رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی:

جرایم سایبری در آذربایجان شرقی ۶۴ درصد افزایش یافت

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فرماندهی انتظامی انتظامی آذربایجان شرقی از افزایش ۶۴ درصدی جرایم اینترنتی در ۷ ماهه نخست امسال در این استان خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از تسنیم، سرهنگ محسن محمودی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات پلیس فتا در استان اظهار داشت: پلیس فتا با اقدامات پیشگیرانه و مأموریت‌های خود در راستای ایجاد امنیت در جامعه و فضای مجازی اقدامات مهمی اجرا کرده که این اقدامات به صورت فنی بوده و امیدواریم سواد سایبری مردم نیز افزایش یابد.

وی افزود: در این راستا خبرنگاران نیز با تعامل با پلیس فتا به عنوان افسران جنگ نرم و پلیس افتخاری هستند که باید در مقابل هجمه‌های فرهنگی و حملات سایبری یار و یاور پلیس باشند.

رئیس پلیس فتا با اشاره به لزوم تکریم ارباب رجوع در پلیس اظهار داشت: در این راستا نیز اقدامات شایسته‌ای شکل گرفته و رفتار پلیس موجب شده تا عملکرد این پلیس بهتر از گذشته صورت گیرد.

وی همچنین ادامه داد: در بعد محیطی و رفتاری پلیس فتا در حال استانداردسازی رفتار به عنوان پلیس حرفه ای ایفای نقش می‌کند چرا که پلیس همواره خدمتگزار مردم بوده است.

محمودی در ادامه به ابتکار و خلاقیت پلیس در راستای کشف اکثر جرائم سایبری توسط پلیس فتا خبر داد و افزود: نحوه رسیدگی به پرونده‌ها به صورت فلوچارتی ساماندهی شده است.

وی در ادامه به ۵ جرم نخست در حوزه سایبری استان اشاره کرد و گفت: با توجه به عدم آشنایی با فضای سایبری و سواد رسانه ای مردم، از تمامی نهادها انتظار می‌رود تا با پلیس همکاری کنند.

رئیس پلیس فتا همچنین در ادامه افزود: هتک حیثیت و نشر اکاذیب، برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز، مزاحمت‌های اینترنتی و کلاهبرداری اینترنتی از جمله جرائم پروقوع در استان است.

وی با اشاره به عملکرد ۷ ماه اخیر پلیس فتا در سال جاری اظهار داشت: این استان از لحاظ وقوع جرائم سایبری جزو ۵ استان نخست کشور است که در راستای کشفیات در رتبه نخست قرار دارد که در ۷ ماهه نخست امسال، جرائم اینترنتی ۶۴ درصد افزایش یافته که تاکنون ۹۲ درصد از جرائم کشف و به دستگاه قضایی معرفی شده است.

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه پلیس اظهار داشت: با برگزاری کلاس‌ها و پخش تراکت تا حدودی وقوع این جرائم پیشگیری شده است که امیدواریم خلأ نبود امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی با توجه به تغییر سبک زندگی با آموزش‌های همگانی از بین برود که پلیس در این راه به کمک دانشگاه‌ها و سایر نهادها نیازمند است.

محمودی از آغاز تکدی گری نوین در فضای مجازی خبر داد و گفت: هر اتفاقی که در فضای حقیقی رخ می‌دهد به فضای مجازی نیز کشیده است که خانواده‌ها باید در این خصوص آموزش‌های لازم ببینند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی همچنین از افزایش آمار استفاده مردم از اینترنت از ۴ تا ۸ ساعت در روز خبر داد و گفت: امیدواریم مردم در فضای مجازی عفت و اخلاق عمومی را رعایت کنند تا از وقوع جرائم اینترنتی کاسته شود.

وی همچنین در پایان هشدار داد: هر سیستم یارانه ای حامل داده‌های مستهجن، تولید، ارسال، نشر، توزیع یا مبادله اطلاعات این چنین پیگرد قانونی داشته و دستگاه قضایی به شدت با این موضوع برخورد می‌کند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.