سلمان خدادادی؛

رتبه پایین رفع موانع کسب و کار در ایران/ اهداف اقتصاد مقاومتی در زمینه کارآفرینی محقق نشد

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اعلام اینکه اهداف اقتصاد مقاومتی نه تنها در زمینه کارآفرینی محقق نشده بلکه شاهد رکود جدی در بسیاری از شهرک‌های صنعتی و بنگاه‌های تولیدی هستیم گفت: در زمینه رفع موانع کسب و کار برخلاف برنامه‌های دولت رتبه پایینی در جهان داریم.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از فارس، سلمان خدادادی درباره مجموعه اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که شورای اقتصاد دولت تدوین کرده بود و اینکه چه میزان از این اهداف محقق شده‌اند، اظهار داشت: مقام معظم رهبری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ و پس از آن دولت یکسری اهداف و برنامه‌ها را تعیین کرد که ظرف سه سال گذشته باید بخش‌هایی از آن محقق می‌شد.

وی افزود: اگر موفقیت‌هایی در این زمینه وجود داشت قطعاً باید شاهد آثار و برکات آن بودیم در حالی که وضعیت فعلی نشان از عدم تحقق اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های دولت در این زمینه دارد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا ارتقای شاخص‌های سهولت کسب و کار و کارآفرینی که به عنوان اهداف مهم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعریف شده، محقق شده است یا خیر، تصریح کرد: هم اکنون بسیاری از بنگاه‌ها، تعاونی‌ها و بخش زیادی از ظرفیت شهرک‌های صنعتی به سمت خاموشی و تعطیلی کشانده شده‌اند. بنابراین نمی‌توان گفت که در این زمینه فضای کسب و کار تسهیل شده است. 

خدادادی گفت: با کنار هم گذاشتن مشکلات فعلی و بی‌تدبیری‌هایی که در سال‌های گذشته رخ داده و همچنین تعداد نیروهای ترد و تعدیل‌شده طی سال‌های گذشته متوجه عدم تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی می‌شویم. 

این نماینده مجلس معتقد است که بسیاری از بنگاه‌های تولیدی با کمترین ظرفیت ممکن بسیاری از کارگران و کارکنان خود را از دست داده‌اند و نه تنها کارآفرینی طبق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی محقق نشده بلکه رکود جدی را در این زمینه شاهد هستیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا رفع موانع اداری و تثبیت مقررات کار و تأمین اجتماعی نیز که یکی دیگر از اهداف برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم بود محقق شده یا خیر، تصریح کرد: رفع موانع اداری در کشور ما پایین‌ترین رتبه را بر اساس آ‌مارهای جهانی دارد.

وی افزود: در این زمینه دولت کار جدی و اقدام مؤثری با توجه به مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی انجام نداده و دولت باید ضمن مقررات‌زدایی فضای کسب و کار را تسهیل می‌کرد اما این انتظارات محقق نشد. 

خدادادی در پایان از دولت خواست تا بدون دادن شعار در عرصه عمل گام‌های جدی برداشته و به جای تدوین برنامه‌ها و سیاست‌ها و تعیین راهبردها در حوزه اقدام و عمل حرکت کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.