عضو شورای شهر تبریز مطرح کرد:

نبود ابزارهای نظارتی نقص شوراهای شهر کشور

عضو شورای شهر تبریز گفت: در قانون شوراها نظارت جزو وظایف شورا محسوب می شود ولی ابزارهای نظارتی کافی در اختیار این نهاد قرار نگرفته که این امر نقیصه بزرگ شوراهای شهر کشور محسوب می شود.

به گزارش تبریز بیدار ،  رسول درسخوان در گفتگو با خبرآنلاین  اظهار داشت: کار نظارت بازویی قوی می طلبد اما در شورا این مورد نقیصه مهمی است که در۹۰ درصد شوراهای کشور نیز وجود دارد.
وی با بیان اینکه ذات وجود شورا عملکردی مثبت است، تصریح کرد: شورا کاری جمعی و نهادی دموکراتیک است، طبیعتا ترکیب نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف دارد، شورا حلقه واسط بین مردم و حاکمیت بوده که دسترسی به اعضای آن نسبت به دلتمردان و نمایندگان مجلس بسیار راحت تر است.

درسخوان اذعان داشت: شورای چهارم در کشور با فراز و نشیب بسیاری همراه بود که به دلیل نحوه شکل گیری و مسائل سال ۸۸ برخی از مسئولان تصور می کردند در سال ۹۲ مشارکت مردم پائین باشد و به همین دلیل در مورد انتخابات شورای این دوره با چشم پوشی از برخی محدودیتها برخورد شد.

وی افزود: شورای چهارم اوایل با برخی مشکلات و تنشها آغاز شد و در تبریز نیز نقش عوامل خارج از شورا در این تنشها نسبتا بالا بوده که خود ترکیب شورا نیز آنها را ادامه می داد.

درسخوان تاکید کرد: با وجود این تنشها و موانع در کمترین زمان ممکن هیئت رئیسه اول شورا تعیین و شهردار انتخاب شد، بودجه های سالیانه به موعد مقرر تصویب و ابلاغ شده، ایرادات شهرداری اغلب اصلاح شده و عملکرد شورای چهارم در حد نرمال بوده و بطور کلی با وجود ترکیب و مشکلات موجود توانستند خوب عمل کنند.

عضو شورای شهر تبریز، با بیان اینکه در قانون شوراها نظارت جزو وظایف شورا محسوب می شود ولی ابزارهای نظارتی در اختیار این نهاد قرار نگرفته، گفت: بودجه ای که برای شورا در نظر گرفته شده حداکثر حق جلسات اعضا و برخی از هزینه های شورا را تامین می کند، شورا باید چند کارشناس زبده انتخاب و برای بررسی عملکرد و پروژه ها منصوب کند که این موارد در بودجه و ابزارهای نظارتی شورا در نظر گرفته نشده است.

وی با تاکید بر اینکه، ضعف ابزارهای نظارتی نقیصه شورای تمام شهرهای کشور است، تاکید کرد: از نمایندگان مجلس می خواهم در بازنگری قانون شوراها حتما نسبت به بازوی نظارتی شورا تدبیری داشته باشند.

دبیر شورای شهر تبریز، گفت: علیرغم مشکلات مالی دولت تسریع در پروژه قطار شهری، ساخت و ساز ایستگاهها، اجرای برخی زیرگذر و روگذرها به منظور روان سازی ترافیک، تداوم برخی فعالیتهای فرهنگی، فعالتر شدن زیرساختهای پیشین در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سلامت، اهمیت موضوع زیباسازی، ارتباطات چشمگیر شهر تبریز با شهرهای ایران و طرح در سطح دیگر شهرهای بزرگ جهان از جمله دستاوردهای خوب شورای چهارم است که توانسته عملکردی بیش از حد نرمال ارائه دهد.

درسخوان افزود: یکی از موارد مهم در حوزه شهرسازی القای کمیسیون توافقات بوده که قدم مثبتی در جلوگیری از تراکم فروشی است و با همت استانداری و فرمانداری و همراهی شورا به سمت دیگر درآمدهای پایدار شهرداری سوق یافته است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.