یک نماینده ی پارلمان عراق تاکید کرد؛

توافقات محرمانه آنکارا و واشنگتن بر سر حضور نظامیان ترکیه در خاک عراق

یک نماینده ی پارلمان عراق با اشاره به سکوت آمریکایی ها در قبال اشغالگری ترکیه در موصل گفت: این سکوت بیانگر توافقات محرمانه بین واشنگتن و آنکارا در قبال حضور نظامیان ترک در پادگان بعیشقه در نزدیکی موصل است.

به گزارش تبریز بیدار ، «محمد الصهیود» نماینده ی پارلمان عراق از ائتلاف دولت قانون امروز چهارشنبه آمریکا را مسئول حضور نظامیان ترکیه در منطقه ی بعیشقه دانست. 
 
این نماینده ی پارلمان عراق در ادامه دلیل این سخنانش را اینگونه بیان کرد: از آنجایی که واشنگتن به توافقنامه ی استراتژیک که با دولت عراق به امضا رسانده است، پایبند نیست، این وضعیت رخ داده است. 
 
«صهیود» افزود: ادامه ی اشغالگری خاک عراق از سوی دولت ترکیه بیانگر تفکری است که آنکارا و «طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور به آن می اندیشند و آن تلاش برای ایجاد مجدد امپراطوری عثمانی به ضرر کشورهای همسایه است و به همین دلیل «اردوغان» همه قوانین و تعهدات بین المللی را که بر احترام حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای دیگر تاکید دارد، زیرپا می نهد. 
 
وی خاطر نشان کرد: اشغالگری ترکیه و گروه تروریستی داعش دو روی یک سکه هستند و یکی دیگری را تکمیل می کند. 
 
این نماینده ی پارلمان عراق تصریح کرد: حضور نظامیان ترکیه با هدف تسهیل عبور تروریستهای داعش و انواع اسلحه برای حمایت از گروههای تروریستی مستقر در عراق و سوریه به وقوع پیوسته است و واشنگتن هم از این موضوع مطلع است و از آنجایی که این موضوع به نفع منافعش برای اجرای توطئه های تقسیم و تجزیه است، به آن اعتراض نمی کند. به این ترتیب می توان گفت: سکوت آمریکا در قبال اقدامات اشغالگرانه ترکیه بیانگر توافقات محرمانه میان آنکارا و واشنگتن است. 
 
شایان ذکر است، دولت ترکیه بارها با فراخوانی دولت بغداد برای خروج و عقب نشینی نظامیان این کشور از خاک عراق مخالفت کرده است و این در حالی است که مقامات بغداد با مشارکت ترکیه در عملیات آزاد سازی موصل از تسلط تروریستهای داعش اعلام موافقت نکرده اند و در مناسبت های مختلف خواستار خروج بی قید و شرط از خاک عراق شدند.  
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.