پسر ۴ ساله سردرودی اسیر دندانهای گرگ

ابوالفضل پسربچه ۴ساله ای که گرفتار حمله گرگ‌ها شده بود توسط برادر ۱۴ ساله اش نجات پیدا کرد ولی به شدت از ناحیه صورت مجروح شد و الان در بیمارستان کودکان تبریز بستری است.

به گزارش تبریز بیدار ،   دیروز که برای عیادت دختر همکارم به بیمارستان کودکان تبریز رفته بودم شنیدن حمله یک گرگ به پسر بچه ۴ ساله نظرم را جلب کرد یاد حرف‌های مدیرکل اسبق محیط‌زیست استان افتادم که در یک گفتگوی اختصاصی عنوان کرد: گرگ‌ها به‌ندرت به انسان‌ها حمله می‌کنند، این حیوانات وقتی به انسان‌ها نزدیک می‌شوند که بیمار یا پیر شده باشند و یا دست‌آموز بوده در کنار انسان‌ها پرورش‌یافته باشند، ولی وجود بچه‌ای روی تخت بیمارستان کمی تعجبم را برانگیخت.

بعد از ملاقات دختر همکارم از پرستار علت دقیق ماجرای حمله گرگ‌ها به کوچک را پرسیدم که گفتند ما نمی‌توانیم مصاحبه کنیم و شما هم باید از علوم پزشکی مجوز بگیرید . با هماهنگی که با مدیریت روابط عمومی علوم پزشکی به عمل آوردم برای مصاحبه وارد اتاق کودکی شدم که موردحمله گرگ قرارگرفته بود.

 

وقتی از بابای ابوالفضل پرسیدم چه شده، گفت: چی بگم هفته پیش بود که اهالی روستای سردرود، اسفهلان و خلجان که روستای ما است روز بدی را همراه با ترس سپری کردند قبلاً گرگ‌ها به گله گوسفندان حمله کرده بودند ولی این دفعه به آدم‌ها و بچه‌ها حمله کردند و به‌جز ابوالفضل من، ۹ نفر دیگر  هم مجروح شده و در بیمارستان سینا و شهدای تبریز بستری هستند.

وقتی گفتم موقع حمله گرگ شما کجا بودید، پدر ابوالفضل گفت من توی کارگاه قالیبافی کار می‌کردم و دو تا پسرم مثل همیشه بعدازظهر  برای بازی کردن به بیرون از خانه رفته بودند و با بچه‌های ده بازی می‌کردند کم‌کم صدای زوزه گرگ می‌شنوند و هوا رو به تاریکی می رفته که تصمیم به برگشت به خانه می‌گیرند که گرگ به بچه‌ام حمله می‌کند.

یک‌دفعه ابوالفضل حرف بابایش را قطع می‌کند و می‌گوید بابا دو تا گرگ بزرگ بود نه یک دونه، بعد برگشت رو به من و شروع به صحبت کرد:  من و داداشم فکر کردیم سگ هستند به این خاطر نترسیدیم ولی وقتی نزدیک آمدند خیلی ترسناک بودند داداشم دستم را گرفت ولی گرگ بزرگ منو از دستش گرفت داشت با خودش می‌برد که برادرم آن را زد اما منو ول نکرد و داداشم با شجاعت منو از دهان گرگ بیرون کشید، گرگ من را  گرفته بود ولم نمی‌کرد من دیگر هیچی نفهمیدم تا اینکه بیدار شدم دیدم تو بیمارستانم . الآن هم  همه جای بدنم درد می‌کند و میگن باید عمل جراحی بشم.

مادر ابوالفضل حرف‌های فرزندش را  تکمیل می‌کند و می‌گوید: پسرهایم حوالی ساعت ۵ بود که به خانه برگشتند، من مشغول پاک کردن سبزی بودم که دیدم که ابوالفضل در آغوش برادرش غرق به خون بود و اصلاً صورتش دیده نمی‌شد و وضعیتش  به نحوی بود که دیگر امیدی به نجات پسرم نداشتم.

 وی افزود: حمله گرگ‌ها به آدم‌ها برای اولین بار بود ولی حمله آن‌ها به احشام چندین بار در روستای ما اتفاق افتاده بود ولی متأسفانه مسئولین محیط‌زیست و مسئولین محلی برای این موضوع و دفع گرگ و حفظ جان شهروندان هیچ‌گونه اقدامی انجام نداده‌اند حتی چندی پیش گوسفندان این روستا طعمه گرگ شدند.

مشکلات مالی اذیت مان می کند

مادر ابوالفضل گفت: زمانی که به بیمارستان آمدیم و ابوالفضل را بستری کردیم تمام اقدامات لازم از قبیل تزریق واکسن و سرم هاری، مشاوره اعصاب، مشاوره ENT و شستشوی چشم انجام دادند.

مادر کودک مصدوم با صدای لرزان و درحالی که مرتب گریه می کرد ادامه داد: پدر ابوالفضل  یک کارگر ساده کارگاه قالیبافی است و درآمد کافی برای پرداخت هزینه های ایاب و ذهاب به تبریز را ندارد.
مادر کودک مصدوم با صدای لرزان و درحالی‌که گریه می‌کرد ادامه داد: پدر ابوالفضل  یک کارگر ساده کارگاه قالیبافی است و درآمد کافی برای پرداخت هزینه‌های ایاب و ذهاب  را به شهر تبریز ندارد.

برای بررسی بیشتر ابعاد حمله هفته پیش گرگ، و یا به قول ابوالفضل گرگ‌ها به حاشیه شهر تبریز به روستای اسفهلان می‌روم اولین روستایی که گرگ در آن به مردی میان‌سال حمله کرده بود.

حمله گرگ به روستای اسفهلان تاکنون سابقه‌ نداشته است

دهیار روستای اسفهلان، نادر لطفی با بیان اینکه گرگ یک نفر از اهالی روستای  اسفهلان را  مصدوم و راهی بیمارستان  کرده است اظهار داشت: بامداد دوشنبه هفته پیش مردی ۳۰ ساله برای بررسی ماشین خود به بیرون رفته و به هنگام بازگشت به خانه‌اش موردحمله گرگ قرار گرفته و از ناحیه بازو به‌شدت زخمی و راهی بیمارستان شد.

دهیار روستای اسفهلان بابیان اینکه اهالی این روستا نتوانسته اند این گرگ را از پای درآورند تصریح کرد: اهالی روستا اسفهلان به دنبال این حادثه به بیرون آمده و با فریاد زدن گرگ را ترسانده و سپس این گرگ پس از حمله به این مرد به روستاهای سردرود نیز  حمله‌ور شده است.

وی گفت: مصدوم این حادثه در بیمارستان شهدای تبریز بستری‌شده و تحت درمان قرارگرفته و به دلیل جراحت  شدید پزشک معالج وی اجازه مرخصی نداده است.

لطفی با اشاره به اینکه مشابه این حادثه  تاکنون در روستای اسفهلان اتفاق نیفتاده است ادامه داد: حمله این گرگ در مراکز شهر به‌خصوص مناطق مسکونی اهالی این روستا را  با یک موضوع غیرعادی مواجه  کرده است.

دهیار روستای اسفهلان بیان کرد: بررسی‌های کارشناسی برای ریشه‌یابی این موضوع در شهرستان اسفهلان آغازشده است.

احتمال دارد که این گرگ هار بوده چون که  گرگ های سالم از وارد شدن  به مرکز شهر وبه مکانی که مناطق مسکونی واقع است می ترسند.
دهیار روستای اسفهلان بیان کرد: بررسی های کارشناسی برای ریشه یابی این موضوع در شهرستان اسفهلان آغاز شده است.

رفتارهای گرگ متخاصم علائم هاری را نشان می‌داد

میر محسن حسینی قمی معاون حفاظت اداره کل محیط‌زیست آذربایجان شرقی اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی کارشناسان محیط‌زیست، برخی رفتار حیوان بیشتر علائم هاری را نشان داده است.

وی بیان کرد: گرگ براثر تصادف با یک ماشین از پای درآمده و سپس با همکاری اداره کل دامپزشکی استان نمونه‌های لازم جهت انجام آزمایش‌های تشخیصی به آزمایشگاه هاری اداره کل دامپزشکی استان ارسال شده است.

معاون حفاظت از محیط‌زیست گرگ را  از گونه‌های حیات‌وحش موجود در استان  عنوان کرده و افزود: مأموران اداره حفاظت از محیط‌زیست شهرستان اسکو از لحظه اعلام ورود گرگ، پایش های لازم را در منطقه آغاز کرده و شبانه‌روز در منطقه حضور دارند.

رهاسازی گرگ‌ها در منطقه توسط اداره محیط‌زیست استان صورت نگرفته است

قمی افزود:برخلاف تصور روستائیان که شایعه شده گرگ‌ها توسط این اداره کل رهاسازی شده‌اند باید بگوییم اصلاً چنین کاری صورت نگرفته و گرگ‌ها جزو حیوانات وحشی این منطقه محسوب می‌شوند.

وی همچنین از مردم استان به‌ویژه از اهالی مناطق روستایی خواست تا در صورت مشاهده هرگونه حیات‌وحش در مناطق شهری با شماره تلفن‌های ۱۵۴۰ و ۱۸۱۲ به اداره کل حفاظت از محیط‌زیست استان اطلاع دهند.

خوشبختانه تا کنون علائم هاری در افراد مصدوم مشاهده نشده است

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی عنوان کرد: کمبود غذا و تغییرات اقلیمی و یا تغییراتی ژنتیکی می‌تواند عامل اصلی بروز این‌چنین حوادث تلخ باشد که در فصل سرما بیشتر شاهد این قضیه هستیم.

امیرحسین بهداد  بابیان اینکه گزارشی مبنی بر بروز  علائم بیماری هاری در افرادی که موردحمله گرگ قرار گرفتند مشاهده نشده است ادامه داد: در تمام موارد حیوان گزیدگی، را باید مشکوک به هار گزیدگی تلقی کرده و ضروری است فرد مصدوم با مراجعه به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی، آمپول هاری را تزریق کند.

وی در خصوص حادثه حمله گرگ‌ها در روستاهای اطراف تبریز نیز گفت:مسئولان سریع وارد عمل شده و خوشبختانه تمامی مصدومان در بیمارستان‌های تبریز بستری و تحت مراقبت‌های ویژه قرارگرفته‌اند.

منبع: مهر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.