استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز در گفت‌وگو با تبریزبیدار:

نظر ترامپ در برجام بر انتخابات ایران تأثیرگذار است/ لغو توافق برجام محل شک و تردید است

استاد علوم سیاسی دانشگاه تبریز گفت: نظر ترامپ در مورد برجام تأثیرگذار است و اگر نظر مساعدی در قبال این موضوع اتخاذ کند، بر فضای انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران تأثیری نخواهد داشت ولی در صورت تصمیمی خلاف برجام اتخاذ شود، احتمال تأثیرگذاری بسیار زیاد است

فرامرز تقی لو در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به انتخاب دونالد ترامپ به سمت رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا و سیاست داخلی و خارجی و برنامه‌های وی، اظهار داشت: به دلیل اینکه ترامپ تاکنون فردی سیاسی نبوده و در مسائل سیاسی سمتی نداشته، رویکرد و نظریه وی به‌صورت کلی ناشناخته است و نمی‌توان قضاوت دقیقی درباره رفتارهای وی انجام داد.

وی ادامه داد: ولی به دلیل قدرت بالادست و اکثریت حزب جمهوری‌خواه در کنگره و سنای آمریکا، حزب جمهوری‌خواه و نسبت این حزب با توجه به شعارها و برنامه‌های ترامپ در کمپین‌های انتخاباتی با وی، نمی‌توان قضاوت دقیقی درباره آینده ارائه داد و سیاست حزب جمهوری‌خواه در این موضوع بسیار مهم است.

ترامپ مخالف ایجاد منطقه پروازممنوع است
عضو هیئت‌علمی دانشگاه تبریز، با اشاره به موضع ترامپ نسبت به پرونده هسته‌ای ایران و آتش زدن برجام، یادآور شد: عقل  جمعی جمهوری خواهان دراین‌باره باید مدنظر قرار گیرد که احتمالاً شعارهای داده‌شده در آتش زدن و لغو برجام محقق نخواهد شد و من فکر می‌کنمیک سری محدودیت‌ها در قبال ایران زیاد شود ولی اساساً لغو توافق هسته‌ایبرجام محل شک و تردید است.

وی افزود: اروپا، روسیه و چین حاضر به پذیرش لغو برجام نخواهند بود و آمریکا تنها خواهد ماند و اگر بار دیگر موضوع غنی‌سازی دوباره هسته‌ای در ایران طرح شود، و فکر می‌کنم در صورت لغو برجام، بیش از ۱+۵ وسایر کشورهای اروپایی، خود آمریکا ضرر خواهد کرد.

تقی لو، با اشاره به‌احتمال افزایش میزان هماهنگی آمریکا و روسیه در بحران سوریه، گفت: تاریخ ثابت کرده است که روسای جمهور آمریکا تا زمان رسیدن به یک سیاست منسجم دور اولشان به اتمام رسیده است وترامپ در رقابت‌های انتخاباتی خبر از تنش‌زدایی در موضوع سوریه به میان آورده است و خود وی نیز مخالف جدی نظریه هیلاری کلینتون مبنی بر ایجاد منطقه پروازممنوع در شمال سوریه است.

وی یادآور شد: سیاست خارجی دونالد ترامپ به‌ صورتشسته‌ و رفتهاعلام‌نشده  و اشاره و طعنه ترامپبه‌ضرورت پرداخت هزینه تأمین امنیت کشورهای عربی و ارتباطات احتمالی با روسیه و چین، می‌تواندازیک‌طرف به نفع ایران باشد.

حامیان ترامپ طبقات متوسط رو به پایین است
تحلیلگر مسائل سیاسی، با اشاره به اینکه بدنه اجتماعی حامیان دونالد ترامپ و آرای ریخته شده به سبد وی متعلق به قشر متوسط به پایین جامعه است، خاطرنشان کرد: تجربه ثابت کرده که رأی طبقات متوسط و متوسط رو به پایین تعیین‌کننده است و به دلیل ماهیت شغل کارگری و روزمره آنان، جزو طبقات بالای جامعه و قشر تحصیل‌کرده نیستند که گمان می‌کنند موضع‌گیری و گفتمان آنان با صدای بلند در کل جامعه تعمیم دارد.

وی افزود: فضای مجازی و رسانه‌ای  و تبلیغی در اختیار خانم کلینتون و حامیان او قرار داشت و این‌ها قشر زیرپوستی و فراموش‌شده جامعه که ابزارهای لازم برای ابزار وجود خود در عرصه سیاسی را ندارند، را نادیده می‌گرفتند و از تحلیل‌های انتخاباتی خود پاک می‌کردند.

تقی لو، نمایان شدن گسست بین فضای واقعی سیاسی و فضای رسانه‌ای سیاست را از نتایج انتخابات اخیر دانست و گفت: بنده تا روز آخر هیچ پیش‌بینی درباره نتیجه انتخابات نداشته‌ام که تا چه اندازه تفاوت میان فضای رسانه‌ای سیاست و فضای واقعی وجود دارد و با در نظر گرفتن این موضوع و قشر حامیان رسانه‌ای طرفداران خانم کلینتون و طبقات رو به پایین، می‌تواندتبیین‌کننده نتایج رسانه‌اینظرسنجی‌ها باشد.

وی افزود: فضای یکماهه گذشته نشان داد که واقعیت‌هایسیاسی برخلاف پیشبینی‌های احتمالی بسیار مهم است و ما نمونه چندین ماه گذشته تأثیر طبقات سیاسی پایین اجتماعی را در رأی مردم نسبتاً فرودست جامعه بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا بوده‌ایم.

نظر مخالف ترامپ در برجام بر انتخابات ایران بسیار تأثیرگذار است
عضو هیئت‌علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه تبریز با اشاره به تأثیر انتخاب ترامپ بر فضای سیاسی ایران خصوصاً انتخابات آتی ریاست جمهوری، یادآور شد: این‌گونه نیست که برخی‌ها ترامپ را به‌عنوان رئیس‌جمهور جنگ‌طلب و منازعه گر معرفی می‌کنند و ترامپ در سیاست‌های خود تاکنون نشان داده که سعی دارد از تقابل با روسیه، چین و خاورمیانه پرهیز کند و ما نمی‌توانیم ترامپ را با جرج بوش به‌عنوان رئیس‌جمهوری جنگ‌طلب تحلیل کنیم.

وی ادامه داد: درعین‌حال نظر وی در مورد برجام بسیار تأثیرگذار است و اگر نظر مساعدی در قبال این موضوع اتخاذ کند، بر فضای انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران تأثیری نخواهد داشت ولی در صورت تصمیمی خلاف برجام اتخاذ شود، احتمال تأثیرگذاری بسیار زیاد است و باید منتظر باشیم تا ببینیم تصمیم ترامپ و جمهوری خواهان در سیاست خارجی چه خواهد بود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.