مدیر گروه صنعتی مپنا در دانشگاه تبریز:

چرا در مبادلات ارزی کشور همچنان دلار مبنا قرار گرفته است؟ / رتبه سوم جهانی مپنا در ساخت نیروگاه

مدیر گروه صنعتی مپنا با انتقاد از مبنا قرار گرفتن دلار در تبادلات، گفت: وقتی می‌توان نیاز کشور را با ریال برطرف کرد چرا با دلار حل می‌شود.

به گزارش تبریز بیدار ، عباس علی‌آبادی در همایش  ارتباط دانشگاه با صنعت، چالش‌ها و راهکارها که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز در همایش ارتباط صنعت و دانشگاه شرکت کرده بود، اظهار کرد: دانش وجود خداست، ما باید دانش را کشف و بازخوانی بکنیم و اصل در هر علمی این است، اگر به این باور برسیم پیشرفت خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: هرچه معرفت و شناخت به خدا و دانش خدایی بیشتر شود، درجه‌ دانش و خردمندی نیز به همان اندازه بیشتر خواهد شد.

علی‌آبادی تاکید کرد: دانش از مسیر تفکر و اندیشه پیدا می‌شود و در قرآن کریم نیز به کرات به اندیشه و تفکر اشاره شده و این نشانه از نشانه‌های خردمندان و دانشمندان دانسته شده است.

مدیر گروه صنعتی مپنا بیان کرد: همه‌ عالم تصویر خدا است و اگر کسی این را قبول نداشته باشد در پذیرفتن توحید و یکتا پرستی مشکل دارد.

علی آبادی با اشاره به محور فعالیت‌های مپنا گفت: مپنا بیش از ۱۰۰ حوزه‌ی علمی را پوشش می‌دهد و ستون اصلی این شرکت نیروی انسانی بوده و بیش از ۳۰۰ مهندس از دانشگاه تبریز در این حوزه فعالیت دارد که تجهیزات پزشکی، برق، نفت و گاز و ریل از جمله آنها هستند.

وی افزود: ایران در صنعت تا قبل از انقلاب کاملا وابسته به کشورهای خارجی بود اما امروزه رتبه سوم جهانی را در ساخت تجهیزات نیروگاهی به خود اختصاص داده است. منبع اولیه و اصلی مپنا همین نیروی انسانی است که محصول دانشگاه‌‌ها می‌‌باشد، مپنا یعنی همه صنعت کشور، چون این گروه صنعتی در  بیش از ۴ حوزه اصلی فعالیت می‌کند و متنوع‌ترین دستگاه صنعتی کشور که بیش از ۱۰۰ حوزه علمی حتی حوزه علوم انسانی را پوشش می‌دهد و ۴۶ شرکت پیرو اصلی و ۴۰۰ شرکت وابسته به آن می‌‌باشند.

وی بیان کرد: تولید توربین‌های گازی، ژنراتورها و سیستم‌های کنترل، بویلر و تجهیزات پزشکی نیز از جمله فعالیت‎های این شرکت به شمار می‌آید.

علی‌آبادی گفت: دانشگاه تبریز جایگاه بسیار ویژه‌ای در تربیت شهدا و انسان‌های بزرگ داشته و به عنوان عضوی از جامعه‌ی دانشگاهی به وجود این دانشگاه افتخار می‌کنیم.

وی با اشاره به نقش خودباوری در رشد صنعتی گفت: خودباوری به عنوان مجموعه‌ای از باورهای درونی که تحت تاثیر تجربه‌های خوب و بد است، تعریف می‌شود و به منظور خودباوری باید به تاریخ و تمدن کشور خود در گذشته توجه کنیم.

علی‌آبادی گفت: بزرگ‌ترین نیاز ما نیاز دانشی است، علم دانشجویان ما نباید محدود به مقاله باشد بلکه باید ثروت اندوزی بکند؛ باید ایده صادر کنیم تا امروز کشور تامین شود که شرط تامین آینده نیز در این نهفته است.

این فعال اقتصادی با انتقاد از مبنا قرار گرفتن دلار در تبادلات، متذکر شد: وقتی می‌توان نیاز کشور را با ریال برطرف کرد چرا با دلار حل می‌شود؟!

وی افزود: من دست بوس کسانی هستم که در کاستی‌‌ها می‌سازند و در کشورشان از خود اثر باقی می‌‌گذارند.

علی‌آبادی گفت: با توجه به وجود معابدی همچون معبد چوغاز زنبیل، می‌توان به تمدن غنی کشور و مردم پی برد و کشور ما جزو اولین‌ها در عرصه‌ی تمدن و فرهنگ به شمار می‌آید.

وی با اشاره به تحریم‌های اخیر گفت: تحریم علیه کشوری که شرافتمندانه عمل کرده و به هیچ کشوری تجاوز نکرده است، واقعا ظلم محسوب می‌شود و همه‌ی ما نیز باید چنان در حوزه‌ی علم و فن‌آوری بکوشیم که آیندگان با ورق زدن تاریخ گذشته‌ی کشورشان ما را به عنوان الگو قرار دهند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.