ساعی:

قوانین بازدارنده‌ای برای مقابله با خشونت علیه زنان نداریم/قوانین از شفافیت برخوردار نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در زمینه برخورد با خشونت علیه زنان کمبود قانون داریم، گفت: در زمینه خشونت علیه زنان قوانین بازدارنده ای وجود ندارد و اغلب این قوانین پراکنده بوده و از شفافیت برخوردار نیست.

به گزارش تبریز بیدار ، زهرا ساعی درباره تلاش فراکسیون زنان برای بررسی لایحه تامین امنیت زنان در برابرخشونت، افزود: موضوع خشونت علیه زنان مدتی است از سوی معاونت زنان ریاست جمهوری در حال پیگیری است و اعضای فراکسیون زنان مجلس نیز به دنبال راهکار قانونی برای حل این موضوع هستند.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: معاونت امور زنان ریاست جمهوری در حال تهیه لایحه ای به منظور تامین امنیت زنان در برابر خشونت است که به زودی آن را تقدیم مجلس می‌کند طبق بررسی‌های صورت گرفته از سوی نمایندگان فراکسیون زنان، به این نتیجه رسیدیم که در زمینه حمایت از زنان در برابر خشونت قوانین بازدارنده‌ای وجود ندارد و اغلب این قوانین پراکنده بوده و از شفافیت برخوردار نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از نبود تعریف مصادیق خشونت علیه زنان، تصریح کرد: خشونت خانگی، خشونت اجتماعی، خشونت در فضای اجتماعی و تجاوز از جمله مواردی است که باید هر یک تعریف جداگانه ای داشته باشد.

وی یادآور شد: در کشورهای دنیا خشونت علیه زنان، کودکان و مردان وجود دارد اما به جهت آنکه خشونت علیه زنان و کودکان مخفی است حساسیت ها بیشتر می شود به ویژه در ایران که به دلیل برخی مسایل از جمله مسایل فرهنگی، بسیاری از زنان آن را پنهان می کنند.

ساعی افزود: باید مناطق مختلف کشور را بررسی کرد تا به این نتیجه رسید کدام خشونت ها علیه زنان اعمال می شود تا در تدوین قوانین مدنظر قرار داد؛ در برنامه پنجم توسعه سند امنیت زنان و کودکان وجود داشت که در سال ۹۲ معاون امور زنان ریاست جمهوری آن را به وزارت کشور ارسال کرد و این وزارتخانه نیز به دفتر امور بانوان و خانواده ارجاع داد تا پیش نویسی در این زمینه تدوین شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم، ادامه داد: باید نمایندگان فراکسیون زنان مجلس و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، تدوین این پیش نویس را پیگیری کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای مقابله با خشونت علیه زنان علاوه بر تصویب قوانین بازدارنده باید به موضوع پیشگیری نیز توجه کرد، گفت: آموزش در خانواده از جمله اقداماتی است که می تواند به پیشگیری از خشونت علیه زنان کمک کند همچنین مهدهای کودک، آموزش و پرورش و آموزش عالی باید گام های موثری در این زمینه بردارند تا کنترل خشم و مهارت های زندگی مورد توجه واقع شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.