در مراسم رونمایی از کتاب نویسنده تبریزی مطرح شد

نقد اسلام تشریفاتی و متحجرانه در کتاب «شهید شاه پرور»

نوشته‌های روح‌الله رشیدی منجر به چاپ کتابی شده که در مقابل جریان تحجر ایستاده و از اسلام تشریفاتی انتقاد می‌کند.

به گزارش تبریز بیدار ،  آیین رونمایی کتاب «شاه شهیدپرور؟!» با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر، در کتاب فیروزه تبریز برگزار شد. 

شاهِ شهیدپرور، عنوان متناقض‌نما و سئوال‌برانگیزی می‌نماید. شاید هم به مذاقِ متعارف ما خوش نیاید. شاه و شهیدپروری؟! و این پرسش، آغاز یک تأمل است. تأمل در مناسبات فرهنگی و اجتماعیِ ناکارآمدِ حاکم بر زمانه‌ی ما و بازخوانی تجربه‌ی درخشانِ کار فرهنگی‌اجتماعی در بستر انقلاب اسلامی…

روح‌الله‌رشیدی نویسنده کتاب « شاه شهید پرور؟! » در آیین رونمایی این کتاب در فروشگاه کتاب فیروزه تبریز با اشاره به پیگیری خطِ محوری و مبنایی «عدالت » در دوران فعالیت مطبوعاتی‌اش گفت: خیلی‌ها فکر می‌کنند عدالتخواهی نیز جناحی است در میان جناح‌های متعارف! بنابراین عدالت را نیز مقوله‌ای از جنس همان ابزارهای سیاسی تلقی می‌کنند که عدالتخواهان با تکیه بر آن بدنبال کسب قدرت‌اند. در حالی که عدالت، باور است و اعتقاد و شرط لازم صحت مسیر و سلامت حکومت. گاهی با ما با چنین ادبیاتی برخورد می‌کنند و مثلاً می‌گویند «فکر می‌کنید با این دیدگاه‌های عدالتخواهانه‌تان چند نفرید؟!» این را از باب تحقیر می‌گویند. و ما متاسف می‌شویم که چنین تلقی سخیفی را از سوی منتسبان به جبهه‌ی انقلاب نیز می‌شنویم.

رشیدی در ادامه گفت : ما اگر در تحرک رسانه‌ای‌مان بر این مفهوم تکیه کرده‌ایم، در واقع باور و اعتقادمان را عرضه کرده‌ایم. اگرچه بستر فعالیت رسانه‌ای را مهیای چنین رویکردی نمی‌بینیم. چرا که مناسبات حاکم بر فعالیت رسانه‌ای (لااقل در سطح محلی‌اش) مبتنی بر عدالت نیست؛ نه از حیث محتوا و نه از حیث ساختارها و روابط.

نویسنده کتاب شاه شهید پرور؟! ادامه داد: ما کوشیده‌ایم تا به قدر وسع خود، اولا فراموشی و نسیان این معنای بزرگ را به تاخیر بیندازیم و ثانیاً متر و معیاری برای ارزیابی عملکرد رسانه‌های محلی پیشنهاد بدهیم.

رشیدی همچنین با اشاره با محتوای کتاب «شاه شهیدپرور؟!» آنچه که در این کتاب جمع شده است را حاصل یک تجربه‌ی پانزده ساله‌ی رسانه‌ای دانست که ریشه در دوران مدرسه و فعالیت فرهنگی در مسجد محل دارد.

او این مجموعه را کارنامه‌ی نحیف و ضعیفی برای خود عنوان کرد و در تشریح این قضاوتش گفت: ما امروز باید هزاران برابر این، متن تولید می‌کردیم و این مجموعه‌ی کوچک، هیچ تناسبی با حجم مسائل منطقه و کشور ندارد. باید بیش از اینها کار کرد. نسل جدید انقلاب، باید وارد میدان شود و از مواریث انقلاب پاسداری نماید.

او، با اشاره به محرز بودن خطر « تحجر و مقدس‌مآبی» و « روشنفکرمآبی» برای انقلاب اسلامی درگیری با این دو جریان را مهمترین تکلیف فعالان فرهنگی انقلاب دانست و گفت: این دو جریان هستند که نفوذ در مبادی تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و مسدود کردن مجاری رشد و تعالی، به تخریب زندگی‌های مردم مشغول‌اند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.