رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی آذربایجان شرقی:

۵۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌های علمی و کاربردی آذربایجان شرقی خالی است

رئیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۸ واحد دانشگاهی علمی و کاربردی در سطح استان داریم، گفت: در اوج پذیرش دانشجو، بیش از ۲۲ هزار دانشجو داشتیم که امروز ۱۱ هزار نفر داریم لذا ۵۰ درصد ظرفیت خالی در واحدهای است.

به گزارش تبریز بیدار ، فرزان قالیچی صبح امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه مهارت‌آموزی و در نهایت کارآفرینی هدف اصلی دانشگاه علمی و کاربردی است اظهار داشت: ۶۰ الی ۷۰ درصد دانشجویان، افراد شاغل هستند که در دانشگاه علمی کاربردی تحصیل می‌کنند.

وی افزود: نزدیک به ۱۰۰ درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه مشغول به کار می‌شوند، ضمن اینکه تحصیل افراد شاغل هم در افزایش بهره‌وری ادارات و سازمان‌ها مؤثر خواهند بود. 

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی آذربایجان شرقی با بیان اینکه دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و علمی و کاربردی در برنامه‌های آینده به احتمال قوی ادغام می‌شوند، گفت: در برنامه ششم توسعه برای افزایش کیفیت آموزش‌های علمی و عملی تلاش خواهد شد که ادغام دور از دسترس نیست.

قالیچی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۸ واحد دانشگاهی علمی و کاربردی در سطح استان آذربایجان شرقی داریم، تصریح کرد: در اوج پذیرش دانشجو، بیش از ۲۲ هزار دانشجو داشتیم که امروز ۱۱ هزار نفر داریم لذا ۵۰ درصد ظرفیت خالی در واحدهای استان داریم. 

وی با بیان اینکه از ۴ آبان تا ۱۹ آبان و ترم بهمن فرصت تکمیل ظرفیت صندلی‌های خالی است، ابراز داشت: بیش از ۸۰۰ نفر تا امروز در تکمیل ظرفیت در مقطع کاردانی ثبت نام کردند که امیدواریم در فرصت تعیین شده بخشی از ظرفیت خالی را پر کنیم.

 رئیس دانشگاه علمی و کاربردی آذربایجان شرقی رکود اقتصادی را به دلیل ارتباط این دانشگاه با اشتغال و صنعت، بر تعداد دانشجویان این دانشگاه مؤثر دانست و گفت: علی‌رغم درخواست زیاد برای تأسیس دانشگاه علمی کاربردی جدید در استان، توسعه جدیدی نخواهیم داشت چرا که کیفیت آموزشی باید به معنای واقعی افزایش یابد.

قالیچی ورود دانشگاه علمی و کاربردی به حوزه علوم انسانی علی‌رغم فنی بودن این دانشگاه را مورد اشاره قرار داد و افزود: بهبود زیرساخت فرهنگی جامعه انگیزه‌ای برای دانشگاه جهت کاربردی کردن علوم انسانی شد.

وی در ادامه با بیان اینکه از ۳۷ واحد علمی کاربردی استان ۱۹ واحد متعلق به ادارت دولتی، ۱۰ واحد متعلق به بخش خصوصی و ۸ واحد دانشگاهی متعلق به بخش نیمه دولتی، عمومی و زیرنظر دانشگاه استان در حال فعالیت هستند.

رئیس دانشگاه علمی و کاربردی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه ۵ هزار ۹۱۵ دانشجوی کاردانی، ۴ هزار ۹۶۳ دانشجوی کارشناسی و ۳۹ دانشجوی کارشناسی ارشد داریم، ابراز داشت: بیش از ۵۰ هزار فارغ‌التحصیل از دانشگاه علمی و کاربردی استان داریم که ۱۴ هزار نفر در کارشناسی و ۳۵ هزار نفر در کاردانی فارغ‌التحصیل شده و وارد بازار کار شده‌اند.

قالیچی از تدریس ۱۸۵۳ مدرس فعال در استان خبر داد و گفت: ۱۶۳ کد رشته در ۳۱۵ رشته محل ارائه شده است که تنها در صورت نیاز در رشته‌های هنری و علوم انسانی اجازه توسعه رشته‌های دانشگاهی را می‌دهیم.

وی توسعه رشته‌های علمی و کاربردی در حوزه‌های چرم، فرش، کفش و… را نیاز ضروری استان دانست و گفت: اگر در قالب دوره کاردانی و کارشناسی نباشد، در قالب پودمانی افزایش می‌یابد.

انتهای پیام/

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.