پژوهشگر مسائل اجتماعی در گفتگو با تبریزبیدار؛

حساسیت جامعه از یک آسیب اجتماعی و اخلاقی تا سطح یک سرگرمی مبتذل کاهش یافته است

مهتدی گفت: باید منتظر آسیب های وحشتناک تر و کلیپ های هنجارشکن بیشتری باشیم چراکه وضعیت جامعه در حوزه فضای مجازی هر روز بیشتر از روز قبل بحرانی تر می گردد

علی مهتدی پژوهشگر مسائل اجتماعی در گفتگو با تبریزبیدار و در خصوص انتشار برخی فیلم های آبرو بر و شخصی در فضای مجازی گفت: مردم هر روز بیشتر تحت فشارهای اقتصادی و فرهنگی قرار می گیرند و کمتر می توانند به خودشان فکر کنند، همه این مسائل باعث شده است تا  مردم خصوصا در کلانشهرها، گوشه گیر و منزوی و خسته بشوند.

وی افزود: مدرن شدن هم باعث شده تا مردم بیشتر به سرگرمی های خودشان اهمیت دهند اما این سرگرمی ها از جنس سرگرمی های قدیمی که بصورت جمعی و عمومی بود نیست و  ابزارهای ارتباطی جدید توانسته جای سرگرمی های عمومی و محیطی را گرفته و افراد را تحت تاثیر خودش قرار دهد.

کارشناس مسائل اجتماعی ادامه داد: جنجالی بودن یک اتفاق هم در جذابیت و توجه مردم به آن نقش موثری را ایفا کرده و مردم بیشتر کنجکاو هستند از آن سر در بیاورند. حالا یک زمانی این مسائل در قالب نشریات به اصطلاح زرد صورت میگرفت و افراد باید هزینه ای میدادند و نشریات این چنینی را می خریدند تا به نوعی خودشان را سرگرم کنند  اما گوشی های هوشمند امروزی این مسئله  را  هم راحت تر کرده و هم گسترش داده است.

مهتدی گفت: یک اتفاق جنجالی (مثلا حدود  ۱۵ سال پیش قضیه قتل ناصر محمدخانی و شهلا جاهد) در گذشته به مرور طول می کشید که بین مردم مطرح شود، اما الان در کمتر از چند ثانیه همه از یک اتفاق خبر دار میشوند.

وی افزود: پس ما با پدیده جدیدی روبه رو نیستیم. سرک کشیدن در مورد اتفاقات جنجالی از قدیم وجود داشته اما امروزه  ابزارهای جدید میزان تاثیرگذاری آن اتفاق را تغییر دادند.  مثلا در گذشته یک اتفاق شاید تا چند ماه نقل محافل خانواده ها بود، اما الان به دلایل افزایش ارتباطات و آگاهی از اتفاقات جنجالی مختلف، باعث شده که میزان تاثیرگذاری آن ناپایدار شود. شما ببینید اتفاقاتی مثل قضایای فیلم های شخصی اخیر که در سردرود و تبریز منتشر شده و باعث رفتن آبروی افراد می گردد در فاصله زمانی کوتاهی اتفاق افتاده و بعد یک مدتی هم به فراموشی سپرده شده است.

کارشناس مسائل اجتماعی اظهار داشت: نکته خطر آفرین برای جامعه این است  که افزایش این اتفاقات که ذاتا با قبح شکنی همراه است، حساسیت جامعه را  از یک آسیب اجتماعی و اخلاقی تا سطح یک سرگرمی مبتذل کاهش می دهد که نمونه اخیرش را در فیلمی که طی روزهای گذشته در تبریز دست به دست می شد می بینیم و مردم بیشتر از اینکه از این قضیه ناراحت باشند و پیگیر قضایی انجام بشود، کلیپ مربوطه را به اشتراک گذاشته و استیکرهای آن را درست می کنند و میخندند و هیچ حسی نسبت به این که ممکن بود خانمی مورد هتک قرار بگیرد و یا از آن طرف ماجراآبروی مردی از بین برود ندارند و خود مردم هم بیننده می شوند و هم قاضی.

مهتدی در پایان گفت: باید منتظر آسیب های وحشتناک تر و کلیپ های هنجارشکن بیشتری باشیم چراکه وضعیت جامعه در حوزه فضای مجازی هر روز بیشتر از روز قبل بحرانی تر می گردد و هیچ نهادی تا کنون نتوانسته کاری را پیش ببرد تا این مشکلات به وجود نیاید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.