فضائلی در جمع دانشجویان دانشگاه سهند:

برخی فکر می کنند بگویند از دشمنی با آمریکا خسته شده اند، آمریکا هم خسته می شود!/ آمریکا در برجام به دنبال این بود که مردم ایران دیگر این کشور را دشمن ندانند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: عده ای فکر می کنند اگر بگویند که از دشمنی کردن با آمریکا خسته شده اند، آن ها هم همین جمله را خواهند گفت و دست از دشمنی اش برخواهد داشت و به نوعی فکر می کنند که با حذف عبارت دشمن و جایگزین کردن با واژه های دیگر به جای دشمن، واقعیت بیرونی هم تغییر می کند.

به گزارش تبریز بیدار ،  به نقل از ائل، مهدی فضائلی کارشناس ارشد رسانه و مسائل سیاسی میهمان روز دوشنبه دانشگاه صنعتی سهند بود و در جمع دانشجویان به ایراد سخنرانی پرداخت. به دلیل عدم حضور خبرنگار در این مراسم، فایل صوتی سخنرانی وی توسط شهروند خبرنگار به دست ما رسیده است که در ادامه بخش های مهم این سخنرانی می آید:

اهمیت موضوع آمریکا در سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران

موضوع آمریکا از موضوعات مهمی بوده که در سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای پیروزی انقلاب تا الان مطرح بوده و فراز و فرود داشته و در مقاطعی خیلی پر رنگ بوده و در مقاطعی هم افول داشته و در هر صورت به عنوان موضوع مهم و مطرحی در بین افکار عمومی جریان نداشته است.

علت اهمیت این موضوع هم روشن است. آمریکایی ها قبل از پیروزی انقلاب در کشورمان یک جایگاه ویژه ای داشتند و حتی موقعیت ایران قبل از انقلاب برای آمریکا به مراتب از عربستان سعودی این روزها برای آمریکا، پر اهمیت بود. 

قبل از انقلاب، هزاران مستشار نظامی آمریکایی در ایران حضور داشتند و علاوه بر حوزه های نظامی در بخش های دیگر، نیروهای آمریکایی در ایران بودند و نقش های مهمی در حوزه های اقتصادی و نفتی، ایفا می کردند و ایران به عنوان یک کشور مستعد و پر از ظرفیت و دارای منابع مهم در یک موضعیت جغرافیایی با ارزش که یکی از مهم ترین مناطق سیاسی کشور بود، در چنته آمریکایی های حضور داشت.

بعد از انقلاب، آمریکا نمی توانست از لقمه چرب و نرمی به نام ایران غفلت کند

وقتی انقلاب شد و این لقمه چرب و نرم از دهان آمریکایی ها باز ماند، نمی توانستند از آن صرف نظر کنند و از طریق عادی هم نمی توانستند ارتباط داشته باشند.

انقلاب اسلامی هم درهمان دروان شکل گیری خود یکی از مهم ترین فرازهایی که داشت و حضرت امام (ره) هم از همان ابتدای نهضت، در بسیاری از سخنرانی ها این موضوع را بیان می کردند، همین مسئله آمریکا و رژیم صهیونیستی بود و این مسئله بعد از انقلاب در صدر موضوعات انقلاب و به خصوص در حوزه سیاست خارجه و روابط بین الملل قرار گرفت.

جریان مقابل تفکر امام (ره) در کشور/ می گویند آمریکا دشمن نیست

امروزه یک جریان در کشور وجود دارد که آمریکا را دشمن اصلی می داند و همین هم جریان اصلی انقلاب است. یکی از فراز های مهم وصیت نامه حضرت امام (ره)، ضرورت مبارزه با استکبار جهانی و آمریکاست و یکی از ویژگی های غیر قابل تفکیک مکتب امام راحل هم همین موضوع می باشد.

بعد از رحلت امام (ره)، انقلاب همین رویکرد را داشته و دارد. اما یک جریانی در مقابل این ویژگی غیرقابل مکتب امام (ره) چه در زمان حیات ایشان و چه بعد از رحلت، تلاش دارد بگوید که آمریکا دشمن نیست.

به راستی آمریکا کدام یک از سه حالات را با جمهوری اسلامی ایران دارد؟ آیا دوست ایران است، آیا رقیب ما در صحنه بین الملل است یا دشمن ماست؟

غیر از این سه حالت که نمی تواند باشد. اما معیار چیست و چگونه می توان تشخیص داد که کشوری دوست، دشمن و یا رقیب ماست؟

فکر می کنند بگویند از دشمنی با آمریکا خسته شده اند، آمریکا هم خسته می شود!

عده ای فکر می کنند اگر بگویند که از دشمنی کردن با آمریکا خسته شده اند، آن ها هم همین جمله را خواهند گفت و دست از دشمنی اش برخواهد داشت و به نوعی فکر می کنند که با حذف عبارت دشمن و جایگزین کردن با واژه های دیگر به جای دشمن، واقعیت بیرونی هم تغییر می کند، اما این یک ساده اندیشی است که نتیجه این ساده اندیشی می تواند هزینه های زیادی برای کشور ما ایجاد کند و به بار هم آورده است.

آمریکا در برجام به دنبال این بود که مردم ایران دیگر این کشور را دشمن ندانند

یکی از مهمترین اتفاقاتی که در جریان برجام تلاش می شد به وقوع بپیوندد، این بود که به جامعه القا بکنند که آمریکا دشمن نیست. یکی از دستاوردهایی که خود آمریکایی ها هم به دنبال آن هستند این می باشد که در ذهن و افکار عمومی مردم ایران به عنوان دشمن شناخته نشوند! 
تعبیری که رهبری استفاده کردند و گفتند که عده ای در داخل می خواهند چهره آمریکا را بزک کنند، اشاره به همین القائاتی بود که می خواستند به جامعه تحمیل کنند و فکر می کردند که دارند به کشور خدمت می کنند. 

ما نیازمند یک واقع بینی در صحنه روابط بین الملل هستیم و این واقع بینی نیازمند یک عقلانیت است.

ما باید ببینیم که آمریکا در مجموع روابطشان با جمهوری اسلامی ایران ( از اول انقلاب تاکنون) چگونه بوده است؟ از تحریم هایی که از همان روزهای اول انقلاب گرفته تا تحریک هایی که برای قومیت ها انجام می دادند تا تمام توطئه هایی که بر علیه انقلاب انجام دادند، از هیچ کدام بوی دوستی نمی آید.

تسخیر لانه جاسوسی، بخشی از دشمنی های آمریکا را عیان کرد

دشمنی آمریکایی ها از همان آغاز انقلاب وجود داشت و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا بخشی از این دشمنی را در آن زمان آشکار کرد.

تمام این جنگ ها و آشوب ها و اغتشاش هایی که در مناطق مرزی ما پیش آمد، به نحوی یا مستقیم و یا غیرمستقیم، مرتبط به آمریکا بود.

آمریکا برای جنگ عراق با ایران، به صدام چراغ سبز نشان داد

در تحریک صدام برای جنگ با ایران، آمریکا چراغ سبز نشان دادند. در جریان جنگ، حمایت های سیاسی، تسحیلاتی آمریکا بسیار واضح است. در پایان جنگ یا قبل از پذیرش قطعنامه، اقداماتی که آمریکا کرد، مثل حمله به هواپیمای مسافربری ما، نشان دادن دشمنی آشکار خود با انقلاب بود.

توهین آمریکایی ها به ایران و خواندن کشورمان به عنوان محور شرارت در منطقه

آمریکایی ها زمانی که آقای خاتمی در سازمان ملل شرکت کرده بود و سال گفتگوی تمدن ها را پشنهاد داده بود، در همان زمان، ایران را محور شرارت خواندند و به ایران توهین کردند.

برای آمریکایی ها فرقی نمی کند دولت حاکم بر این اصولگرا باشد یا اصلاح طلب و یا میانه رو، برای آنها اصل نظام جمهوری اسلامی مهم است و همان را نشانه گرفته اند و با آن سر سازش ندارند.

البته ابنکه دولت ها چه مقدار و به چه نحوی به آنها موضع داشته باشند و نوع نگاه چگونه باشد، سعی می کنند از فرصت ها استفاده کنند. 

بدعهدی محض آمریکا از همان روز امضای برجام/ نه تنها تحریم ها الغو نشد بلکه افزایش هم یافت

از همان اول روز امضای برجام تا اکنون، آمریکا بدعهدی آشکار نموده است و نه تنها تحریم ها را لغو نکرده اند بلکه به اذعان خودشان تحریم ها را افزایش هم داده اند. 

در نگاه تاریخی ما به آمریکا، هیچ نقطه روشن و مثبتی وجود ندارد. 

باید قبول کنیم کشورهایی که منافع ملی ما را در سطح راهبردی تر نگاه می کنند، کشورهای دوست ما تلقی می شوند یعنی منافع ملی در سطح راهبردی با این کشورهای دوست زیاد است. 
دومین معیار در دوست و دشمن شناختن یک کشور، توجه به منافع ملی ست.

عده ای فکر می کنند، تعدادی از نیروهای انقلابی که آمریکا را دشمن می دانند به دنبال جنگ افروزی هستند.

برجام ما را از جنگ نجات نداده است/ هیچ تهدید جنگی علیه کشورمان از آغاز رهبری مقام معظم رهبری نداشته ایم

بعد از پذیرش قطعنامه تاکنون و به طور مشخص از آغاز رهبری مقام معظم رهبری بعد از رحلت امام خمینی (ره)، از جنگ دور بوده ایم و هیچ تهدید جدی در حوزه نبرد سخت و جنگی وجود نداشته و اینطور نیست که ما در آستانه جنگ بوده ایم و برجام ما را از جنگ نجات داده است!

همین کسانی که نیروهای انقلاب را به جنگ افروزی متهم می کنند، همین را بگویم که در سال ۶۹ یعنی کمتر از دو سال بعد از جنگ هشت ساله ایران با عراق، وقتی آمریکایی ها به عراق حمله کردند، آن زمان یک جریانی که الان شده اصلاح طلب، گفتند جمهوری اسلامی به نفع صدام وارد جنگ شود، چون می گفتند درست است صدام با ما جنگیده است اما هم اکنون خالد بن ولید شده است، چون آمریکایی ها با وی وارد جنگ شده است!

فایل صوتی آقای محتشمی و موسوی خویینی هم برای فشار به رهبری برای حمایت از صدام وجود دارد.

شما تصور کنید، یک کشوری که دو سال است از یک جنگ پر هزینه و تحمیلی هشت ساله خارج شده و تازه در حال بازسازی خود است، دو مرتبه بخواهد وارد جنگ شود و در مقابل آمریکا و متحدین بایستد!

هم اکنون همین جریان نیروهای انقلاب را متهم به جنگ افروزی با آمریکایی ها می کنند، واقعاً خنده دار نیست!

آن موقع رهبری با هوشمندی این حرف ها و تحریکات را نادیده گرفتند و رهبری گفتند هر دو طرف جنگ شیطانند، و ما وارد جنگ نمی شویم.

در سال ۷۸ و زمانی که آقای خاتمی رئیس جمهور بود، اتفاق دوم افتاد. زمانی که کنسولگری ما در مزار شریف توسط طالبان (به ادعای برخی) مورد حمله قرار گرفت و نیروهای کنسولی ما شهید شدند، شورای عالی امنیت ملی کشور ما به ریاست آقای خاتمی تشکیل جلسه دادند و تصریح کردند که ما به افغانستان لشگرکشی کنیم و صدهزار نیرو را فراخوان کردند برای آمادگی برای ورود به جنگ، اما رهبری مخالفت کردند، چون مصوبات شورای عالی امنیت ملی به تایید رهبری برسد. 

رهبری معمولا مصوبات شورای عالی امنیت ملی را تایید می کنند، اما در آن زمان این مصوبه رد شد.

همین جریان نیروهای انقلاب و رهبری را متهم به جنگ افروزی می کنند!

تصور کنید هر کدام از این اشتباهات چه هزینه هایی را می توانست به کشور تحمیل کند و چه اتفاقاتی می افتاد که انقلاب نمی توانست روی پای خود بایستد.

رهبری با استدلال عدم ارتباط با آمریکا را توصیه می کنند نه با دستور موکد رهبری

در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی باز در شورای عالی امنیت ملی، بحث مفصلی صورت گرفت در مورد ارتباط با آمریکا و آقایان آمدند و مواردی نوشتند و گفتند به همین دلایل باید با آمریکا مراوده داشته باشیم. 

نامه این دلایل به رهبری رسید، در مقابل رهبری برای عدم ارتباط با آمریکا، استدلال وارد کردند نه اینکه به واسطه مقام رهبری دستور صریح برای عدم ارتباط بدهند، بنابراین عدم ارتباط با آمریکا، شعاری نیست بلکه یک اصل مبنایی انقلابی است.

رهبری گفتند مذاکره با امریکا، حرام ابدی نیست، در مواجهه با تامین منافع و کم کردن شر آمریکایی ها باید مذاکره شود.

همچنین مقام معظم رهبری گفتند هر زمان احساس بکنیم که منافع کشور در مذاکره با آمریکا تامین می شود، من خودم پیش قدم می شوم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.