واکنش استاندار به گود برداری ارگ تبریز؛

در این سه سال اجازه ندادیم در حریم آثار باستانی و میراث فرهنگی کار غیرعلمی صورت بگیرد

جبارزاده در پاسخ به نگرانی‌ها در خصوص بنای تاریخی ارک گفت: اطلاع پیدا کردیم که در داخل محوطه ارک، قصد احداث یک پارکینگ را دارند. هر اقدامی در محدوده آثار تاریخی، باید مراحل قانونی، کارشناسی و مطالعاتی خود را طی کند.

به گزارش تبریز بیدار ،   اسماعیل جبارزاده، در مراسم گرامیداشت روز جهانی شهرسازی در تالار وحدت دانشگاه تبریز اظهار داشت: با همت شهردار محترم در خصوص پروژه‌های گسترده فضای سبز شهری و همچنین اجرای ۶ هزار هکتار در مجموعه عون‌بن‌علی، مصمم هستیم که کاستی‌های گذشته را جبران کنیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: از شهروندان و عموم کسانی که دغدغه مباحث شهری دارند، تقاضا دارم از مجموعه‌ عون‌بن‌علی و پروژه‌های ارزشمند آن بازدید کنند.

جبارزاده با بیان این‌که در گذشته شاهد بودیم که  کاربری فضای سبز مجموعه بزرگی چون باغلارباغی با تصویب کمیسیون، تغییر یافته‌بود، افزود: پیش از حضور دولت و شهرداری جدید، تغییر کاربری ۳۰۰ هکتار از فضای سبز شهر تبریز که باغلارباغی تبریز نیز بخشی از آن بود، تصویب شده بود؛ با این حال، خوشبختانه با اختلافی که در خصوص انتخاب سرمایه‌گذار این پروژه پیش آمد و همچنین با دقت‌نظر دستگاه قضایی استان، از این ضایعه جلوگیری شد و امروز شاهدیم که این مجموعه تفریحی در آستانه احیا قرار گرفته‌است.

وی تاکید کرد: باید کمک کنیم تا عقب‌افتادگی‌های شهری را مطابق اصول شهرسازی مرتفع کنیم. شهرهای ما امروز نیازمند مسیرگشایی‌ها و تغییرات اساسی ساختاری هستند؛ البته در سال‌های اخیر در این مورد، به خصوص در شهر تبریز اقدامات گسترده‌ای صورت‌ گرفته‌است، ولی با این حال، به نظر می‌رسد نیازهای این حوزه بسیار بیشتر است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که شهر برای پرهیز از حالت سرد و یکنواخت، نیازمند تنوع‌ در بخش های مختلف مبلمان، فضای سبز و مسیرهای تردد شهر است، یادآور شد: در یک نمونه موفق از این تنوع‌بخشی، شاهد بوده‌ایم که تغییر مسیر خیابان خاقانی و ارتش شمالی، باعث شده جذابیت‌های این مسیر بیشتر به چشم‌بیاید و تراکم ترافیکی نیز کاهش یابد.

جبارزاده در ادامه بر ضرورت سامان‌دهی به نماهای ساختمانی تاکید کرد و افزود: امسال به گفته شهردار محترم، تاکنون ۱۱۰۰ پروانه ساختمانی صادر شده‌ که این تعداد تا پایان سال می‌تواند به ۲ هزار پروانه نیز برسد. این رویه، به معنی ایجاد ۲ هزار نوع سلیقه در طراحی و نماسازی ساختمانی بوده و نتیجه آن، آشفتگی وضعیت ظاهر شهر است. از این رو، معتقدم، تعریف یک الگوی موفق بومی مطابق معماری تاریخی شهر تبریز ضروری است.

استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: ممکن است تهیه چنین دستورالعملی برای ساخت‌وسازهای شخصی ممکن نباشد؛ ولی دست‌کم می‌توان این رویکرد را در خصوص ساختمان‌های اداری به کار برد. چه ایرادی دارد که بنای زیبا و باشکوهی چون عمارت شهرداری تبریز، به عنوان یک الگوی ارزشمند مورد توجه قرار گرفته و طرح معماری آن، در ساخت ابنیه اداری مورد استفاده قرار گیرد؟

جبارزاده در پاسخ به نگرانی‌ها در خصوص بنای تاریخی ارک گفت: اطلاع پیدا کردیم که در داخل محوطه ارک، قصد احداث یک پارکینگ را دارند. هر اقدامی در محدوده آثار تاریخی، باید مراحل قانونی، کارشناسی و مطالعاتی خود را طی کند.

وی متذکر شد: از گذشته این موضوع، بی‌اطلاعم. بنده، معاون عمرانی، شهردار تبریز و شورای اسلامی شهر و اداره‌کل راه‌وشهرسازی سه سال است که در این مسئولیت حضور داریم و در این سه سال اجازه ندادیم که در حریم آثار باستانی و میراث فرهنگی کار غیرعلمی صورت بگیرد.

وی از اعزام هیئت کارشناسی از تهران در خصوص موضوع ارک خبر داد و افزود: در خصوص بنای ارک، تیم کارشناسی مجربی از خود استان، بعلاوه تیمی از میراث فرهنگی تهران حضور پیدا می‌کنند و هر آن‌چه که این تیم تشخیص بدهند، ملاک ما خواهد بود.

جبارزاده اظهار داشت: مطمئن باشید که به اندازه  شما به آثار باستانی و میراث تاریخی و محیط زیست، متعصب و حساس هستیم.

استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین در سخنان آغازین خود با گرامیداشت روز جهانی شهرسازی گفت: بر خلاف رشته تحصیلی خود، همواره به رشته‌های شهرسازی و عمران و معماری، غبطه خورده‌ام، چرا که کار این عزیزان، از جنس خلق و آفرینش بوده و همواره ماندگار است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.