مدیر کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی خبر داد:

افزایش اقبال مردم استان به کتابخانه های عمومی تا عضو گیری رایگان در هفته کتابخوانی

خدایی از افزایش ۱۲ درصدی میزان امانت‌گیری کتاب از کتابخانه‌های عمومی استان نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: افزایش امانت‌گیری کتاب یکی از شاخصه‌های اصلی افزایش سرانه به شمار می‌رود.

به گزارش تبریز بیدار ، شهرام خدایی مدیر کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی در نشست خبری خود با حضور اصحاب رسانه استان که  به مناسبت فرا رسیدن هفته کتاب،کتابدار و کتابخوانی برگزار شد با اشاره به افزایش تعداد کتابخانه های عمومی در استان اظهار داشت: ۱۰۷ کتابخانه عمومی در سطح آذربایجان شرقی فعال می باشد که در هفته کتابخوانی ۲ باب کتابخانه به این مجموعه اضافه خواهد شد.

وی افزود: سرانه فضای کتابخانه‌ای استاندارد به ازای هر ۱۰۰ نفر هشت متر مربع لحاظ شده در حالی که در استان ما این رقم به‌ازای هر ۱۰۰ نفر ۲.۹ متر مربع است.

خدایی تصریح کرد:  در ۱۰۹ کتابخانه آذربایجان‌شرقی، ۴۰۱ نفر مشغول به کار هستند و کوچک‌ترین کتابخانه روستایی ما هم ۶۹ متر زیربنا دارد که اهالی روستا به نهاد کتابخانه‌های آذربایجان‌شرقی اهدا کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۴ تعداد منابعی که در کتابخانه های استان وجود داشت از دو میلیون و  ۳۹۰ هزار تجاوز نمی کرد گفت:در سال ۹۵ یک میلیون جلد به این کتابها افزوده شد و در حال حاضر دو میلیون و ۴۸۶هزار و ۱۹۸هزارجلد در کتابخانه های استان موجود می باشد.

مدیر کل از کوچکترین کتابخانه استان یاد کرد و در این خصوص گفت: کوچکترین کتابخانه روستایی ۶۹ متر زیر بنا دارد که اهالی روستا به نهاد کتابخانه های آذربایجان شرقی اهدا کرده اند.

خدایی با  بیان اینکه امانت دادن کتاب در۳ماهه تابستان۹۵ نسبت به مشابه سال۹۴ ،دوازده درصد رشد کرده است افزود:قطعا بحث سرانه مطالعه در بحث امانت تاثیر گذارترین فاکتور می باشد و در این راستا استانهای آذربایجان شرقی ،خوزستان و فارس در بحث کتابخوانی جزء استانهای تراز اول کشور می باشند.

وی اظهار کرد:در این هفته ۳۸۰ برنامه فرهنگی در سطح استان پیش بینی شده که از این برنامه ها می توان به  جلسات نقد و بررسی،نشست های جمع خوانی ،برگزاری ۵۰ نمایشگاه در ۵۰ کتابخانه اشاره کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های آذربایجان‌شرقی با اشاره به عضویت ۶۵۰ هزار نفر در شش ماهه اول امسال در کتابخانه‌های آذربایجان‌شرقی از وجود امکان تولید و نشر کتاب برای نابینایان در کتابخانه مرکزی تبریز خبر داد و گفت: تا پایان سال ۹۴ به میزان ۶۰ عنوان کتاب برای روشندلان تولید شده است.

خدایی در پایان از  عضو پذیری با اشتراک رایگان در کتابخانه های عمومی استان به مناسبت هفته کتابخوانی خبر داد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.