اثرات نامطلوب تجملات در امر ازدواج؛

ازدواج یا مسابقه ی به رخ کشیدن ها

فرهنگ دینی اسلامی برای ما ازدواج آسان و به دور از چشمم هم چشمی را ترسیم کرده در حالی که امروز در رویکرد اجتماعی جامعه این مبنا از بین رفته است.

سرویس سلامت و خانواده تبریزبیدار؛ بتول حیدری 

ازدواج سنتی آسمانی، الهی و ارزشمند است که مایه آرامش و اطمینان فرد، تحکیم بنیان خانواده و ثبات و پایداری و امنیت اجتماع می شود.

اسلام بر این منش نیکو و این نهاد اجتماعی کوچک، امّا پراهمیّت چندان تأکید فرموده که گاه آن را تا حد وجوب رسانده است.

شیوه ها و حدودی که در این دین مقدس برای امر مهم و حساس ازدواج بیان شده، راهی به سوی استحکام این امر مقدس الهی و چارچوبی برای رسیدن آن به فرجامی نیک و سعادت مندانه است.

آنچه مسلم است این است که زندگی موفق، در پناه ازدواجی موفق و ازدواج موفق در گرو عمل به دستورات روشنگرانه دین مبین اسلام است.

بسیاری از معضلات و مفاسد امروز در جامعه ریشه در تاخیر ازدواج و بالا رفتن سن جوانان و بی رغبتی به این امر مقدس است که انسان نمی تواند نیازهای جنسی و غریزی خود را کنترل کند و نتیجه آن رفتن به بیراهه و راههای غیر مشروعی است که علاوه بر گناه باعث فساد در جامعه می شود.

حجت‌الاسلام قرائتی در یکی از صحبت هایشان خاطر نشان می کنند: برخی سنت‌های غلط مانند مهریه و خرید جهیزیه‌های سنگین از سنت‌ها و آداب رسوم غلط می باشد که برای تسهیل در امر ازدواج می‌توان آن‌ها را حذف کرد.

وی ایمان و فکر سالم را از مهم‌ترین اصول در ازدواج دانسته و می افزاید: مدرک تحصیلی و شرایط ظاهری نمی‌تواند در تحکیم و تداوم ازدواج نقش تعیین کننده داشته باشند.

حجت‌الاسلام قرائتی با بیان اینکه مهریه سنگین نمی‌تواند تضمینی برای تداوم زندگی باشد تاکید می کند: آمارها نشان می‌دهد میزان طلاق در افراد با مهریه سنگین بیشتر است.

امروزه موجی از آداب و رسوم غلط و ناشایست به راه افتاده که مشکلات را پیچیده کرده و مانع از ازدواج جوانان می‌شود و در نتیجه سن ازدواج نیز روز به روز بالا می‌رود و شاهد آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن هستیم.

تشریفات و تجمل‌گرایی، همانند تارهای عنکبوتی است که هر چه بیشتر باشد، بیشتر انسان را گرفتار می‌کند. صحیح است که وضع زندگی عوض شده و سطح معیشت بالا آمده، اما معیارها و ارزش‌های اسلامی ـ انسانی، هرگز عوض نشده و نخواهد شد، یعنی اسراف نکردن، ساده گرفتن، چشم و هم‌چشمی نکردن و باطل بودن خرافات و تشریفات، و ….همیشه به حال خود باقی است.

چه خوب است خانواده‌ها به قدر توانشان جهیزیه تهیه و به ضرورت اکتفا کنند، چراکه در بیشتر مواقع ۳۰ درصد جهیزیه‌ها جزء لوازم زندگی است و بقیه یعنی ۷۰ درصد اضافی و تشریفاتی است.

در صورت تمکن مالی هدیه دادن خوب است، ولی آیا انصاف است کسی که ندارد با دلیل آوردن این که این رسم است که مثلاً برای تک تک اعضاء خانواده عروس و داماد کادو خرید و … خود را به فشار و فلاکت بیاندازید.

وقتی غریزه جنسی به اوج خود برسد مهاری برای آن وجود ندارد و به خاطر کم رنگ شدن مسائل دینی در خانوادها جوانان بسیاری قادر به مهار غریزه خود نیستند.

مهار نشدن غریزه جنسی در جوانان باعث روابط نامشروع شده و عصمت و پاکدامی دختران را زیر سئوال می برد و و پسران نیز در این زمینه با ارضا نیاز خود از تعهد به ازدواج شانه خالی می کنند.

بنا براین ما باید فرهنگ سازی در این حوزه را بر مبنای درست داشته باشیم، اگر مبنا درست نشود فرهنگ در زندگی نیز درست نمی شود و ما وقتی در جامعه اسلامی زندگی می کنیم باید بر مبنای دین اسلام پیش برویم.

فرهنگ دینی اسلامی برای ما ازدواج آسان و به دور از چشمم هم چشمی را ترسیم کرده در حالی که امروز در رویکرد اجتماعی جامعه این مبنا از بین رفته است. اگر به موانع بی توجهی شود تقدس ازدواج نیز مفهوم خود را از دست می دهد و پایه آن در جامعه سست می شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.