رئیس جمهور از کدام تحریم ها سخن می گوید؟

روحانی: برخی از برداشته شدن تحریم‌ها عصبانی‌اند

رئیس‌جمهور گفت: آنچه می‌تواند ما را از ناامنی‌ها محافظت کند و جامعه امنی برای ما به وجود آورد آن است که در کشور گوش شنوایی برای افراط و ندای تروریسم وجود نداشته باشد.

به گزارش تبریز بیدار ،  حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در مراسم گشایش بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات که در محل مصلای تهران برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: بسیار خوشحالم که در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و اصحاب رسانه توفیق دارم تا در لحظاتی نکاتی را به محضر شما عرضه بدارم، بی‌تردید رسانه و مطبوعات و اصحاب آن که اصحاب فرهنگ و وسیله‌ای برای ارتباط افکار مردم با حاکمیت و انتقال نظر حاکمیت به مردم است و فراهم کردن زمینه برای توسعه جامعه در کشور هستند، رسانه یکی از عوامل اصلی توسعه به شمار می‌رود و توسعه هم وسیله‌ای برای توسعه فعالیت رسانه‌هاست.

وی در ادامه افزود: ما در شرایطی که امروز در آن قرار گرفته‌ایم بار مسئولیت رسانه‌ها و مطبوعات شاید از هر زمان دیگر بیشتر باشد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما امروز در شرایطی هستیم که منطقه ما شرایط پیچیده‌ای دارد و ما نیازمند امنیت هستیم، شاید تعبیرات مختلفی بشود یکی بگوید امنیت در سایه هنرمندی سیاست خارجی یک کشور تضمین می‌شود و دیگری بگوید نیروهای مسلح توانمند و قدرت بازدارندگی،‌ امنیتی می‌تواند امنیت را برای جامعه تضمین کند اما واقعیت آن است که معضلات امنیتی به مفهومی که امروز منطقه ما با آن مواجه است یعنی عمدتا تروریسم، گروه‌هایی که با افکار جاهلی و رنگ و لعاب دینی، گروه‌هایی که با عصبیت و فهم غلط و نادرست از اسلام و جهاد اسلامی به جان اسلام و مسلمانان و منطقه افتاده‌اند، در چنین شرایطی و در برابر چنین تهدیدی آنچه می‌تواند ما را از ناامنی‌ها حفاظت کند و جامعه امنی را برای ما به وجود آورد آن است که در کشور گوش شنوایی برای افراط و ندای تروریسم وجود نداشته باشد.

روحانی ادامه داد: اگر تروریسم در جامعه جاذبه داشته باشد و اگر مردم و یا بخشی از مردم ندای تروریست‌ها را بپسندند نه سیاست خارجی می‌تواند معضل امنیت را حل کند و نه قدرت نظامی، هیچ کدام. آنچه امروز در کشور و در جامعه ما امنیت را آفریده بیداری، هوشیاری، آگاهی و انسجام داخلی کشور است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: من در این زمینه می‌خواهم به نمونه‌ای اشاره کنم، چرا موصل سقوط کرد؟ مگر یک شهر بزرگ یک و نیم میلیون جمعیتی با دارا بودن آن همه نیروی مسلح و ارتش چطور از صبح تا ظهر این شهر بزرگ سقوط می‌کند، سقوط این شهر به خاطر این بود که تروریست‌ها سلاح مدرنی در اختیار داشتند؟ سقوط موصل به خاطر این بود که تروریست‌ها توانمندتر از ارتش مستقر در موصل بودند؟ یا اینکه دلبستگی مردم موصل به بغداد کاهش یافته بود؟، موصل ارتباط عاطفی و سیاسی‌اش با بغداد قطع شده بود نه داعش و هر گروه مسلح دیگر با یک پرچم که نه سیاه حتی سفید می‌توانست بر موصل فائق آید، سیاست خارجی نمی‌تواند موصل را حفظ کند، ارتش عراق هم نمی‌تواند موصل را حفظ کند، ما دچار اشتباه نشویم.

وی اضافه‌کرد: در فهم مسائل امنیتی و سیاسی در امروز جهان و منطقه ما البته که نیروهای مسلح کشور ما یک قدرت مهم و بازدارنده در برابر تجاوز احتمالی بدخواهان و دشمنان هستند و خواهند بود و البته دیپلماسی و سیاست خارجی عاملی مهم برای پیشگیری از جنگ و نزاع بوده و خواهد بود اما در برابر معضل امنیتی منطقه ما آنچه کار،‌ ساز و طرح از همه عوامل است انسجام و وحدت و یکپارچگی جامعه و سپردن همه گوش جان و جسم به ندای توسعه ایران عزیز است.

رئیس‌جمهور یادآور شد: اگر نظام اسلامی ما به اقلیت‌ها احترام نمی‌کرد و اگر نظام اسلامی ما به وحدت دینی، همت نمی‌گماشت همچنین اگر نظام اسلامی ما جایگاه اهل سنت را در این کشور محترم نمی‌شمارد و اگر دولت در فکر تعادل توسعه‌ای در کردستان و سیستان و بلوچستان و بخشی از هرمزگان و خراسان جنوبی و در سراسر کشور به فکر تعادل نبود و اگر امروز اقلیت‌های قومی کشور و همچنین اقلیت‌های مذهبی کشور دل به نظام و رهبری و قانون اساسی و دولت نبسته بودند داعش در اینجا هم راه می‌داشت،‌ القاعده در اینجا هم راه داشت.

روحانی ادامه داد: من می‌خواهم این نکته را بگویم که شما اصحاب رسانه و دنیای فرهنگ و هنر می‌توانید امنیت آفرین برای جامعه باشید که البته گفت ذات نایافته از هستی‌بخش کی تواند که شود هستی‌بخش، اگر خود اصحاب رسانه امنیت نداشته باشند و دل نگران امنیت خود و راه و شغل و کار و خط و قلم خود باشند چگونه می‌توانند امنیت را بیافرینند، با قلم شکسته و دهان بسته؟  از او کاری ساخته نیست، نشکنیم قلم‌ها را به بهانه واهی، نبندیم دهان‌ها را با بهانه‌های غیر اساسی، بگذاریم در این جامعه آزادی باشد. همانطور که شما در یکی از نمایشگاه‌هایتان گفتید با صدای بلند آزادی مسئولانه، بگذاریم آزادی مسئولانه باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امنیت امروز برای ما اصل است اما فکر نکنید فقط با تفنگ امنیت ساخته یا حفظ می‌شود، افزود: تفنگ هم به جای خود لازم است اما قلم چه؟ اما بیان،‌ فرهنگ؟ اساس انقلاب اسلامی ما فرهنگ بود، همچنین اساس نهضت اسلامی ما فرهنگ بود، هیچ وقت امام(ره) در دوران نهضت اسلامی راه قیام مسلحانه را نپسندید، بود گاهی شاید در مقاطعی لازم بود اما خط امام این نبود، خط امام تحول در افکار مردم و فرهنگ جامعه بود. او با سخنرانی، اعلامیه و نوار توانست کشور را متحول کند،‌او با بیاناتش، نوشته‌هایش، شاگردانش و به دعوت مردم به خیابان‌ها و در صحنه توانست بزرگ‌ترین قدرت نظامی در منطقه را به زانو درآورد و همه سیاست‌های خارجی آن زمان از رژیم گذشته را ناکام بگذارد.

وی تصریح‌کرد: پس قدرتی فرای تفنگ و دیپلماسی وجود دارد و آن فرهنگ است و نشر آن فرهنگ به دست رسانه است. در فضای حقیقی یا در فضای مجازی، نمی‌توان گفت در فضای مجازی را نمی‌خواهیم، ما چه کاره هستیم که بگوییم می‌خواهیم یا نمی‌خواهیم. مثل اینکه یادمان رفته صاحب این کشور مردم هستند مثل اینکه یادمان رفته اصل ششم قانون اساسی و مثل اینکه یادمان رفته همه چیز از کنار صندوق رأی ساخته می‌شود، مردم تصمیم‌گیر در یک مردم‌سالاری دینی هستند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: مشروعیت تمامی مسئولان کشور یا با رأی مستقیم مردم است یا با رأی غیر مستقیم مردم است.

روحانی گفت: مردم و جامعه و افکار مردم که رسانه‌ها نقشی اساسی دارند مخصوصا آنهایی که با یک رسانه‌ای سال‌ها خو گرفته‌اند، این رسانه مثل می حافظ است که هر چه بماند اثرش بیشتر می‌شود.

روحانی بیان کرد: رسانه صد ساله و ۱۵۰ ساله تا رسانه یک ساله و دو ساله و تا رسانه‌هایی که عده‌ای جوانمرگ‌شان می‌کنند و نمی‌گذارند مسیر رشد را ادامه دهند، چرا کار رسانه را به خود رسانه تا جایی که ممکن است واگذار نمی‌کنیم؟ اصحاب رسانه، نظام رسانه‌ای که دولت دنبال تدوین همین لایحه است که به مجلس تقدیم کند مثل نظام پزشکی، نظام رسانه‌ای هم باشد، بسیاری از تخلفات حرفه‌ای باید در آن نظام رسیدگی شود نه در دادگاه، بسیاری از رموز و جزئیات دنیا رسانه است که شاید یک حقوقدان حتی یک حقوقدان برجسته به عنوان یک قاضی به همه آن زوایا آشنا نباشد و مگر هر کاری را باید به جلسه دادگاه و قاضی سپرد؟ اگر راه دیگری وجود دارد و راه کم خرج‌تری وجود دارد راه حرفه‌ای‌تری وجود دارد، بنده چون وقتم محدود است می‌خواهم به نکته دوم اشاره کنم. این یک رسالت اصحاب رسانه در مقطع امروز در زمینه امنیت، امنیت ملی،‌ امنیت اجتماعی بوده است.

وی همچنین گفت: اگر نتوانستیم برای جوانان این کشور شغل ایجاد کنیم، انقلابی نیستیم.

روحانی تصریح‌کرد: قوه مجریه اعتقادی به عصمت خودش ندارد، ما را نقد کنید؛ ان‌شالله آن دو قوه دیگر هم فکر نکنند عصمت دارند.

لازم به ذکر است که مشخص نیست خطاب سخنان رئیس جمهور به چه کسانی است و ایشان از کدام تحریم ها سخن می گویند. اینکه دولتمردان اذعان داشته اند که تنها نتیجه برجام اثبات بدعهدی طرف مقابل بوده و رئیس بانک مرکزی از واژه ” هیچ” برای رفع تحریم ها سخن می گوید هنوز معلوم نیست که مدنظر رئیس جمهور کدام تحریم ها بوده است که برداشته شده و مخالفانش را به عصبانیت واداشته است. ای کاش ایشان کمی مصداقی تر بحث کرده و موارد را مشخص بگویند تا مردم با ثمره رفع تحریم ها آشنا شده و مزه آن را بچشند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.