جبارزاده:

فرش‌های قرمز در کشورهای اروپایی خواهان ندارد/ ضرورت اتخاذ تدابیر مناسب برای جلوگیری از سرقت طرح فرش‌های دستبافت

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تمامی تلاش خود برای رفع موانع پیشرفت و صادرات فرش استان انجام می‌دهیم، گفت: اگر می‌خواهیم در حوزه بازاراهای بین المللی، حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید به اصول تجارت بین الملل همچون ذائقه مشتری، کیفیت عالی و قیمت مناسب بیش از پیش توجه کنیم. به عنوان نمونه فرش های قرمز در کشورهای اروپایی خواهان ندارد.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از ایسنا، اسماعیل جبارزاده در آیین افتتاح کارگاه نوین فرش تبریز با بیان اینکه آماده حمایت های لازم برای توسعه این واحد تولیدی هستیم اظهار کرد: فرش های بافته شده در استان از شهرت جهانی برخوردار است و باید با توجه به این حوزه سعی کرد که اثر آن در اقتصاد داخلی کشور بیش از پیش محسوس شود.

استاندار آذربایجان شرقی  با تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیر مناسب برای جلوگیری از سرقت و کپی نقشه و طرح فرش های دستبافت عنوان کرد: باید افرادی که از نقشه های خودشان در تولید فرش استفاده نمی‌کنند، با رعایت حقوق معنوی، پس از کسب اجازه از صاحب اصلی، اقدام به بافت فرش کرده و در پشت فرش نیز آرم صاحب اصلی قید شود.

وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به وجود مکاتب مختلف فرهنگی و هنری در تبریز و در اعصاری همچون ایلخانیان، سامانیان و … تصریح کرد: انتظار داریم که هنرمندان هنرصنعت فرش، برای هر دوره تاریخی و یا هر قرن، فرشی دستبافت متناسب با مکاتب هنری آن زمان تولید کنند.

جبارزاده در همین راستا تصریح کرد: حداقل می توان ۲۰ اثر هنری در این مورد خلق کرد.

به گفته استاندار آذربایجان شرقی هر کارگاه تولیدی به مثابه یک کارخانه است و بدون ایجاد آلایندگی در جامعه، برای ده‌‌ها و شاید صدها نفر، اشتغالزایی می کند.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر لزوم تلاش در راستای کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت ادامه داد: برای رونق اقتصاد استان و کشور باید به ظرفیت های خود از جمله هنر صنعت فرش بیش از پیش توجه کنیم.

جبارزاده گفت: پس از استقرار دولت تدبیر و امید و تحویل استان در سال ۹۲، حمایت عملی خود از هنرصنعت فرش اعلام کرده و به عنوان یکی از مصوبه های شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در اولویت اهداف خود قرار دادیم.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد واحدهای کنترل کیفی برای افزایش صادرات فرش، اظهار کرد: کیفیت، اولین و اساسی ترین اصل در تجارت بین الملل است و باید با توجه به این موضوع، اقتصاد کشور را بیش از پیش شکوفا کرده و مهم تر از همه ، فرهنگمان را به نحو احسن برای کشورهای دیگر به نمایش بگذاریم.

استاندار آذربایجان شرقی  با بیان اینکه قالی بافی هنر است، گفت: باید حق و حقوق قالیبافان اعم از حقوق کامل، ساعات استاندارد کاری، محیط بهداشتی و … رعایت شود.

وی با بیان اینکه از تشکیل چنین کارگاه هایی استقبال می کنیم ابراز کرد: با ایجاد هر واحد تولیدی برای برای د‌ه‌ها نفر اشتغال‌زایی می‌شود که این امر، در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.

جبارزاده تصریح کرد: مدیریت ارشد استان آماده حمایت از تولیدکنندگان حوزه هنرصنعت فرش برای حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی است و پیشنهاد می‌کنم به دلیل موقعیت استراتژیک کشور آذربایجان و حضور اکثر تولیدکنندگان حوزه قفقاز در این کشور، نمایشگاه فرشی در آذربایجان پس از رایزنی‌های لازم ایجاد شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.