگان این خبر توسط حلقه رسانه ای نزدیک به آقای “عاش رئیسا و مات رئیسا”(تعبیر اسوتچی درباره دبیری) استارت بخورد.

روایت دوم؛ از تاسف تا تکذیب فرماندار اعتدالی!

در کوران بازنشر اخبار محکومیت دبیری، یکی از رسانه های حامی دبیری  برای تغییر خط خبری و دور کردن اذهان از موضوع اصلی محکومیت دبیری، گفتگویی را منتشر کرد که در آن، رحیم شهرتی فر فرماندار تبریز، در خصوص مصاحبه های درج شده از زبان وی در خصوص رئیس شورای شهر تبریز اظهار داشته بود “از تیتر خبر رئیس شورای شهر تبریز که در برخی خبرگزاری ها و پایگاه های خبری درج شده، متاسف شدم و باید رسانه ها اصل صداقت را رعایت کنند….رسانه ها نباید بی اخلاقی کنند و مسائل را شخصی جلوه کنند، از رسانه ها انتظار بیشتری برای اخلاق مداری داریم.”

انتشار این گفتگو از فرماندار تبریزو انداخته شدن توپ به زمین رسانه ها باعث اصلاح خبر خبرگزاری رسمی دولت در استان شد. اما این پایان ماجرا نبود و ساعتی پس از انتشار این گفتگو در سایت نزدیک به دبیری، رحیم شهرتی فر بار دیگر در گفتگو با یکی از سایت های اصلاح طلب، ضمن کذب دانستن مصاحبه با این سایت، گفته بود “متاسفانه پایگاه خبری….. سخنان کذبی را به بنده و حتی آقای بیگی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نسبت داده است…این رسانه ادعا کرده که آقای بیگی در مصاحبه ای اعلام کرده که دبیری در جلسه شورای حل اختلاف استان، حضور و از خود دفاع کرده در حالی که وی در آن روز در تبریز نبود و متن دفاعیات ایشان که به صورت کتبی در اختیار فرمانداری تبریز قرار داده شده بود توسط بنده قرائت شد….تیتر خبر و همچنین ادامه خبر و برخی توضیحات خبر منتشر شده در خبرگزاری ایرنا آذربایجان شرقی، اظهارت بنده نبوده است. به خبرنگار […] هم اعلام کردم که تیتر و توضیح حاشیه ای خبرگزاری ایرنا مربوط به اظهارات بنده نیست و خبرنگار مربوطه اقدام به ذکر عباراتی همچون محکومیت و … کرده است.”

این اظهارات فرماندار تبریز مبنی بر تکذیب خبر منتشره در تارنمای حامی  دبیری با سکوت معنادار این رسانه مواجه شد.

فصل سوم: نشست خبری؛ حلال مشکلات!

عصر جمعه خبر رسید که روز شنبه پس از هفته ها راه ندادن عمده خبرنگاران به جلسه شورا به بهانه نبود جا، قرار است رئیس شورای شهر در نشستی خبری حاضر شده و به پرسش های خبرنگاران پاسخ دهد.

این اتفاقات دو روز گذشته نشان می دهد که فصلی تازه در زندگی سیاست ورزی شهرام دبیری آغاز شده است. دراین باره سخن های فراوانی است که به وقتش گفته خواهد شد.

*لازم به ذکر است تبریزبیدار در این گزارش صرفا به بازنشر مطالب پرداخته و فعلا بنای قضاوت در خصوص سخنان برخی مسئولین و این پرونده را ندارد و به موقع ارزیابی خود را از این پرونده ارائه خواهد کرد و پرینت گفتگوهای انجام شده فوق در تحریریه موجود است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.