مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی خبر داد

استقرار یگان حفاظت میراث فرهنگی در جوار ارگ تبریز/ توقف عملیات عمرانی تا اعلام نظر باستان شناسان

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از استقرار یگان حفاظت میراث فرهنگی در جوار ارگ علیشاه تبریز خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، مرتضی آبدار در گفت و گویی، با اشاره به احداث پارکینگ در محوطه ارگ تبریز، اظهار داشت : از چهار روز پیش که عملیات عمرانی در محوطه عمارت تاریخی ارگ علیشاه تبریز آغاز شده بود رایزنی ها مبنی بر توقف عملیات انجام شد که در نهایت با نامه نگاری های صورت گرفته توافق حاصل شد تا هر گونه عملیات عمرانی در این محوطه تا اعلام نظر باستان شناسان متوقف شود.

وی در خصوص اجرای این عملیات به صورت شبانه اظهار داشت: با وجود رایزنی های صورت گرفته شب گذشته مشاهده شد فعالیت همچنان ادامه دارد که به محض اطلاع در محل حاضر شدیم تا اینکه مقرر شد هر گونه فعالیت چه شبانه چه روزانه متوقف شود.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون ادارات کل استانی اختیاری مبنی بر دستور توقف هر گونه عملیات در میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی را ندارند مکاتبات با سازمان مرکزی انجام شد و بر اساس تصمیم اتخاذ شده ۵ نفر از کارشناسان باستان شناسی زبده سازمان جهت بررسی وضعیت فردا عازم تبریز هستند.

وی اذعان داشت: به منظور پیشگیری از هر گونه عملیاتی در این منطقه از امشب تیم حفاظت میراث فرهنگی در محوطه ارگ علیشاه مستقر خواهد شد.

آبدار اضافه کرد: مقرر شده است بعد از اعلام نظر باستان شناسان پیرامون تاثیر این عملیات عمرانی بر بنای تاریخی تصمیم نهایی اتخاذ شود.

این مقام مسئول در واکنش به برخی خبرها و جریان سازی ها در شبکه های اجتماعی گفت: هیچ یک از مسئولان استانی نسبت به حفظ آثار تاریخی به ویژه ارگ علیشاه بی تفاوت نیستند و بنده به عنوان متولی اصلی میراث فرهنگی از لحظه ای که مطلع شده ام پیگیر حل موضوع هستم.

وی با اشاره به انتخاب تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی اذعان داشت: در حالی که اداره کل میراث فرهنگی استان و شهرداری تبریز در حال مذاکره با باستان شناسان آلمانی برای احیای ربع رشیدی، مرمت بازار تبریز و مسجد کبود هستند نسبت به سایر ابنیه تاریخی نیز حساسیت ویژه ای داریم.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در ادامه اظهار داشت: میراث فرهنگی آینده تاریخی یک شهر است به همین دلیل ما با تمام توان نسبت به حفظ آنها تلاش می کنیم و هیچ گاه به مردم دروغ نگفته و نمی گوییم.

وی اضافه کرد: در این خصوص نیز به محض اعلام نظر باستان شناسان اطلاع رسانی های لازم صورت خواهد گرفت تا مردم نیز در جریان امر قرار گیرند.

این گزارش حاکی است، آغاز عملیات احداث پارکینگ در محوطه عمارت ۷۰۰ ساله ارگ علیشاه تبریز انتقاد ها و اعتراض هایی را در شبکه های اجتماعی ایجاد کرده بود که به محض اطلاع مسئولان امر و رایزنی با مدیران بنیاد مصلی حضرت امام خمینی (ره) تبریز عملیات احداث متوقف شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.