آیت الله شبستری:

دانشمندان بزرگ بر بی نظیر بودن تفسیر المیزان اعتراف می‌کنند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه علامه طباطبایی از علما و مصادیق بارز عالم اخلاقی است، گفت: تفسیر المیزان یک شاهکاری در دنیای اسلام است که دانشمندان بزرگ بر بی نظیر بودن آن اعتراف می‌کنند.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از تسنیم، آیت الله محسن مجتهد شبستری صبح امروز در همایش بزرگداشت مقام علمی و اخلاقی علامه طباطبایی (ره) با اشاره به اینکه علامه طباطبایی از علما و مصادیق بارز عالم اخلاقی است، اظهار داشت: تفسیر المیزان یک شاهکاری در دنیای اسلام است که دانشمندان بزرگ بر بی نظیر بودن آن اعتراف می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه شهید مطهری به عنوان شاگرد علامه، این تفسیر را بهترین تفسیر از صدر اسلام تا کنون دانسته است، ابراز داشت: ایشان اذعان داشتند که کمتر مشکلی در موضوعات اسلامی و سؤالات دینی مطرح است که پاسخ آن در المیزان یافت نشود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه تفسیر المیزان در میان اهل سنت هم به عنوان مرجع مطرح می‌شود، ادامه داد: در این تفسیر، آیات با آیات تفسیر شده و به عنوان شاهکاری در جهان اسلام مطرح است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه دشمنان غربی اسلام، تلاش می کردند شرق اسلامی را دلباخته فرهنگ غرب کنند، گفت: این علامه علاوه بر ایستادگی در برابر فرهنگ غربی، بسیاری از غربی‌ها و مستشرقان را مجذوب دین اسلام و تشیع نمود.

وی با اشاره به اینکه علامه طباطبایی درس اخلاق را عملاً آموزش می‌دادند، ابراز داشت: شاگردان علامه در دروس خود حتی یک بار هم کلمه «من» را نشنیدند، ضمن اینکه از استفاده از کلمه استاد اجتناب می‌کردند و به قول خودشان از جای بالا و صدای بلند هم گریزان بودند.

آیت الله مجتهد شبستری در ادامه با تأکید بر اینکه مسائل اجتماعی در جای جای قرآن آمده است، تصریح کرد: برای پیاده کردن این دستورات اجتماعی قرآن، باید حکومت و نظامی تشکیل شود و باید فقیه جامع‌الشرایطی را به‌عنوان ولی‌فقیه انتخاب کرده و در حکومت اسلامی به تکالیف دنیوی عمل کنند که این موضوعات در تفسیر المیزان بر آن تاکید شده است.

وی با تأکید بر اینکه علامه طباطبایی به امام خمینی (ره) ارادت زیادی داشتند، گفت: امام (ره) نیز بر حفظ شأن و شخصیت علمی و دینی ایشان تأکید داشتند که فوت ایشان را نیز ضایعه‌ای برای دنیای اسلام دانستند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.