عضو شورای شهر:

نظام بودجه بندی غیرمتمرکز مهمترین چالش شهرداری هاست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز گفت: نظام بودجه بندی غیرمتمرکز از جمله مهمترین چالش های اعتباری شهرداریهاست که این وضعیت باید تغییر پیدا کند.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از ایرنا، علی شیاری روز شنبه با حضور با بیان اینکه شورای اسلامی باید به سمت متقاعد کردن شهرداری ها برای تدوین لوایح متمرکز بودجه حرکت کند، افزود: در حال حاضر به دلیل غیرمتمرکز بودن بودجه ریزی، بسیاری از نیازهای شهری در مناطق مختلف نادیده گرفته می شود و توان شهرداری های مناطق با یکدیگر قابل قیاس نیست.

وی اظهار کرد: این در حالی است که با تهیه و تدوین نظام بودجه ریزی متمرکز می توان نیازهای اجتماعی، رفاهی و تفریحی شهروندان در نقاط مختلف شهر را طبق معیارهای از قبل پیش بینی شده و به طور یکسان تامین نمود.

شیاری، ایجاد فاصله بین مناطق مرفه نشین و حاشیه نشین را از دیگر مشکلات بودجه بندی غیرمتمرکز در شهرداری تبریز بیان کرد و یادآور شد: به طور مثال در چنین نظامی، بودجه سالجاری شهرداری منطقه دو تبریز معادل سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال است و منطقه ای دیگر مثل منطقه ۱۰ درآمدی معادل ۶۰۰ میلیارد ریال دارد که چنین وضعیتی نمی تواند توسعه متوازن مناطق مختلف را در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی میزان درآمدها با هزینه های مناطق مختلف شهرداری به هیچ عنوان تطابق ندارد که باید در جهت متمرکز سازی نظام بودجه بندی شهرداری ها اقدام شود تا نیازهای اجتماعی مردم در محلات و مناطق مختلف شهر به طور یکسان پاسخ داده شود.

شیاری، بودجه سالجاری شهرداری تبریز را ۲۹ هزار میلیارد ریال اعلام و اظهار کرد: تاکنون که تنها چهار ماه به پایان سال فرصت باقی است، افزون بر ۱۰ هزار میلیارد ریال کسری وجود دارد که بعید است تا اتمام سالجاری بودجه مزبور به طور کامل تحقق پیدا کند.

وی، با تاکید بر واقعی بسته شدن بودجه سالانه شهرداری ها، گفت: چنانچه نظام بودجه ای شهرداری بر اساس واقعیات موجود بسته شود، برنامه های از پیش تدوین شده شورای اسلامی نیز به راحتی می تواند قابلیت تحقق داشته باشد، در غیر این صورت شرایط موجود بر بودجه های سالانه حاکم شده و همیشه شاهد محقق نشدن ارقام تعریف شده خواهیم بود.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه یکی از مهمترین منابع درآمدی شهرداری در کشورهای مختلف جهان، کمک های دولتی است، از اینکه در کشور ما از حدود یک دهه قبل با تغییر برخی قوانین و مقررات، شهرداری ها موظف به تامین هزینه های خود شدند، ابراز تاسف کرد و گفت: چنانچه مساعدت های مالی دولت ها به شهرداری ها در ایران نیز تحقق پیدا کند، بسیاری از تنگناهای مالی مدیریت های شهری قابل رفع خواهند بود.

شیاری، شرایط شوراهای دوره چهارم را متفاوت تر از دوره های پیشین دانست و اظهار کرد: افزایش تعداد اعضا یکی از عناصر مهم شرایط جدید در این دوره بود که باعث به وجود آمدن تنوع دیدگاه ها شد که البته این وضعیت برخی چالش هایی را نیز به دنبال داشت، اما در مجموع افزایش تعداد اعضا، مطالبات متنوعی را به صحن شوراها آورد.

وی، دوری از مسایل سیاسی و جناحی را از دیگر ویژگی های شوراهای دوره چهارم بیان کرد و افزود: در غیاب فعالیت موثر احزاب سیاسی، بحث رفاقت ها بیشتر در شورا حاکم بوده تا مسایل تنش زای سیاسی و جناحی.

شیاری، انجام پروژه های مختلف عمرانی، اجرای تقاطع های غیرهمسطح، توجه به فضای سبز، افزایش بودجه های فرهنگی و حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی را از نقاط مثبت و موثر شورای دوره چهارم تبریز بیان کرد.

وی، حذف کمیسیون توافقات را از دستاوردهای مهم شورای چهارم تبریز دانست و گفت: با این اقدام بجا و موثر شورای شهر، جلوی مساله بغرنج، نامناسب و رو به گسترش فروش تراکم در نقاط مختلف شهر گرفته شد تا رویه ای ثابت را نظام شهرسازی تبریز شاهد باشیم.

شیاری، کمرنگ تر شدن موضوع مسیرگشائی را از نقاط منفی شورای چهارم شهر تبریز دانست و با اشاره به اینکه این موضوع مهم در توسعه شهری نیازمند هزینه های بالایی است، اظهار کرد: متاسفانه تعدادی از مدیران شهری به مساله مسیرگشائی به عنوان پروژه های هزینه بر شهرداری نگاه می کنند، در حالی که با بینش درازمدت نه تنها این پروژه ها هزینه بر نیست، بلکه درآمدزا نیز می باشد.

وی اضافه کرد: هرچند در ابتدا مسیرگشائی ها برای شهرداری هزینه هایی در پی دارد، اما با گذشته چند ماه با شروع ساخت و سازها درآمدهای کلانی به منایع درآمدی شهرداری ها سرازیر می شود.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز به موضوع مهم و حیاتی تبریز ۲۰۱۸ اشاره کرد و گفت: انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ فرصتی بسیار مهم و مغتنم برای توسعه زیرساخت های گردشگری این شهر است.

شیاری، از فعالیت های صورت گرفته برای میزبانی شایسته تبریز از مسافران و گردشگران خارجی در دو سال آینده را ناکافی دانست و گفت: نباید در این زمینه چنان عمل کنیم که گردشگران ورودی به تبریز به کما رفته و از حضور خود در این شهر پشیمان شوند.

وی از ایجاد کمیته هایی در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی خبر داد و در عین حال گفت: باید توجه کرد با برگزاری جلسات و تصمیمات پشت میزها نمی توان به راهکاری موفق و موثر در موضوع تبریز ۲۰۱۸ دست یافت.

شیاری، مشکلات ساختاری، کمبود اقامتگاه ها و هتل ها، نبود زیرساخت های لازم و کافی را از معضلات موجود در جذب گردشگران خارجی در تبریز بیان کرد و گفت: در فاصله باقی مانده تا سال ۲۰۱۸ نمی توان در این حوزه های به دستاوردها و اهداف بزرگی دست یافت، که بر این اساس باید روی مباحث هویتی و فرهنگی تبریز برای جذب حداکثری گردشگران تمرکز کنیم.

وی با پیش بینی ورود دو میلیون نفر گردشگر خارجی و داخلی به تبریز در سال ۲۰۱۸ و بیان اینکه برای میزبانی از این حجم مسافر نیازمند حداقل ۲۷ هزار تخت هتل داریم، افزود: هم اکنون تنها هفت هزار تخت در تبریز وجود دارد که افزایش ۲۰ هزار تخت در فرصت باقی مانده تا ۲۰۱۸ بسیار بعید خواهد بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.