نگهداری وقف‌نامه ربع رشیدی در کتابخانه مرکزی تبریز

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی، گفت: یکی از قدیمی‌ترین گنجینه‌های این کتابخانه وقف‌نامه ربع رشیدی است که در سطح کشور ثبت ملی و توسط سازمان یونسکو ثبت جهانی شده و تلاش می‌کنیم گنجینه‌های دیگر این کتابخانه را با وجود پروسه‌های اداری طولانی به مراحل ثبت معنوی، ملی و جهانی برسانیم.

به گزارش تبریز بیدار ،  شهرام خدایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)  اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰۷ کتابخانه دولتی در سطح استان فعالیت میکنند که تحت پوشش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور قرار دارند که از این تعداد  ۳ کتابخانه سیار است که به شکل مینی‌بوسی و به صورت سیار به مناطق محروم و کم برخوردار که کتابخانه ثابت نیست مراجعه و خدمات ارایه می‌کنند.

وی ادامه داد: این کتابخانه‌ها خدمات مختلف ارائه می‌کنند که اولی بحث امانت کتاب است دوم استفاده از امکانات کتابخانه‌ای است و سوم بحث برگزاری نشست‌های تخصصی کتابخوانی در حوزه کودک و نوجوان. از طرف دیگر در تلاشیم به این مجموعه هرساله چندین کتابخانه جدید نیز از طریق بودجه‌های دولتی و یا از طریق همیاری خیرین اضافه کنیم.

خدایی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های استان نیز اظهار کرد: به عنوان یک مجموعه فرهنگی برنامه‌های مختلفی از جمله نشست‌های کتاب‌خوانی، داستان‌گویی، معرفی کتاب و یا رونمایی کتاب‌هایی که جدیداً به چاپ رسیده اجرا می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی، ادامه داد: در بخش کودک و نوجوان نیز که ۲ سال است راه‌اندازی کرده‌ایم خدمات آموزشی مثل قصه‌گویی، نقاشی کودک، کتابخوانی دسته‌جمعی توسط کودکان با هدف افزایش سرانه مطالعه در استان به ارائه خدمات می‌پردازیم. مثلا در هفته دفاع مقدس کتابخوانی دسته جمعی ۱۰ نفره در گروه سنی کودکان برگزار کردیم که هرکدام یک کتاب را مطالعه و برای مدعوین بازگوکردند.

وی درخصوص نسخ خطی قدیم کتابخانه مرکزی تبریز گفت: کتابخانه مرکزی تبریز گنجینه بسیار ارزشمندی از نسخ خطی در چاپ‌های سنگی و سربی دارد. کتبی که الآن با تکنولوژی جدید چاپ می‌شوند به تعداد فراوانند این در حالی است که نسخ قدیمی بسیار ارزشمند و نایاب‌اند.

خدایی، اضافه کرد: کتابخانه تبریز بزرگترین کتابخانه نهادی کشور از نظر قدمت کتابخانه‌های ملی است که در دهه ۳۰ ایجاد شده و گنجینه‌اش به کتابخانه مرکزی منتقل شده که در تمامی زمینه‌ها اسناد ارزشمندی با چاپ‌های سنگی و سربی که جزو گنجینه‌های کمیاب کشور است نگهداری می‌شود و گاهی برای بازدید عموم آزاد می‌گذاریم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی،اظهار کرد: یکی از قدیمی‌ترین گنجینه‌های این کتابخانه وقف‌نامه ربع رشیدی است که در سطح کشور ثبت ملی و توسط سازمان یونسکو ثبت جهانی شده و تلاش می‌کنیم گنجینه‌های دیگر این کتابخانه را با وجود پروسه‌های اداری طولانی به مراحل ثبت معنوی، ملی و جهانی برسانیم.

 وی در خصوص کتابخانه‌ها و کتاب‌های اهدایی فرهیختگان نیز گفت: در کتابخانه مرکزی تبریز بخشی را به عنوان کتابخانه‌های اهدایی یا کتب اهدایی بزرگواران فرهیخته‌ از جمله شعرا، نویسندگان مشهور، یا افراد عادی ایجاد کرده‌ایم که بعد از فوت یا حتی در زمان حیات که کتاب‌هایشان را وقف می‌کنند بعد از طی مراحل اداری و مراحل وقف پیگیری کرده و با عنوان مهر اهدایی به کتابخانه مرکزی بسپاریم. 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.